در دیدار قشقاوی و وزیر خارجه ترکمنستان اعلام شد؛

استرداد ۱۰ زندانی ایرانی از ترکمنستان

سیاسی

وزیر خارجه ترکمنستان در دیدار با حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه اعلام کرد به مناسبت روز ملی پرچم در این کشور تعداد ۱۰ نفر از زندانیان ایرانی مورد عفو رئیس جمهور قرار گرفته و آزاد شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رشید مردف، وزیر خارجه ترکمنستان در دیدار با حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه اعلام کرد به مناسبت روز ملی پرچم در این کشور تعداد ۱۰ نفر از زندانیان ایرانی مورد عفو رئیس جمهور قرار گرفته و آزاد شده اند. این افراد ظرف چند روز آینده به ایران مراجعت خواهند کرد.

قشقاوی نیز در پاسخ ضمن تشکر از این اقدام مثبت و سازنده با اشاره به امضای اولیه پروتکل انتقال محکومین بین دو کشور که در حاشیه یازدهمین اجلاس مشترک کنسولی بین دو کشور صورت گرفت ابراز امیدواری کرد در سفر قریب‌الوقوع ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به عشق‌آباد این موافقت‌نامه مورد امضای نهایی قرار گیرد.

 با پیگیری های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سفارت ایران در عشق‌آباد و سرکنسولگری ایران در مرو، بیش از ۵۰ نفر از زندانیان ایرانی در ترکمنستان مورد عفو و آزادی قرار گرفته‌اند و در مقابل نیز ۳ نفر از زندانیان ترکمن برای گذراندن ادامه محکومیت خود از ایران به ترکمنستان منتقل شده‌اند.

ضمنا یادآوری می شود تعداد زندانیان ایرانی در ترکمنستان حدود ۲۵۰ نفر و تعداد زندانیان ترکمن در جمهوری اسلامی ایران ۱۱ نفر هستند.