حسینی در گفتگو با مهر عنوان کرد:

توقف مالچ پاشی بیابان‌های خوزستان در دولت تدبیر

سیاسی

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: دولت دهم مصوبه‌ای برای مالچ پاشی ۲۰۰ هزار هکتار از بیابان‌های استان خوزستان را داشت که ۲۵ هزار هکتار آن را اجرا کرد، اما در دولت تدبیر این روند متوقف شد.

سید شریف حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر از هاشمی وزیر بهداشت برای حضور در خوزستان تشکر کرد و گفت: وزیر بهداشت مورد وثوق مردم است. وقتی ایشان به عنوان نماینده ویژه از سوی دولت به استان فرستاده می‌شود باید مردم نمود حضور ایشان را در مصوبات هیات دولت ببینند و گرنه این وثوق و اعتماد از بین می‌رود.

نماینده مردم اهواز، مشکل ریزگردها را مانند حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله خواند و گفت: چند راهکار ساده برای حل این مشکل وجود دارد.

وی در تشریح این راهکارها اظهار کرد: پر آب کردن تالاب شادگان و هورالعظیم که فیلترهایی هستند که ریزگردها را از بین می برند از جمله این راهکارهاست. بخشی از تالاب در کشور عراق در ایام جنگ خشک شد و بخش دیگری از آن نیز توسط وزارت نفت برای برداشت از میادین مشترک خشک شده است.

حسینی ادامه داد: اجرای مصوبه دولت قبل مبنی بر مالچ پاشی ۲۰۰ هزار هکتار بسیار مهم است، تا پایان دولت قبل ۲۵ هزار هکتار از اراضی مالچ پاشی شد، اما با روی کار آمدن دولت تدبیر این روند متوقف گردید. زیرا وزارت نفت باید منابع مالی آن را تامین می کرد که در دولت جدید اعلام کرد منابع مالی لازم را در اختیار ندارد.

وی با اشاره به اظهارات جهانگیری مبنی بر اینکه محدودیت مالی برای حل مشکل ریزگردها وجود ندارد، گفت: وزارت کشاورزی و منابع طبیعی موظف به احیای کمربند سبز استان خوزستان هستند، نخلستان های جنوب عراق روزی فیلتری بود که اجازه نمی داد خاک از این کشور وارد ایران شود، اما در جنگ هشت ساله این نخلستان ها از بین رفت و برای حل مشکل باید مجددا احیا شود.

نماینده مردم اهواز در پایان بارور کردن ابرها برای حل مشکل ریزگردها را اقدامی فوری و ضروری خواند.