رئیس سازمان اوقاف اعلام کرد

کاهش 6 هزار پرونده قضایی موقوفات در محاکم طی 5 سال اخیر

وقف,سازمان اوقاف

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در سال 1388، 12 هزار پرونده قضایی موقوفات در محاکم مطرح بود که با پیگیری‌های صورت گرفته هم‌اکنون این آمار به 6 هزار پرونده قضایی کاهش یافته است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در سال 1388، 12 هزار پرونده قضایی موقوفات در محاکم مطرح بود که با پیگیری‌های صورت گرفته هم‌اکنون این آمار به 6 هزار پرونده قضایی کاهش یافته است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی در همایش هم‌اندیشی مسائل قانونی در حقوق وقف با بیان این‌که «وقف تنها برای فقرا نیست» گفت: وقف شامل نیات مختلفی می‌شود و واقف اختیار دارد هرگونه نیتی در وقف نامه ذکر کند.

وی با اشاره به این‌که «هم اکنون موقوفاتی برای تحسین و تقدیر از نخبگان وجود دارد» گفت: برای هر عملی که سبب سعادت جامعه شود می‌توان وقف کرد، بطور مثال مرحوم ملاعلی کنی موقوفه‌ای برای سلامت و بهداشت مردم دارد.

محمدی با طرح این سوال که آیا وقف مال دولتی و یا خصوصی است؟ گفت: وقف نه مال دولتی و نه خصوصی است بلکه از شئونات حاکم اسلامی است و باید طبق نیت واقف اجرا شود.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «برای دفاع بهتر از حق موقوفات باید تعصب داشت» افزود: باید فرض دانست مال موقوفه متعلق به اجداد ماست که در این صورت سرسختانه از آن دفاع می‌کنیم تا حقش تضییع نشود.

وی اضافه کرد: هم اکنون 600 هکتار زمین موقوفه در اختیار تأسیسات نفتی کشور است و قریب 28 هکتار نیز در اختیار تأسیسات هسته‌ای اصفهان است که هر 2 اجاره پرداخت می‌کنند و نیات واقف اجرا می‌شود.

محمدی با بیان این‌که «در بین نیات واقفان نیات مربوط به امام حسین(ع) دارای بیشترین درصد است» افزود: به عنوان افراد مرتبط با موقوفات باید بدانیم نسبت به عملکرد خود در این خصوص باید به واقفان و موقوف علیهم که یکی از مهمترین آنها امام حسین(ع) است پاسخگو باشیم.

وی با اشاره به این‌که «مال وقف مال خداوند است» گفت: هم اکنون در موضوع درمان در سطح کشور 103 بیمارستان موقوفه داریم و مجموعه مراکز درمانی وقفی نیز بیش از 800 مورد اعم از درمانگاه و کلینیک است که برخی بیمارستان‌های وقفی جزو مراکز نمونه کشور هستند.

انتهای پیام

کد N730543