صفار هرندی مطرح کرد:

تبیین ریزش‌های انقلاب/ اشتباه وزارت ارشاد در قضیه تک‌خوانی زنان

سیاسی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست «روی پله سی و ششم» در دانشکده الهیات دانشگاه تهران به موضوع ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب و همچنین عملکرد وزارت ارشاد دولت یازدهم در بحث تک‌خوانی زنان پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشستی با عنوان «روی پله سی و ششم» که در دانشکده الهیات دانشگاه تهران و به همت بسیج دانشجویی این دانشکده برگزار شد، سخنرانی کرد.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید مفتح به عنوان یکی از پیشگامان انقلاب اسلامی و از اساتید دانشکده الهیات، اظهار کرد: ایشان وقتی از حضور در مسجد جاوید منع حضور شدند، در آن مسجد را بستند، دوستان ایشان مسجد قبا را برای شهید مفتح فراهم کردند که این مسجد در نهایت تبدیل به یکی از محل‌های تحولات انقلاب شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در آستانه انقلاب مسجد قبا پاتوق همه کسانی که دل در گروی انقلاب و اسلام داشتند، شد و اگر مجالس ماه رمضان مسجد قبا نبود، معلوم نبود مسیر انقلاب به درستی طی شود. زیرا یکی از اتفاقات آن سال‌ها، نماز عید فطر و راهپیمایی بعد از آن بود که تاریخی شد که درواقع عامل آن شهید مفتح بود، ایشان نماز عید فطر در آن مقطع در تپه‌های قیطریه اقامه کردند.

بازرگان صادقانه می‌گفت با حرکت‌های انقلابی مخالف است

صفار هرندی در ادامه با اشاره به ریزش‌ها و رویش‌های انقلاب، به نگاه‌های گروه‌های مختلف به انقلاب پرداخت و گفت: انقلاب از نگاه‌های گروه‌های مختلف به لحاظ شکل و محتوا و روش تفاوت‌هایی را داشته است و هر کسی یک جور نگاه می‌کرد و در جریان مبارزه ما شاهد چند نوع نگرش در این زمینه بودیم.

وی ادامه داد: برخی معتقد به مبارزه پارلمانتاریستی بودند و می‌گفتند این نوع مبارزه باید در دستور کار باشد. گروهی لیبرال مسلک این شکل مبارزه با می‌خواستند و می‌گفتند باید در چارچوب حکومت، شاه را مجبور کنیم که اجازه تشکیل دولت را به ما بدهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: بازرگان در آن زمان که جزئی از همین گروه محسوب می‌شد، صادقانه اعتقاد داشت که راه درست این است و می‌گفت من با حرکت‌های انقلابی موافق نیستم و باکی هم از گفتن این موضوع نداشت و در مصاحبه خود این مساله را اعلام می‌کرد.

وی با اشاره به مخالفان این نگرش، ادامه داد: مخالفان این نوع نگاه از دل جریان لیبرال مسلک درآمدند که مجاهدین خلق بودند. مجاهدین شاخه‌ جوانان نهضت آزادی محسوب می‌شدند که از جمله آنها می‌توان به سعید محسن، بدیع‌زادگان و حنیف‌نژاد اشاره کرد که مبارزه مسلحانه را پی گرفتند و تحت تاثیر مبارزات از نوع کمونیستی بودند.

صفار هرندی اظهار کرد: این افراد معتقد بودند مبارزه با حکومت باید با یک عملیات قهرآمیز صورت گیرد. آنها مدل مبارزاتی خود را مطابق با مدل مبارزان انقلاب کوبا و چین تعریف می‌کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نگاه سوم به انقلاب را نگاه امام (ره) دانست و در تشریح این نگاه گفت: ایشان می‌گفتند حرکت ما باید حرکت انبیاء باشد و باید از مردم یارگیری کنیم. درواقع ایشان به جنبش مردمی اعتقاد داشتند، نه راه لیبرال‌ها و نه راه‌هایی که کمونیست‌ها به صورت مسلحانه در پیش می‌گرفتند.

صفار هرندی خاطر نشان کرد: مردم از میان این سه شکل مبارزه، یکی از آنها را یعنی راه امام را انتخاب و به آن اعتماد کردند.

وی به مرحله دوم انقلاب یعنی تشکیل نظام جایگزین رژیم سابق اشاره کرد و افزود: برخی می‌گفتند همان حکومت قبلی باید بیاید ولی با تفاوت اینکه تبدیل به مشروطه شود و درواقع نهضت مشروطیت را باید مجددا احیا کنیم، بازرگان و اطرافیانش این نظر را داشتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این افراد البته حرفشان خریدار نداشت و کسی به دنبال احیای نظام سلطنتی نبود و این نوع نگاه پاسخی در میان مردم نگرفت.

صفار هرندی با بیان اینکه عده‌ای در انقلاب می‌گفتند باید جمهوریت مطلق تشکیل شود و هیچ گونه قیدهای اسلامی، دموکراتیک و کمونیستی نداشته باشد، تصریح کرد: عده‌ای نظام دموکراتیک خلق را پیشنهاد می‌دادند که مارکسیست‌ها بودند. عده‌ای هم می‌گفتند که جمهوری اسلامی داشته باشیم اما باید قید دموکراتیک به آن اضافه شود. جریاناتی مانند مومنین ملی‌گرا به جمهوری اسلامی دموکراتیک اصرار داشتند که درواقع بازرگان و مجاهدین خلق در زمره آنان بودند.

صفار هرندی با اشاره به نظر امام (ره) مبنی بر تشکیل نظام جمهوری اسلامی بدون در نظر گرفتن هیچ قیدی، اظهار کرد: امام معتقد بودند همان شعار مردم که «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود، باید در شکل نظام حکومتی متجلی شود که البته امام معتقد به انتخابات در این زمینه بودند و در نهایت مردم نیز نظر ایشان را پذیرفتند.

ریزش های مرحله سوم انقلاب/ خاطره ای از یک جلسه در دانشگاه علم و صنعت 

وی با اشاره به مرحله سوم شکل‌گیری انقلاب که نوع اداره حکومت بود، گفت: در این مرحله باید مشخص می‌شد که کشور چگونه اداره شود و در مقام تحقق، حکومت باید به چه صورتی پیاده‌سازی شود؟ در آن زمان در مجلس خبرگان قانون اساسی می‌گفتند حکومت باید ولایت فقیه باشد که البته در ابتدا ولایت فقیه در قانون اساسی مطرح نبود که امروز نیز برخی از ضد انقلابیون ایراد می‌گیرند که چرا موضوعی که در ابتدا طرح نشده بود، سپس به آن اضافه شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تا مرحله سوم استقرار انقلاب، ریزش‌های بسیاری را انقلاب تجربه کرد، گفت: کسانی که با یک تصور دیگری آمده بودند، با آنچه داشت مستقر می‌شد، دچار مشکل شدند و ریزش کردند.

صفار هرندی به بیان خاطره‌ای بعد از انقلاب در دانشگاه علم و صنعت و جلسه‌ای با گروه‌های فکری و سیاسی مختلف پرداخت و گفت: پس از انقلاب، ما در دانشگاه علم و صنعت جلسه‌ای برگزار کردیم که بسیاری از گروه‌ها آمده بودند و ما نیز مرحوم شهید مفتح را دعوت کردیم و گروه‌های مارکسیستی «به‌‌آذین» را که عضو حزب توده بود، دعوت کردند. به‌آذین آدم ادیبی بود. وی در آن جلسه حرفی زد که نشان می‌داد مشکل فکری آنها با انقلاب کجاست.

وی ادامه داد: به‌آذین در این جلسه گفت، روحانیت در مسائل اداره کشور نباید دخالت کند و عرصه را به سیاسیون باید واگذار کرد و در عوض ما نیز به عنوان یک فرد سیاسی، خود را مقید می‌دانیم که حرمت روحانیت را حفظ کنیم اما اگر روحانیون به عرصه سیاسی ورود کردند، یادشان باشد اینجا عرصه زد و خورد است و ممکن است به آنها بی‌احترامی شود. به‌آذین در این جلسه درواقع جامعه روحانیون را تهدید کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برخی معتقد بودند که ذات حکومت، سکولار است و نباید به مضامین ایدئولوژیک آمیخته شود، اظهار کرد: کسانی که این ادعا را دارند و داشتند خودشان وفادار به مبانی ایدئولوژیک بودند.

صفار هرندی افزود: آنهایی که در غرب شعار می‌دهند که حکومت را نباید با ایدئولوژی آمیخته کرد، خودشان ایدئولوژی صهیونیست را ارج و قرب می‌دهند. روژه‌ گارودی یکی از کسانی است که به ایدئولوژی صهیونیسم در اداره حکومت تن نداد و در همین راستا محاکمه و زندانی شد.

وی در ادامه با بیان اینکه نزاع‌ها در این مرحله جدی شد و برخی همواره شعار می‌دادند که حکومت باید عرفی شود، گفت: عده‌ای معتقد بودند که نباید حکومت را آسمانی کرد و دین را در حکومت مداخله داد، از اینجا بود که بسیاری از ریزش‌های انقلاب آغاز شد.

ریزش های بعد از استقرار نظام اسلامی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: همه کسانی که پیش از انقلاب جزو مبارزان محسوب می‌شدند، رهبری امام را تحسین می‌کردند و در اعلامیه‌های رسمی خود، امام را شایسته‌ترین فرد برای جلوداری مسیر انقلاب می‌دانستند که البته امروز برخی می‌خواهند این موضوع را تحریف و القا کنند که امام فرصت‌طلبانه وارد تحولات انقلاب شد و روحانیت را در این امر مداخله داد.

صفار هرندی گفت: حتی مارکسیست‌ها زمانی که تظاهرات می‌کردند یکی از شعارهایشان «درود بر خمینی» بود یعنی در متدینین و غیر متدینین، امام صاحب احترام بود اما همین افراد پس از انقلاب با نظرات و نگاه امام در تشکیل نظام و نوع اداره حکومت مخالف بودند.

وی بخش دیگری از ریزش‌ها به مسائل مربوط به اجرائیات دانست و تاکید کرد: برخی از افراد که پس از پیروزی انقلاب به آنها اعتماد شده بود، پس از مدتی نتوانستند بار مسئولیت را تحمل کنند و کنار کشیدند. آنها این چنین ریزش کردند که چون در جایگاه قدرت نبودند، اصل قدرت را نیز انکار ورزیدند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان نمونه‌ای از این دست افراد به دکتر شایگان از سران جبهه ملی و از وزیران دکتر مصدق اشاره کرد و گفت: مردم در زمان مصدق می‌گفتند اگر روزی در این کشور نظام جمهوریت شکل بگیرد، شایگان رئیس‌جمهور است. پس از انقلاب، شایگان که سال‌ها در خارج از کشور زندگی می‌کرد، به ایران آمد و در مدرسه علوی با امام دیداری داشت. در آن دیدار به امام گفت برخی می‌گویند که اگر در این کشور جمهوریت شکل بگیرد، من باید رئیس‌جمهور شوم که امام هم گفت ریاست جمهوری برای شما مناسب نیست.

صفار هرندی ادامه داد: پس از این گفته امام، شایگان که هدفش تنها سوار شدن بر قدرت بود، مجددا به خارج از کشور بازگشت و تا آخر در آنجا ماند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه یکسری از ریزش‌ها در بین کسانی بود که مقداری از راه را آمده بودند و حتی مبانی را قبول داشتند و قدرت طلب نبودند اما برآوردشان با برآورد مبنا متفاوت بود، گفت: نظرات این افراد با نظرات امام که به عنوان نظر مبنای انقلاب محسوب می‌شد، تفاوت داشت. البته حق حکم می‌کرد، آنها به نگاه مبنا تن بدهند. اما آنها بعد از اینکه امام حکم صریحی را اعلام می‌کرد، می‌خواستند نظر خود را حاکم کنند که مصداق آن آیت‌الله منتظری، قائم مقام رهبری بود.

وی همچنین در مقابل ریزش‌ها، به رویش‌های انقلاب اشاره کرد و افزود: به موازات آن ریزش‌ها ما شاهد برچیده شدن جریاناتی هستیم که نه به موازات جریان‌های انقلابی، بلکه به موازات جریان انقلاب شکل گرفتند که به آنها رویش‌های انقلاب می‌گوییم که حتی این جریانات می‌توانند شعارهای انقلاب را جدیدتر کنند.

ریزش های دهه 70

صفار هرندی با تاکید بر اینکه بعد از پایان جنگ و رحلت امام در دهه 70 تکانه‌هایی به نظام وارد شد، اظهار کرد: ما در آن زمان در نظام بین‌الملل هم شاهد فروپاشی نظام دوقطبی بودیم. در دهه 70 که یک دهه ویژه‌ای تلقی می‌شود، برخی گفتند ما قبول داریم امام کاریزما بود و حکومت ولایت فقیه برازنده او بود ولی بعد از امام باید در اختیارات حاکم تجدیدنظر شود. به این افراد در دهه 70 تجدیدنظرطلب می‌گفتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اما این نظر قابل قبول نبود، چون نمی‌شد قانون و مبنای نظام ولایی را متکی بر فرد و امام بدانیم و این ساختار را تغییر دهیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت عده ای می گفتند آن نظامی که امام(ره) تاسیس کرد، فقط برازنده خود او بود، به این نظر توجهی نشد و بسیاری در این راستا ریزش کردند که جزء ریزش های دهه ۷۰ محسوب می شوند.

وی با اشاره به ایام فتنه گفت: وقتی به روزهای فتنه یعنی روزهای غبارآلود می رسیم، تمام کسانی که ریزش کردند به هم پیوند می خوردند گرچه منافعشان مغایر با یکدیگر بود، اما در ایام فتنه می بینید کسی که عمر خود را در نظام اسلامی خرج کرده و قبل از انقلاب شکنجه شده و کینه هایی هم از اسرائیل و آمریکا به دل داشته است وقتی می بیند که آمریکا و اسرائیل از وی حمایت می کنند، چشمان خود را می بندد و واکنشی نشان نمی دهد.

 صفارهرندی افزود: البته نمی توانیم بگوییم این افراد اجیر شده آمریکا و اسرائیل هستند ولی در عمل با آمریکا هم پرونده می شوند و خودشان هم باکی از پیوند خوردن به آمریکا و اسرائیل ندارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید بگوییم انقلابیون در مسیر حرکت خود در برخی جاها کم می آوردند، گفت: همانطوری که در صدر اسلام، صدرنشین هایی بودند که بعد از مدتی کم آوردند و ریزش کردند مانند زبیر.

فرزندان؛ رمز تباهی برخی انقلابیون

وی افزود: در انقلاب خیلی ها بودند که راه را خوب آمدند، اما فرزندان آنها کارشان را خراب کردند یعنی رمز تباهی برخی افراد، فرزندان و خانواده های آنان بودند. به قول رهبر معظم انقلاب برخی تقوای فردیشان خوب است، اما تقوای جمعی شان خوب نیست یعنی از فساد جمعی که منتصب به خود آنها است، تبری نمی جویند.

صفارهرندی ادامه داد: این افراد گاهی می شود که سخنانی را مغایر سخنان گذشته خود می زنند، یعنی در یک مقطعی یک آدم دیگری بودند ولی به عنوان مثال در ۱۰ سال بعد تغییر و ریزش کردند.

وی با بیان اینکه عمده رویش ها در نسل نو اتفاق افتاده است، خاطر نشان کرد: رویش ها عمدتا جوانان هستند این رویکرد به سمت حق در جوانان به دلیل این است که دل آنها گرایش به سمت حق دارد البته به شرطی که پیام حق به درستی به آنها منتقل شود که برخی اوقات پیام رسان ها دارای ایراد هستند.

مشکل دشمنان بر سر حوزه های نفوذ انقلاب اسلامی است نه با تعداد سانتریفیوژها

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مشکل دشمنان با ما را بر سر حوزه های نفوذ جمهوری اسلامی دانست و تاکید کرد: مشکلات آنها با رویش های انقلاب در کشورهای جهان است و نه تعداد سانتریفیوژهای ما. رویش ها در جهان و منطقه ناشی از انقلاب ایجاد شده است که دشمنان با این رویش ها مشکل دارند. کسانی که در آمریکای لاتین به ما گرویدند جزء رویش های انقلاب محسوب می شوند و با ما هم‌پرونده شدند. این نشان می دهد که قدرت یارگیری نظام زیاد شده است.

صفار هرندی در پاسخ به سئوالی در خصوص نقش خلوص گرایی در ریزش های انقلاب گفت: ما نباید از خلوص گرایی و خالص سازی کوتاه بیاییم و نباید به پلورالیسم نظری گرایش پیدا کنیم و یا اینکه صراط های مستقیم را در کنار صراط مستقیم بیاوریم؛ ما صراط های مستقیم نداریم و نمی توانیم بگوییم موسی به دین خود و عیسی به دین خود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخن رهبر انقلاب در مورد وحدت گرایی و خلوص گرایی اظهار داشت: رهبری فرمودند شما در مقام عمل نباید در خلوص گرایی همه را پس بزنید بلکه باید جذب حداکثری داشته باشید، البته برخی از قطار اسلام و انقلاب پیاده شدند و ما نیز باید ملاک عمل و سخنان افراد را بررسی کنیم.

صفار هرندی ادامه داد: در این راستا باید از آقایان موسوی و کروبی بپرسیم چرا این مدتی که دشمن برای آنها کف می زد و در کنگره آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار برای کمک به آنها تصویب شد آنها تبری نجستند و مرزبندی نکردند.

اشتباه وزارت ارشاد در عدم برخورد با نوع رونمایی آلبوم بود

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوالی در خصوص عملکرد وزارت ارشاد در دولت یازدهم خاطرنشان کرد: قضاوت ما در مورد برخی از نهادها مانند وزارت ارشاد نمی تواند به صورت خطی باشد به عنوان مثال در قصه تک خوانی زنان این سئوال مطرح شد که آیا دولت و وزارت ارشاد به تک خوانی خانمها مجوز داده است. وقتی پیش آنها می رویم آنها می گویند ما مجوز ندادیم که البته راست هم می گویند.

وی ادامه داد: من آن آلبومی که اعتراض های زیادی در مورد آن صورت گرفت را گوش کردم در آن آلبوم صدای زن در زیر صدای مرد بود که نشان می داد حرف وزارت ارشاد در عدم صدور مجوز برای آلبوم تک خوانی زنان درست است.

صفار هرندی با بیان اینکه اشتباه وزارت ارشاد این بود که آنها از این آلبوم با عنوان آلبوم تک خوانی یک زن رونمایی کردند، گفت: عکس روی جلد آن آلبوم تنها عکس یک خانم بود. در واقع آنها می خواستند بگویند قضیه تک خوانی خانمها در کشور آزاد شده است. بنابراین چرا وزارت ارشاد به این قضیه در صورتی که به آلبوم تک خوانی زنان مجوز نداده بود واکنش نشان نداد و برخوردی با این موضوع نکرد. این اشتباه بزرگی بود که وزارت ارشاد مرتکب شد.

امروز حقانیت کلام رهبری در عدم خوشبینی به مذاکرات مشخص شده است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سئوال که آیا عملکرد دولت یازدهم را مطابق سخنان رهبری می دانید یا خیر گفت: برای ما شاخص کلام رهبری است و اعتقادمان این است که در عمل، رهبری از چارچوب های اولیه انقلاب خارج نشدند و همه نیز می توانند این موضوع را محک بزنند.

وی افزود: اگر چه برخی خلاف سخنان رهبری عمل می کنند و می گویند حرف ما درست است اما باید بگویم رئیس جمهور تا به الان نگفته است که حرف من درست و حرف رهبری غلط است و اگر هم در جایی این اتفاق افتاده در واقع از دست در رفته است اما اگر زیاد تکرار بشود دیگر نمی شود حمل بر خطا کرد زیرا نشان دهنده تشکیل یک خط فکری را رسانه ای در مقابل سخنان رهبری است.

صفار هرندی با اشاره به نظرات رهبر انقلاب در خصوص مذاکرات هسته ای گفت: امروز معلوم می شود که بدبینی رهبری نسبت به مذاکرات حقانیت بیشتری دارد تا خوش بینی که برخی به این موضوع داشتند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سئوال که آیا شما آقای هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد را جزو ریزش های انقلاب می دانید یا خیر گفت: آیا ما دوست داریم شاهد ریزش ها باشیم یا با تلخ کامی از آن یاد می کنیم اگر ریزش ها برای ما تلخ باشد آن گاه مواجهه ما در قبال آن نیز تفاوت پیدا می کند و افراد را به ضدیت با انقلاب محکوم نمی کنیم.

وی با اشاره به یکی از فتاوای رهبری در خصوص حکم ارتداد گفت: رهبری در خصوص ارتداد گفته اند که اگر کسی منکر یک ضروری دین شد مرتد محسوب نمی شود بنابراین باید به دنبال بهانه ای برای حضور آن فرد در بین مسلمین باشیم.

صفار هرندی ادامه داد: ما در مورد برخی افراد از جمله آقای هاشمی دیدیم که رهبری در سخنانی از ایشان تمجید کردند و گفتند من آقای هاشمی را سالیان سال است که می شناسم اما گفتند در برخی مواقع اختلاف سلیقه هایی بین ما وجود دارد که البته این را نمی توان وسیله ای برای ریزش های انقلاب تلقی کرد بلکه باید برای ماندگاری یک فرد در انقلاب تلاش کنیم و اجازه ندهیم ریزش افراد برای ما خوشایند شود.