جهانگیری: روابط ایران و عراق در جهت منافع دو ملت و جهان اسلام است

عراق,معاون اول رييس جمهور

معاون اول رییس‌جمهور گفت: روابط ایران و عراق در جهت منافع دو ملت ایران و عراق، جهان اسلام و ملت‌های منطقه است و به زیان هیچ کشور و منطقه‌ای نخواهد بود.

ا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، اسحاق جهانگیری پیش از عزیمت به عراق در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد با بیان این که سفر بنده به عراق به دعوت رسمی نخست وزیر عراق و در پاسخ به سفر ایشان به جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود، گفت: روابط دو ملت ایران و عراق همواره در اشتراکات فراوان تاریخی و مذهبی و فرهنگی دو کشور ریشه داشته است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ایران و عراق مرز طولانی با یکدیگر دارند و روابطشان بسیار مهم است، تصریح کرد:‌ پس از سقوط صدام توافقات زیادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و عراق امضاء شده است.

وی با تاکید بر این که روابط ایران و عراق راهبردی است، خاطر نشان کرد: روابط ایران و عراق در جهت منافع دو ملت ایران و عراق، جهان اسلام و ملت‌های منطقه است و به زیان هیچ کشور و منطقه‌ای نخواهد بود.

وی تصریح کرد: در این سفر به دنبال این هستیم که روابط اقتصادی‌مان را هم‌سطح با روابط راهبردی و سیاسی با عراق گسترش دهیم البته در حال حاضر نیز روابط اقتصادی ما با عراق خوب است و سالانه حدود 12 میلیارد دلار حجم مبادلات اقتصادی دو کشور است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه مسئولان دو کشور علاقه‌مندند که ایران در بازسازی عراق نقش محوری داشته باشد، گفت: ایران در دوران سازندگی تجارب خوبی به دست آورده است که آماده‌ایم این تجارب را به عراق منتقل کنیم. چرا که شرکت‌های ایرانی از توانمندی‌های خوبی برخوردارند و در این سفر تعداد قابل توجهی از مقامات دولتی کشور از جمله پنج وزیر، دو معاون و همچنین تعدادی از نمایندگان شرکت‌های خصوصی حضور دارند که امیدواریم بتوانیم پیرامون مسائل مورد علاقه‌ی دو کشور گفت‌وگو کنیم.

جهانگیری افزود: در این سفر نشست عالی اقتصادی سیاسی دو کشور با حضور نخست وزیر عراق و معاون اول رئیس جمهوری ایران برگزار می‌شود. همچنین از نمایشگاه مهم دستاوردهای شرکت‌های خصوصی ایران در عراق بازدید خواهیم داشت و با مسئولان عالی رتبه‌ی عراق از جمله نخست وزیر، رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس مجلس اعلای عراق مذاکراتی خواهیم داشت.

جهانگیری با بیان این که ان‌شاء‌ الله به زیارت عتبات عالیات خواهیم رفت، گفت: برای زیارت مراجع تقلید در عراق نیز جلساتی خواهیم داشت چراکه نقش مرجعیت در تاریخ عراق و در مقطع فعلی بسیار کارگشا بوده است.

انتهای پیام

کد N728605