در مراسم دهمین سالگرد ترور رفیق حریری؛

سعد حریری:‌ مذاکره با حزب‌الله یک ضرورت است

سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان در مراسم دهمین سالگرد ترور پدرش در لبنان اعلام کرد که مذاکره با حزب‌الله لبنان یک ضرورت و نیاز ملی است.

سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان در مراسم دهمین سالگرد ترور پدرش در لبنان اعلام کرد که مذاکره با حزب‌الله لبنان یک ضرورت و نیاز ملی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری المیادین، هیات‌های رسمی و سیاسی در مراسم دهمین سالگرد ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان در مزارش حضور یافتند. وی بر اثر انفجاری در بیروت در 14 فوریه 2005 ترور شد. در میان این سیاستمداران فواد السنیوره، رئیس فراکسیون المستقبل در پارلمان و ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه لبنان و همچنین هیات‌های دیپلماتیک حضور داشتند و تاج گلی را بر مزار وی گذاشتند.

سعد حریری در این مراسم تاکید کرد که مذاکره نیاز اسلامی برای رویارویی با تندروی و کاهش کینه‌جویی‌های مذهبی و همچنین یک نیاز ملی برای تصحیح روند سیاسی و پایان دادن به خلأ ریاست جمهوری است.

پسر رفیق حریری که رهبری جریان المستقبل را برعهده دارد در سخنان خود در مرکز بیروت عنوان داشت: لبنان با این طرح رو به رو است تا نظام تمام نهادهای خود را از دست بدهد اما ما با چشم خود از لبنان حمایت می‌کنیم.

حریری همچنین در اظهاراتی عنوان داشت که دولت تنها حق تصمیم‌گیری‌ درباره صلح و جنگ را دارد چرا تصمیم‌گیری در این زمینه از سوی گروهی غیر از دولت باعث می‌شود لبنان به عرصه امنیتی و نظامی تبدیل شود که در جریان آن امکانات کشور و جان لبنانی‌ها برای نجات نظام سوریه و حمایت از منافع دیگر کشورها به کار گرفته می‌شود.

وی تاکید کرد: لبنان با دو خطر مواجه است خطر نخست تنش میان اهل تسنن و تشیع و خطر دوم نبود رئیس جمهور است.

وی در اظهاراتی مداخله جویانه دلایل تنش میان اهل تسنن و تشیع را عدم تحویل متهمان ترور رفیق حریری به دستگاه قضا و حضور حزب الله در جنگ سوریه و سلاح‌های گردان‌های مقاومت دانست!

وی با بیان خواسته خود جهت تدوین استراژی ملی برای مبارزه با تروریسم و تحقق واقعی توافق ملی و ارجحیت دادن آن بر هرگونه منافع گروهی خارجی در مبارزه با تروریسم گفت: جنگ علیه تروریسم یک مسئولیت ملی است که برعهده تمامی لبنانی‌ها قرار دارد و در صورتی که خلاف آن باشد آتش لبنان را فرا می‌گیرد. حالا که ما هر چقدر هم تلاش کنیم تا آتش‌های کوچک را خاموش کنیم موفق نخواهیم شد.

سعد حریری در اظهاراتی ضد نظام سوریه عنوان داشت: حساب باز کردن برای نجات نظام سوریه یک توهم است که با تکیه بر پیروزی‌های خیالی و تصمیم منطقه برای ادامه تخریب سوریه است.

وی افزود: ما پشت ارتش و نیروهای امنیتی چه در حرف و چه در عمل قرار داریم و حمایت ما از آنها بدون قید و شرط و بی‌حد و مرز است من برای لبنان و نظام و قانون اساسی و نهادها، ارتش، نیروهای امنیت داخلی، رشد اقتصادی، زندگی کریمانه، فرصت‌های شغلی و تشکیل کشوری مدنی و سرسخت ایستاده‌ام.

وی عنوان داشت: جنایت ترور رفیق حریری پس از آن صورت گرفت که تهدیدهایی مبنی بر اینکه بیروت را بر روی سرش آوار می‌کنند دریافت کرد اما دادگاه بین‌المللی از هفته‌هاست که این مساله را با شفافیت مورد بررسی قرار می‌دهد و باید عدالت در این خصوص اجرا شود. چرا که خون پدر من در سازش‌ها هدر نخواهد رفت و این دادگاه به فعالیت خود ادامه می‌دهد تا واقعیت روشن شود.

رهبر جریان المستقبل همچنین مدعی شد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق گروه‌های تندرو را به منطقه فراخوانده‌اند.

هزاران لبنانی برای گذاشتن تاج گل روی مزار رفیق حریری در مسجد محمدالامین در مرکز بیروت صف کشیده بودند و نیروهای امنیتی نیز تدابیر شدیدی را اتخاذ کردند.

انتهای پیام

کد N726700