دیکتاتور سابق چاد در سنگال محاکمه می‌شود

دیکتاتور سابق چاد که به نظارت بر کشتار هزاران تن در زمان حاکمیتش بر این کشور متهم است، به زودی در سنگال به اتهاماتی از جمله جرایم جنگی و شکنجه محاکمه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه ویژه ایجاد شده به منظور محاکمه هیسنه هابره، دیکتاتور سابق چاد به دنبال تحقیقات 19 ماهه درباره جرایم رخ داده در جریان رهبری این دیکتاتور بر کشور چاد، جمعه شب از محاکمه وی خبر داد.

هابره از سال 1982 تا 1990 بر چاد حکومت کرد و پس از آنکه توسط ادریس دبی، رییس جمهور فعلی چاد از قدرت کنار زده شد، مجبور به فرار به سنگال شد.

هابره بیش از 20 سال در تبعید در شهر داکار پایتخت سنگال از یک زندگی تجملی برخوردار بود تا اینکه نیروهای دولتی در ژوئن 2013 به یکی از خانه‌های وی حمله برده و او را بازداشت کردند. برای نخستین بار در آفریقا است که دادگاه یک کشور به دنبال دریافت اختیارات قضایی، می‌تواند یک فرد خارجی را به اتهام جرایمی که در خارج از این کشور انجام داده، محاکمه کند.

انتظار می‌رود محاکمه دیکتاتور سابق چاد در ماه مه یا ژوئن آینده آغاز شود. ژاکلین مودینا، وکیل قربانیان کشتارهای این دیکتاتور و یک فعال حقوق بشر در چاد در این باره گفت: پس از گذشت سال‌های زیاد قربانیان اقدامات هابره اکنون در آستانه مشاهده اجرای عدالت در قبال آنچه که شاهد بوده‌اند، هستند.

وی افزود: اینکه هیسنه هابره در دادگاه محاکمه شود یک پیروزی بزرگ برای عدالت است. با این حال وکلای مدافع هابره این پرونده را دارای انگیزه سیاسی دانسته و تاکید کرده‌اند که دولت ادریس دبی حامی اصلی این دادگاه است. در ماه مه 1992 یک کمیسیون 10 نفره حقیقت‌یاب در چاد که توسط ادریس دبی تشکل شد گزارش داد دولت هابره مسئول کشتار 40 هزار نفر است و مقامات این دولت برخی مخالفان خود را با شیوه‌های مختلفی شامل ضرب و شتم ، شلاق زنی، سوزاندن و کشیدن ناخن شکنجه کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N726286