همکاری تهران و باکو برای ایجاد یک تقویم مشترک شرعی

ايران,جمهوري آذربايجان

یک هیات ایرانی متشکل از اساتید ژئو فیزیک دانشگاه تهران به دعوت اداره مسلمانان قفقاز برای ایجاد یک تقویم مشترک شرعی و رفع تفاوت تقویم در حلول ماه‌هائی مثل ماه رمضان به جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این گروه که روز پنجشنبه از رصدخانه بزرگ شهر شاماخی دیدار کرده بودند، روز جمعه به همراه محسن پاک آیین سفیر کشورمان با شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز دیدار کردند.

در این دیدار شیخ الاسلام پاشازاده با تاکید بر اینکه همکاری کارشناسان مورد اعتماد در هلال ماه، می تواند از زمینه های اختلاف در جوامع اسلامی بکاهد، گفت: امروزه پیشرفت‌های شگفت انگیزی در ابعاد گوناگون علوم نجوم پدید آمده و دانش بشری در امر تعیین حرکات ستارگان و نیز محاسبات دقیق انواع خسوف و کسوف را پیش بینی می کنند.

وی رجوع به متخصصین ایرانی در امور رویت هلال ماه و همکاری ایران و جمهوری آذربایجان را مفید دانست و گفت: عدم ثبوت عید فطر و تاخیر در حصول یقین به پایان ماه رمضان ،صحت عبادت مسلمانان را مخدوش می‌کند و لذا با همکاری گروهی از دانشمندان نجوم ایران، درباره ثبوت هلال ماه، می‌توانیم تصمیم مشترکی بگیریم.

در این دیدار دکتر احمدی گیوی از اساتید نجوم دانشگاه تهران گزارشی از سفر به شهر شاماخی و بازدید از رصد خانه را ارائه داد و با تاکید بر ضرورت بهره مندی از تجهیزات پیشرفته علمی و دانش نوین بشری برای ثبوت هلال ماه گفت ما کارشناسان جمهوری آذربایجان را دعوت به همکاری می‌نماییم و امیدواریم با تخصص و توانایی خود بتوانیم نتیجه خوبی حاصل کنیم.

محسن پاک آیین سفیر کشورمان نیز در این جلسه با تأکید بر ضرورت فعالیت هماهنگ دنیای اسلام در این زمینه گفت: تفاوت در تقویم در بیشتر کشورهای اسلامی وجود دارد و علمای کشورهای اسلامی می توانند برای حل این مسأله فعالیت مشترکی داشته باشند.

وی همچنین از ابتکار شیخ الاسلام پاشازاده برای دعوت از هیات ایرانی جهت همکاری دو کشور تشکر کرد.

انتهای پیام

کد N725299