رهبر ملی‌گرایان افراطی اوکراین توافق مینسک را رد کرد

سیاسی

رهبر جناح راست اوکراین با اعلام اینکه جنبش افراطی وی توافق صلح مینسک را نمی‌پذیرد، گفت که یگان‌های چریک‌ها در شرق اوکراین طبق طرح خود به جنگ ادامه می‌دهند.

رهبر جناح راست اوکراین با اعلام اینکه جنبش افراطی وی توافق صلح مینسک را نمی‌پذیرد، گفت که یگان‌های چریک‌ها در شرق اوکراین طبق طرح خود به جنگ ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری راشاتودی، دیمیتری یاروش، رهبر ناسیونالیست‌های افراطی اوکراین با انتشار بیانیه‌ای در فیس‌بوک گفت، جنبش جناح راست افراطی وی توافق صلح مینسک را که به امضای گروه تماس رسیده است و اوکراین، فرانسه، آلمان و روسیه نیز آن را قبول دارند، به رسمیت نمی‌شناسد.

به گفته وی، هرگونه توافقی با شبه‌نظامیان جدایی‌طلب که «تروریست» هستند، هیچ مبنای حقوقی‌ای ندارد.

یاروش تاکید کرد که معاهده مینسک مغایر قانون اساسی اوکراین است، بنابراین شهروندان اوکراینی ملزم به تبعیت از آن نیستند، از این رو، اگر ارتش اوکراین دستور برقراری آتش‌بس و خروج تسلیحات سنگین را دریافت کند، نیروهای جنبش راست‌گرا که در مناطق شرقی می‌جنگند، این حق را دارد که به جنگ ادامه دهند.

وی افزود: سازمان چریک‌های جناح راستگرا به استقرار یگان‌های رزمی و نیروهای مازاد خود برای آموزش و حمایت لجستیکی از نیروها ادامه می‌دهد و در این زمان تمام فعالیت‌های خود را با فرماندهی نظامی ارتش اوکراین، وزارت کشور و یگان‌های چریکی وزارت دفاع اوکراین هماهنگ می‌کند.

توافق آتش‌بس مینسک روز پنجشنبه هفته گذشته پس از 16 ساعت مذاکره فشرده میان رهبران اوکراین، فرانسه، آلمان و روسیه حاصل شد و امیدی برای پایان درگیری‌های خونبار در شرق اوکراین به وجود آورد. طبق قرارداد آتش‌بس، طرفین باید در پایان امروز (شنبه-14 فوریه) به درگیری‌ها پایان دهند. این توافقنامه مورد تائید نمایندگان شورشیان نیز قرار گرفت.

براساس این توافقنامه، طرفین درگیری باید سلاح‌های سنگین خود را از مناطق درگیری خارج کنند. تبادل زندانیان نیز مورد موافقت طرفین قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N724773