بشار الجعفری: سیاست‌های اشتباه آمریکا موجب گسترش تروریسم در جهان شد

سیاسی

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه بیشتر تروریست‌ها از ترکیه و اردن وارد سوریه و عراق می‌شوند، گفت: سیاست‌های اشتباه آمریکا در مقابله با تروریسم در افغانستان موجب گسترش این پدیده در سراسر جهان شده است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با بیان اینکه بیشتر تروریست‌ها از ترکیه و اردن وارد سوریه و عراق می‌شوند، گفت: سیاست‌های اشتباه آمریکا در مقابله با تروریسم در افغانستان موجب گسترش این پدیده در سراسر جهان شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با محمدعلی الحکیم، نماینده عراق در این سازمان ضمن استقبال از قطعنامه شورای امنیت برای مقابله با منابع مالی داعش تاکید کرد: این قطعنامه، برای سوریه و عراقی که قربانی اصلی تروریسم هستند، بسیار مهم است. همه می‌دانند که تروریست‌ها با حمایت گروه‌ها و سازمان‌های خارجی از مرزهای ترکیه و اردن وارد سوریه و عراق می‌شوند.

پادگان‌های آموزش نظامی که در ترکیه، عربستان، قطر و اردن ایجاد شده است، پادگان‌هایی برای آموزش روش مذاکرات مسالمت‌آمیز و ایجاد راهکارهای سیاسی نیست بلکه در واقع پادگان‌هایی برای کشتن سوری‌هاست.

وی گفت: ترکیه تاکنون دو قطعنامه 2170 و 2178 را اجرا نکرده و اطمینان دارم که قطعنامه 2199 (قطعنامه اخیر درباره منابع مالی داعش) را نیز اجرا نخواهد کرد چراکه به طور کلی وارد جنگی تروریستی علیه حاکمیت سوریه و سوری‌ها شده است. متاسفانه اردن نیز چنین روندی را در پیش گرفته است.

الجعفری خاطرنشان کرد: همگان می‌دانند که پادگان‌هایی که برای آموزش تروریست‌ها در ترکیه، اردن، قطر و عربستان ایجاد شده از سوی دستگاه‌های سری از جمله سیا و موساد اداره می‌شوند و هدف آنها کشتار سوری‌ها و عراقی است.

وی گفت: ما آماده همکاری با هر کشوری که نیت صادقانه برای مقابله با تروریسم داشته باشد هستیم اما چگونه ممکن است با برخی اعضای ائتلافی همکاری کنیم که خود به آموزش تروریست‌ها می‌پردازند.

وی بر لزوم مجازات اسرائیل به دلیل حمایت از تروریست‌ها و معالجه آنها در بیمارستان‌های خود تاکید کرد و گفت: آیا زمان آن فرا نرسیده که با جدیت با تروریسم مقابله کرد. چرا برخی کشورها همچنان منتظرند تا تروریسم وارد کشورهای آنها شود؛ تروریسمی که از آمریکا تا آسیا، آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را فرا گرفته است.

الجعفری با بیان اینکه سیاست‌های اشتباه آمریکا در مقابله با تروریسم در افغانستان موجب گسترش آن در جهان شده است، گفت: آمریکا در حال حاضر به برخی گروه‌های تروریستی در داخل سوریه و کشورهای همجوار کمک می‌کند. آمریکا باید نخستین کشوری باشد که این قطعنامه را اجرا کند تا صداقت خود را برای مقابله با تروریسم نشان دهد.

محمد علی الحکیم نیز تاکید کرد: تمامی کشورها باید قطعنامه شورای امنیت را برای توقف حمایت از تروریست‌ها اجرا کنند.

انتهای پیام

کد N724284