کشته شدن 3 دانشجوی مسلمان در آمریکا و گمانه‌زنی‌ درباره انگیزه‌ها

همسر مردی که متهم به کشتن سه دانشجوی مسلمان در شهر چپل هیل در ایالت کارولینای شمالی آمریکا در حمله‌ای مسلحانه است، می‌گوید که وی به خاطر دعوا بر سر پارکنیگ دست به قتل زده نه تنفر مذهبی. با این حال، پدر دو تن از مقتولان می‌گوید که انگیزه نفرت بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مظنون به قتل به نام کریگ استفن هیکز که ۴۶ سال دارد در بازداشت است.

کارن هیکس، همسر وی گفت که وی از این حادثه "شوکه" است اما گفت که شوهرش کریگ با بسیاری از همسایگان از مذاهب مختلف بر سر پارکینگ دعوا داشته است.

اجساد ضیا برکات، همسرش یُسر محمد ابو صالحه و خواهر او رزان محمد ابو صالحه در حالی که از ناحیه سر تیر خورده بودند، در خانه‌شان در کارولینای شمالی پیدا شد.

ضیاء شادی برکات، ۲۳ ساله دانشجوی سال دوم دندانپزشکی بود و همسرش یُسر محمد ابو صالحه ۲۱ ساله قرار بود از پاییز امسال در همین رشته درس بخواند. این دو دسامبر سال پیش ازدواج کرده بودند. رزان محمد ابو صالحه، خواهر یُسر محمد ابو صالحه ۱۹ سال داشت و در همین دانشگاه درس می‌خواند. خانواده آنها گفته‌اند که قتل ناشی از نفرت بوده است.

محمد ابو صالحه، پدر دو خواهر کشته شده گفت که هیکس آنها را "به شیوه اعدام" کشته است. وی به روزنامه نیوزآبزرور گفت:‌ "این مرد قبلا دو بار با دخترم و شوهرش مشاجره کرده بود و در حالی که اسلحه‌اش را به کمر بسته بود با آنها صحبت کرده بود.

آنها اطراف وی احساس ناراحتی می‌کردند اما فکر نمی‌کردند وی تندروی کند."

همسر هیکس روز چهارشنبنه در حالی که در کنار وکیلش ایستاده بود به خبرنگاران گفت که شوهرش معتقد بود "همه برابرند، مهم نیست چه شکلی هستید، چه کسی هستید یا به چه چیزی اعتقاد دارید." وکیل وی هم تاکید کرد گفت که تیراندازی "ربطی به اعتقادات مذهبی قربانیان نداشته بلکه کاملا به یک دعوای مبتذل بر سر جای پارک ماشین مربوط بوده است." وی گفت که مشکل کمبود دسترسی به بهداشت روان است نه تروریسم؛ که اشاره‌ای به "عدم سلامت روانی" متهم بود.

در صفحه فیسبوک هیکس عکسی هست که در آن نوشته "آتئیست‌های (خداناباوران) هوادار برابری". وی مرتب مطالبی در انتقاد از مذهب منتشر می‌کرد. وی روز ۲۰ ژانویه همچنین عکسی از یک سلاح که می‌گفت پر است و به او تعلق دارد، پست کرده بود.

در شبکه‌های اجتماعی این سوال مطرح شده است که با توجه به این که سه مقتول مسلمان بوده‌اند، دین آنها نقشی در این قتل داشته است. در این شبکه‌ها از پوشش رسانه‌ای این خبر در سطح ملی و جهانی انتقاد شده و منتقدان گفته‌اند که رسانه‌ها اهمیت کافی به قتل این سه دانشجوی مسلمان نداده‌اند.

کریگ استفن هیکز بعد از آن که این سه نفر را کشت، در محوطه بیرونی دانشگاه، خودش را تسلیم پلیس کرد. پلیس چپل هیل در بیانیه‌ای گفت که تحقیقات اولیه درباره این جنایت حاکیست که انگیزه آن "یک اختلاف ادامه‌دار بر سر پارکینگ در محله" بوده است.

اما کریس بلو، رئیس پلیس شهر گفت که هنوز سوالاتی درباره اینکه هیکس چه انگیزه ای از انجام چنین جنایتی فاجعه باری داشته وجود دارد.

وی گفت:‌ "ما نگرانی ها در مورد احتمال آنکه انگیزه نفرت بوده باشد را درک می کنیم و همه سرنخ های ممکن را برای تعیین علت آن تا آخر دنبال می کنیم."

به نوشته واشنگتن پست، ضیا برکات برای رسیدگی به نیازهای بهداشت دهان و دندان پناهندگان سوری از طریق "بنیاد مسواک" پول جمع می کرد و در محل هم کار داوطلبانه انجام می داد.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، مظنون که به ارتکاب سه فقره قتل متهم شده روز چهارشنبه در دادگاه حاضر شد و زندانی است.

شورای روابط آمریکا و اسلام (سی ای آر آر) در بیانیه ای از پلیس خواست که فورا گمانه زنی ها در مورد انگیزه جنایت را روشن کند. همزمان عبدالله آنتلپی، مدیر امور مسلمانان در دانشگاه دوک در آن مجاورت در بیانیه‌ای از مردم خواست در مورد انگیزه قتل‌ها پیشدواری نکنند.

انتهای پیام

کد N723316