تظاهرات مصری‌ها در سالگرد برکناری مبارک/لغو حکم اعدام ده‌ها مخالف

مخالفان کودتا در مصر در چهارمین سالگرد برکناری حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر، در بیشتر استان‌های کشور دست به تظاهرات گسترده زدند. در همین حال، اعدام ده‌ها مخالف نظام کنونی مصر لغو شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، تظاهرکنندگان مصری در این تجمعات ضمن درخواست از سرگیری محاکمه حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر و اعضای حکومتش، اقدامات وزارت کشور در حق شهروندان مصری را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان مصری بر ادامه تظاهرات‌های خود در هفته جدید آن هم تحت عنوان "قصاص عاملان کشتار" تاکید کردند. دانشجویان یکی از دانشگاه‌های مصر با برگزاری تظاهرات محاکمه عاملان کشتار بی‌گناهان استادیوم پدافند هوایی و همچنین از سرگیری محاکمه حسنی مبارک را خواستار شدند.

از سوی دیگر تظاهرکنندگان مصری با تجمع در دیگر شهرها، خواهان گرفتن انتقام خون جوانان و طرفداران بی‌گناه باشگاه ورزشی زمالک شدند. تظاهرکنندگان در این تجمعات سرنگونی حکومت نظامی و کناره گیری عبدالفتاح سیسی ‌از ریاست جمهوری مصر را خواستار شدند.

از سوی دیگر برخی سران و تشکل‌های سیاسی مصر نیز به مناسبت چهارمین سالگرد برکناری حسنی مبارک آن هم در شرایط آماده باش امنیتی نیروها، برای برگزاری تظاهرات فراخوان صادر کردند. ائتلاف ملی مصر از تمام مصری‌ها خواست تا برای حمایت از مشروعت و مخالفت با کودتا، تحت عنوان "انتفاضه خشم" به تظاهرات خود تا روز جمعه ادامه دهند.

در همین راستا دیگر سران سیاسی کشور از جمله جنبش 6 آوریل ضمن درخواست ادامه تظاهرات‌ها اعلام کرد بعد از گذشت چهار سال از برکناری مبارک هنوز مردم انقلابی مصر با وجود مشکلات زیاد با ظلم و کودتا مقابله می‌کنند و از حقوق و آزادی خود و جامعه شان دفاع می‌کنند.

این جنبش اعلام کرد: پس از برکناری مبارک هیچ چیز در کشور تغییر نکرد. تنها فقر افزایش یافته، خدمات اصلی از بین رفته و زندان‌ها از مخالفان پر شده است.

در همین راستا وزارت کشور مصر نیز به منظور ممانعت از ورود تظاهرکنندگان به میدان‌های شهر، حالت آماده باش امنیتی اعلام کرد.

از سوی دیگر دادگاه تجدیدنظر مصر نیز حکم اعدام ده‌ها تن از مخالفان نظامی کنونی مصر را از جمله محمد بدیع، رهبر گروه اخوان‌المسلمین را لغو کرد. این دادگاه تصمیم گرفت تا حکم افراد متهم را در دادگاهی جدید مورد بررسی قرار دهد. پیشتر دادستان کل مصر این افراد را به حمله و سوزاندن مرکز پلیس استان المنیا در مصر و قتل چندین تن متهم کرد. در پی صدور حکم‌های اعدام در مصر، سازمان‌های حقوق بشر از صدور چنین احکامی انتقاد کردند.

انتهای پیام

کد N723255