سی و هفتمین بهار انقلاب/۳۴

بروجردی: فرمایشات رهبری خنثی کننده توطئه آمریکا بود

سیاسی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری توطئه آمریکا رانقش برآب کرد گفت: آمریکا قصد داشت با توافق دومرحله ای تحریم ها را مشمول مرور زمان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخصوص فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری گفت: فرمایشات رهبری انقلاب یک نقشه راه دقیق برای ادامه کار تیم مذاکره کننده هسته ای خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه تکلیف تیم مذاکره کننده کاملا روشن و شفاف است گفت: هدف آمریکا این بود که در مرحله اول یک توافق کلی را رقم زند و بعد هم بقیه مسائل که مربوط به تحریم ها است را مشمول مرور زمان کند.

وی با تاکید بر اینکه این توطئه با فرمایشات مقام معظم رهبری نقش بر آب شد اظهار داشت: امروز تکلیف شفاف است و طبق قانون اساسی سیاست گذاری نظام از اختیارات مقام معظم رهبری است و ایشان با صراحت اعلام کردند اولا توافق خوب را قبول دارند دوما توافق بد را قبول ندارند و دو مرحله ای شدن توافق را نمی پذیرند.

بروجردی تاکید کرد: با فرمایشات رهبری تکلیف آمریکایی ها روشن شد و آنها گزینه دیگری ندارد.

وی ادامه داد: اگر دستیابی به توافق برای آمریکا مهم است باید براساس چارچوب ها و اصول مورد نظر جمهوری اسلامی توافق کند.

وی ادامه داد: اگر آمریکا به نتیجه برسد که پایان مذاکرات را به عنوان شکست مذاکرات اعلام کند بدون تردید این شکست، شکست آمریکا است چون ما بر پایه اقتصاد مقاومتی و راهکارهای دیگر تحریم را مدیریت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اما از سوی دیگر آمریکایی ها مدت ها است که در افکار عمومیشان اعلام می کنند حرکت شتابنده ایران در عرصه هسته ای را کنترل کرده و توانسته اند از پیشرفت ایران جلوگیری کنند لذا با شکست مذاکرات بیشترین ضرر را خواهند کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر لغو توافقنامه ژنو گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح در مجلس شورای اسلامی همه چیز مجددا به خانه اول باز می گردد، غنی سازی ۲۰ درصد، فعال شدن رآکتور اراک و فور۲ و همچنین تولید سانتریفیوژهای نسل جدید و همه آنچه با توافقنامه ژنو متوقف شده بود مجددا آغاز به کار خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه در این صورت با شتاب بیشتری به خانه اول باز می گردیم گفت: در این شرایط بازنده اصلی آمریکا خواهد بود و ما ضرر نخواهیم کرد.

بروجردی حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن را فوق العاده خواند و گفت: ملت برای اجرای فرامین مقام معظم رهبری در این راهپیمایی حضور یافتند و اگر به جای باران برف می بارید نیز با همین شدت در راهپیمایی شرکت می کردند.

وی اظهار داشت: آمریکا از طریق ماهواره ها و صدها خبرنگار خارجی که برای پوشش راهپیمایی ۲۲ بهمن به ایران سفر کرده اند در جریان حرکت عظیم ملت ایران قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: آمریکا متوجه خواهد شد که طرف حساب آنها فقط تیم مذاکره کننده نیست بلکه ملت ایران پشتوانه نظام و طرف اصلی مذاکرات هستند.

بروجردی درخصوص تعطیلی جلسات کمیته هسته ای که وی به عنوان ناظر مجلس در آن کمیته حضور داشت گفت: طبق قانون اساسی ریاست مجلس در شورای عالی امنیت ملی حضور دارد و از این طریق مجلس در جریان مذاکرات قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: کمیته ای که قبلا تشکیل جلسه می داد امروز تشکیل جلسه نمی دهد.

وی درخصوص ویژگی های توافق خوب نیز گفت: دستیابی به حقوق تعلیق شده، ادامه پیشرفت هسته ای، فعالیت رآکتور اراک و تولید سوخت ۲۰ درصدی از ویژگی های توافق خوب است.