افخم در پاسخ به ادعاهای اوباما:

حضور مردم در 22 بهمن نماد شکنندگی مبانی استدلالی آمریکاست

سیاست خارجی

اکنون طرف آمریکایی است که باید سیاست زیاده‌خواهی را کنار گذارده و با فائق آمدن بر مسائل داخلی خود٬ تصمیم نهائی را گرفته و زمینه را برای شکل گیری توافق جامع فراهم آورد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای خود با رویکرد تعامل سازنده وارد مذاکرات هسته‌ای شده است تا به این بحران ساختگی پایان دهد.

به گزارش ایلنا؛ مرضیه افخم اضافه کرد: به نظر می‌رسد تکرار استدلال نادرست مبنی بر اینکه تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه باعث حاضر شدن جمهوری اسلامی ایران بر سر میز مذاکرات شده، با هدف جلب توجه افکار عمومی داخلی آمریکا و مقابله با رقبای سیاسی بیان می‌شود.

وی گفت: امروز ناکارآمدی سیاست اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها از جمله میزان پیشرفت چشمگیر برنامه صلح آمیز هسته‌ای نمایان بوده و از نظر ما دقیقا به همین دلیل است که آمریکا به پای میز مذاکرات آمده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اراده سیاسی برای دستیابی به توافق نیز تاکید کرد: به گواهی گزارش‌های متعدد سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان مرجع مسئول، جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خویش بر مبنای توافق ژنو پایبند بوده که این امر از یکسو نشان دهنده جدیت ایران در تصمیمی که اتخاذ کرده است و از سوی دیگر وجود اراده محکم سیاسی در مقامات ایرانی برای دستیابی به یک توافق خوب.

وی افزود: اکنون این طرف آمریکایی است که باید سیاست زیاده‌خواهی را کنار گذارده و با فائق آمدن بر مسائل داخلی خود، تصمیم نهائی را گرفته و زمینه را برای شکل گیری توافق جامع فراهم آورد.

مرضیه افخم همچنین در باره اظهارات رئیس جمهور آمریکا درخصوص مسائل داخلی ایران و رابطه دولت و مردم ایران گفت: بهتر است به جای اینگونه اظهارات غیر واقعی و تکراری حضور گسترده مردم ایران در همه مناسبت‌ها و انتخابات از زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تاکنون را مرور کنند و بی‌تردید حضور یکپارچه و وسیع مردم ایران در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نماد انسجام و همبستگی ملی پاسخی روشن به اینگونه اظهارات است و سستی و شکنندگی مبانی استدلالی آن‌ها را نمایان خواهد ساخت.

سخنگوی وزارت امورخارجه ادعای مطرح شده در سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر حمایت ایران از تروریسم را بی‌اساس و تکراری خواند و افزود: آمریکا که خود حامی رژیم صهیونیستی و مروج اعمال تروریستی است بهتر است به این سئوال پاسخ دهد که آیا گروههای تروریستی که امروز منطقه را به آشوب کشیده و هر روز مرتکب جنایتی تازه می‌شوند جز با کمک و پشتیبانی آمریکا و متحدین آن ایجاد شده‌اند.

کد N721828