فلاحت ‌پیشه: رهبری در سخنرانی خود حدود نقد سازنده به مذاکرات را مشخص کردند

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی خود ضمن حمایت از تیم مذاکره کننده‌ حدود نقد سازنده به این تیم را مشخص کردند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع اعضای نیروی هوایی در خصوص مذاکرات ایران با 1+5 خاطر نشان کرد: سخنرانی رهبری چند شاخص داشت. از جمله اینکه رسما اعلام کردند که ما به دنبال توافق هستیم.

وی ادامه داد: طبق فرمایشات رهبری جمهوری اسلامی ایران مسیر دیپلماسی را انتخاب کرده است و این گفته‌ها از کشورها و بازیگران عرصه‌ی سیاستی بین‌المللی بهانه زدایی می‌کند. همین لابی‌هایی کهایران را متمم به وقت کشی و عدم صداقت میکردند برای اولین بار با چنین موضع‌گیری قاطعانه‌ای از سوی عالی ترین مقام سیاسی ایران گرفته شده است.

فلاحت پیشه تاکید کرد:‌مقام معظم رهبری در موضع گیری قاطعانه‌ای که داشتند اعلام کردند، همانطور که آمریکایی‌ها معتقد هستند توافق خوب و بد وجود دارد ما هم در ایران شاخص‌های توافق خوب را اعلام کردیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در بخش‌هایی از سخنان اخیر خود تلویحا 12 سال وقت گذرانی کشورهای غربی از تروئیکا تا امروز 1+5 نقد کردند، خاطر نشان کرد:‌این نقد مبنی بر این بود که کشورهای غربی عموما در هنگام مذاکرات به شعارها و یا توافق‌های کلی بسنده می‌کنند، ولی وقتی مذاکرات به مطالب جزیی، تفضیلی و قابلیت ضمانت اجرا می‌رسد دیگر تعهدی را نمی‌پذیرند.

وی گفت: نقد تلویحی مقام معظم رهبری از نظر توافق نامه ژنو که در سوم آذر سال گذشته تصویب شد، سه ضلع یک مثلث را دارا بود. که بر رسمیت شناختن حق هسته ای ایران، زمان بندی پایان تحریم‌ها و شفاف سازی برنامه‌ی هسته‌ای ایران اشاره شده بود و تنها بخشی که جزیی شد و گزارشات تفضیلی آن در بازرسی‌های آژانس آمد تکلیف ایران بود و ایران به تکلیف‌های خود عمل کرد ولی تکلیف‌های دیگریکه 1+5 و به ویژه آمریکا باید به آن عمل کنند یعنی به رسمیت شناختن حق هسته‌ای ایران و زمان خبری لغو تحریم‌ها عملی نشد.

بنابراین مقام معظم رهبری در سخنرانی خود عملا با امضا توافق نامه دیگری شبیه توافق در ژنو 3 مخالفت کردند.

فلاحت پیشه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری افزود: منظور مقام معظم رهبری از جزییات نوعی مقابله با گریز آمریکایی‌ها از تعهد در قبال جمهوری اسلامی ایران است. همچنین ایشان در سخنان خود حمایت مجددی از تیم مذاکره کننده هسته‌ای داشتند ودر واقع همین حمایت هم از دیگر شاخصه‌های این سخنرانی بود که حاکی از اطمینان به این تیم بودو دیگر این کهدر ایرانهمچنان باید در راستای تقویت توان چانه زنی تیم مذاکره کننده ایران عمل کنند ودر عین حال این مواضع در حالت بی اعتمادی به کشورهای غربی و به ویژه آمریکا مطرح می‌شود در حالی که ایرانی‌ها همواره به دنبال راهکارهای دیپلماتیک برای پایان دادن تحریم‌ها بوده و هستند.

وی در پایان تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود بر اعتماد خود به تیم مذاکره کننده تاکید کردند و اگر نقدی به آمریکا و طرفهای مقابل مذاکرات وجود دارد به معنای تقلیل توان چانه زنی تیم ما نباشد که همین امر نوعی حدود انتقاد سازنده‌تر در داخل کشور را هم مشخص کرد.

انتهای پیام

کد N721687