غرویان در گفت‌و‌گو با ایلنا:

دیدگاه امام درباره «نقش مردم» را باید به صورت عالمانه تبیین کنیم

سیاست داخلی

دلیلی ندارد که همیشه قرائت‌های سنتی ۵۰ سال پیش را مطرح کنیم علما و اسلام‌شناسان باید قرائت‌های جدیدی بر اساس اصول و مبانی اسلام ارائه کنند که پاسخگوی مطالبات نسل جوان هم باشد.

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینكه انقلاب اسلامی ما به معنای واقعی کلمه مردمی بود،تاکید کرد: خوب است که در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دیدگاه امام در مورد نقش مردم را به صورت عالمانه تبیین کنیم.

حجت الاسلام محسن غرویان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: انقلاب اسلامی ما به معنای واقعی کلمه مردمی بود به گونه‌ای که حضرت امام به پشتوانه اکثریت مردم، نظام جمهوری اسلامی را تاسیس کردند برای همین امام هیچ‌گاه بین خود و مردم فاصله‌ای قائل نبودند و تاکید داشتند که ما سر سفره‌ای نشسته‌ایم که مردم آن را گسترانیده‌اند.

وی افزود: این رویکرد امام باید بعد از ۳۶ سال همچنان باید مورد تاکید سایر مسئولان کشور قرار گیرد یعنی علما و مسئولان کشور به هیچ عنوان نباید بین خود و مردم فاصله‌ای ببینند اینکه عده‌ای با انحصارطلبی فکر کنند تنها خودشان مسلمان و انقلابی‌اند و راه امام را می‌دانند، تفکر باطلی است که فقط مختص گروه‌های افراطی است.

غرویان تاکید کرد: افراطیون امروز خود را در این نظام، به اصطلاح خودی می‌دانند و دیگران را غرب زده و ضد انقلاب معرفی می‌کنند در حالیکه این روحیه در تضاد با رویکرد حضرت امام است، متاسفانه امروز کم نیستند افرادی که با عنوان ذوب در ولایت جز انحصارطلبی ابتکار عمل دیگری ندارند.

وی با اشاره به اظهارات برخی اصولگرایان در خصوص اینکه چه گروه‌هایی برای انقلاب قدمی بر نداشتند، ادامه داد: توصیه من به این دوستان اصولگرا این است که تنها با مرور گذشته زندگی نکنند. ما باید ببینیم نظام جمهوری اسلامی ما در آینده و برای نسل‌های بعدی چه دستاوردهایی خواهد داشت.

این فعال سیاسی اصولگرا گفت: اصلاح طلبان همواره نگاه‌شان به آینده است و بر همین اساس اسلام و انقلاب را به گونه‌ای تفسیر می‌کنند که پاسخگوی نیازهای بیشتری در آینده باشد. به نظر من دلیلی ندارد که همیشه قرائت‌های سنتی ۵۰ سال پیش را مطرح کنیم علما و اسلام‌شناسان باید قرائت‌های جدیدی بر اساس اصول و مبانی اسلام ارائه کنند که پاسخگوی مطالبات نسل جوان هم باشد.

وی افزود: نباید فراموش کرد به هیچ یک از افرادی که در باب اسلام تفسیر می‌کنند وحی نمی‌رسد برای همین هم تفاسیر مختلف است به نظر من خوب است که در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی دیدگاه امام در مورد نقش مردم را به صورت عالمانه تبیین کنیم.

کد N720610