حیدرپور: رهبری اجازه توافق به شرط حفظ حقوقمان را خواهد داد

رهبري,مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که بیانات اخیر مقام معظم رهبری نشان می دهد که ایشان همانطور که اجازه مذاکرات را دادند اجازه توافق را خواهند داد به شرط آنکه غربی‌ها زیاده خواهی و زیاده طلبی نکرده و حقوق جمهوری اسلامی را محترم بشمارند.

عوض حیدرپور در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع کارکنان و فرماندهان نیروی دریایی مبنی بر این که" با توافقی که بتواند انجام بشود ، موافقم" گفت: این فرمایشات ایشان در گذشته نیز مطرح شده بود زمانی که رهبری اجازه‌ی انجام مذاکره با کشورهای عضو 1+5 را دادند.

وی افزود: معنا و مفهوم بیانات اخیر ایشان این است که هر توافقی که حقوق ملت ایران را محترم بشمارد مورد تایید ایشان است. رهبری مجددا تاکید کردند که هر توافقی که از موضع بالا ، زیاده خواهی و زیاده طلبی نباشد مورد موافقت نظام جمهوری اسلامی و ملت است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که بیانات رهبری تاکید مجددی بر این موضوع بود که تنها راه حل مساله‌ی هسته‌ای ایران مذاکره است افزود: قطعا جمهوری اسلامی بر اساس مقررات ان‌پی‌تی و حقوق هسته‌ای به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای دسترسی پیدا کرده و برای تکمیل و دستیابی نهایی کارش را ادامه می‌دهد.

حیدرپور افزود: شاه بیت جملات رهبری این بود که دولت ایران زیر بار زور نمی‌رود، بنابراین اگر بخواهند از موضع زور با جمهوری اسلامی برخورد کنند ملت ایران در راهپیمایی 22 بهمن پاسخ آنها را می‌دهد.

وی تاکید کرد: برداشتم این است که رهبری همانطور که اجازه‌ی مذاکره را دادند اجازه توافق را خواهند داد به شرط آنکه غربی‌ها زیاده خواهی و زیاده طلبی نکنند ونخواهند به جمهوری اسلامی زور بگویند. همچنین حقوق جمهوری اسلامی را محترم بشمارند. علی‌القاعده با رعایت این مسائل و قبول کردن صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران توافق‌نامه مورد قبول ملت و رهبری و ارکان نظام جمهوری اسلامی قرار خواهد گرفت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح پیام رهبری در بیانات اخیرشان به گروه 1+5 گفت: اگر احیانا مذاکرات به دلیل اقدامات 1+5 به بن بست رسید ممکن است جمهوری اسلامی به دلیل زیاده خواهی‌ها مجبور به ترک میز مذاکره و ادامه راه به صورت مستقل شود حتی ممکن است طبق طرح جدید مجلس همچون برخی از کشورها که به ان‌پی‌تی نپیوسته است از آن خارج شویم.

حیدرپور افزود: با این شرایط تاکید مجدد رهبری بر این اصل که مسئولیت هر گونه اقدامی که منجر به قطع مذاکره یا به نتیجه نرسیدن آن شود برعهده غربی‌هاست.

وی با اشاره به بخشی از بیانات رهبری با مضمون رفتار منطقی ایران در توقف تولید اورانیوم 20 درصد ،کارخانه اراک و فردو گفت: جمهوری اسلامی طبق توافق‌نامه ژنو به انجام سلسله اقداماتی متعهد شد که از جمله آن ادامه مذاکرات بود. این اقدامات به استحضار رهبری رسیده است و رهبری نیز با اشراف به تمامی اقدامات و فرایند‌ها این مساله را یادآوری کردند که جمهوری اسلامی پایبند به قول و قرارها و توافق نامه‌ی امضاء شده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: مقام معظم رهبری در این بیانات به غربی‌ها این پیام را دادند که جمهوری اسلامی به توافقی که حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد پایبند است و نسبت به آن ایستادگی می کند.

انتهای پیام

کد N718704