آزوغ خبر داد؛

همایش بزرگ سران عشایر ایران، پاکستان و افغانستان برگزار می‌شود

سیاسی

رئیس سازمان بسیج جامعه عشایری، با اشاره به سالگرد پیروزی عشایر بلوچ سیستان و بلوچستان در برابر انگلیس گفت: به زودی همایش بزرگ سران عشایر و اقوام از ایران، پاکستان و افغانستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ دوستعلی آزوغ با بیان اینکه دو برنامه کشوری و چند برنامه بین المللی در رابطه با بسیج عشایر تا پایان سال برگزار می‌شود، اظهار داشت: به مناسبت یکصدمین سالگرد جهاد و مبارزه عشایر عرب در مقابل استعمار انگلیس، همایشی در اسفندماه در استان خوزستان به فرمان آیت الله سید کاظم یزدی از مراجع شیعه، برگزار می‌شود که عشایر لبنان، سوریه و اردن نیز در آن شرکت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نود و هشتمین سالگرد پیروزی عشایر بلوچ سیستان و بلوچستان در برابر انگلیس نزدیک است، گفت: قرار است به زودی همایشی با عنوان «همایش بزرگ سران عشایر و اقوام از ایران، پاکستان و افغانستان» در این رابطه برگزار شود.

مسئول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور با اشاره به اینکه در سال گذشته سردار شهید شاهمرادی از اصفهان به عنوان شهید شاخص بسیج عشایر معرفی شد، گفت: همایش بزرگداشت شهید شاخص بسیج عشایر سال 93 (شهید علی غیوری زاده) از دیگر برنامه هایی است که به زودی اجرا می‌شود.

آزوغ خاطرنشان کرد: عشایر در شمال غرب، غرب و جنوب کشور از 31 شهریور تا 18 آبان ماه سال 1359 تا زمانی که یگان های ویژه آماده شوند، از میهن اسلامی دفاع کردند که بیشترین شهید را در این برهه زمانی داشتند.

وی ادامه داد: در زمان دفاع مقدس هنگامی که مدرسه عشایری کوچ‌رو توسط عراقی ها بمب‌باران شد، خانم حیدرپور به همراه دو برادرش توانستند چهار نفر از افراد عراقی را به اسارت بگیرند؛ زنان عشایر در زمان دفاع مقدس نقش به سزایی داشته اند و از این رو، در سال 94 به شناسایی شهدای زن عشایر پرداخته می‌شود.

بیش از 156 هزار نفر از عشایر مسلح هستند

مسئول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور تصریح کرد: بسیج عشایر کشور 1300 حوزه مقاومت دارد که 1432 پایگاه مقاومت و 452 هزار نفر بسیجی فعال را شامل می‌شود.

آزوغ افزود: بیش از 200 نفر از عشایر مسلح به سلاح شخصی هستند و حدود 156 هزار نفر سلاح دولتی در اختیار دارند.

مسئول سازمان بسیج جامعه عشایری کشور اظهار داشت: ترکیب عشایر استان متشکل از سه ایل بزرگ قشقایی، بختیاری و عرب جرقویه است که 52 هزار و 984 نفر و 9605 خانوار را شامل می شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون عشایر در سراسر مملکت به عنوان سربازانی شجاع، با تدبیر و زرنگ، مشغول دفاع از مملکت هستند.