در گفت‌و‌گوی آصفی و شفیعی مطرح شد:

بی‌اثر بودن تحریم‌ها غرب را پای میز مذاکره کشاند

سیاست خارجی

غرب هیچگاه اعلام نمی‌کند به خاطر توان جمهوری اسلامی و غیر موثر بودن تحریم‌ها حاضر به مذاکره شده است ولی ایستادگی در این حوزه ما را به سرانجام دلخواه خواهد رساند.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه با اشاره به فاصله دیدگاه‌ها میان طرف ایرانی و ۱+۵، بر خواست دو طرف برای به نتیجه رسیدن مذاکرات گفت: ایالات متحده در شرایط خاصی قرار دارد؛ از یک سو لابی صهیونیست و از دیگر سو کنگره امریکا، ایرانِ ضعیف را به نفع خود می‌دانند.

حمیدرضا آصفی در برنامه «بدون خط خوردگی» با بیان اینکه آمریکا به جمهوری اسلامی نیاز مبرم دارد، اضافه کرد: آمریکا در شصت سال گذشته تا این حد ضعیف و نیازمند رایزنی با ایران نبوده است، اما از طرفی دیگر قصد دارد، با یک تصور قدیمی و غلط ایران را تضعیف کند.

آصفی خاطرنشان ساخت: آمریکا فهمیده گزینه نظامی مقابل ایران، با شکست فاجعه باری همراه است و تحریم‌ها نیز سیاست‌های ایران را تغییر نخواهد داد و علی رغم برخی چالش‌ها، ایجاد بحران نخواهد کرد.

بی‌اثر بودن تحریم‌ها غرب را پای میز مذاکره کشاند

وی با نفی هرگونه امیدواری نسبت به کمک دیگر کشور‌ها پای میز مذاکره، اظهار کرد: باید به توان و مردم خود امیدوار باشیم، یادمان باشد قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ما٬ مورد رای روسیه بوده؛ درصورتیکه روسیه می‌توانست آن‌ها را وتو کند.

این کار‌شناس مسائل سیاسیت خارجی همچنین اختلافات میان رئیس جمهور آمریکا و کنگره این کشور را مبنی بر مباحث تاکتیکی عنوان کرد و افزود: هم کنگره و هم اوباما می‌خواهند ایران را از توانمندی و حق غنی سازی در میزان صنعتی محروم کنند.

آصفی بی‌اثر بودن تحریم‌ها را منجر به کشاندن غرب پای میز مذاکره دانست و گفت: غرب هیچگاه اعلام نمی‌کند به خاطر توان جمهوری اسلامی و غیر موثر بودن تحریم‌ها حاضر به مذاکره شده است ولی ایستادگی در این حوزه ما را به سرانجام دلخواه خواهد رساند.

ایران مقابل تهدید‌ها تسلیم نمی‌شود

طرف دیگر مناظره٬ عضو کمیسیون امنیت ملی بود که با بیان اینکه امروز توپ در زمین غربی هاست، اعلام کرد: دستیابی به فناوری هسته‌ای حق طبیعی مااست و در این حوزه نیازمند مذاکره با هیچ کشوری نیستیم.

نوذر شفیعی آینده مذاکرات را در شرایط بیم و امید توصیف کرد و گفت: از یک سو محتوای مذاکرات، تصویر ناامید کننده‌ای را به ذهن متبادر می‌کند چون فاصله دیدگاه‌ها زیاد است؛ اما از دیگر سو اظهارات مقامات دو طرف، امیدهایی را در اذهان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به نقش روسیه در موضوع هسته‌ای ایران، افزود: روسیه از این مسئله بعنوان فرصتی برای منافع ملی خود استفاده می‌کند؛ با رصد مواضع روس‌ها، موضعی انفعالی را شاهد هستیم که بگونه‌ای که باید، عمل نمی‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر رونق بازار هسته‌ای ایران برای روسیه اظهار کرد: هرچه تنش میان ایران و غرب بیشتر باشد، روسیه منفعت ملی بیشتری را حصول می‌کند اما نمی‌تواند به صراحت نسبت به موضوع هسته‌ای ایران مخالفت نماید.

شفیعی به همسویی آمریکا و لابی صهیونیسم در بعد استراتژیک و منافع بلندمدت تاکید کرد: آمریکا تصور می‌کند با نزدیکی به ایران، ممکن است فشار‌ها بر رژیم صهیونیستی کمتر شود اما اسرائیل می‌داند که موضوعش با دیگر مقوله‌های حوزه سیاست خارجی ایران متفاوت است.

وی در ادامه یکی از موانع جدی پیش روی مذاکرات را لابی صهیونیستی معرفی کرد و افزود: اسرائیل چنین برداشت می‌کند که اگر مسئله هسته‌ای ایران حل شود، میزان باجگیری آن‌ها از ایالات متحده کاهش می‌یابد.

شفیعی با بیان اینکه ایران در مذاکره تنها به دنبال نشان دادن حسن نیت است، تصریح کرد: مشکل از جانب جمهوری اسلامی نیست، از ابتدا می‌توانستیم درباره موضوع هسته‌ای مذاکره نکنیم؛ طبق پیمان ان پی تی، دستیابی به فناوری هسته‌ای حق طبیعی ماست و در این حوزه نیازمند مذاکره با هیچ کشوری نیستیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به اینکه هم اکنون توپ در زمین غربی هاست، خاطرنشان کرد: امیدواریم ۱+۵ به سمت حل مسئله با ایران پیش روند و تصور نکنند ایران در پرتو یک تهدید تسلیم خواهد شد.

 

کد N714279