اولاند و مرکل برای مذاکره درباره بحران اوکراین فردا به مسکو می‌روند

فرانسه

رئیس‌جمهوری فرانسه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، روز جمعه به همراه صدراعظم آلمان برای مذاکره درباره بحران اوکراین به مسکو سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان امروز وارد کی‌یف شده و قرار است فردا جمعه به روسیه سفر کنند.

اولاند در جریان کنفرانس خبری در پاریس گفت: ما با مرکل تصمیم گرفتیم تا ابتکار عمل جدیدی به خرج دهیم در نتیجه ما امروز به کی‌یف سفر می‌کنیم. ما پیشنهادات جدیدی را درباره سازش درگیری‌ها در اوکراین پیشنهاد خواهیم داد و این پیشنهادات براساس تمامیت ارضی و استقلال اوکراین خواهد بود.

وی افزود: امروز ما با پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین مذاکره می‌کنیم و فردا برای دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مسکو خواهیم رفت.

رهبران فرانسه و آلمان قصد دارند در جریان سفرهایشان به مسکو و کی‌یف، پیش‌نویس توافقنامه سازشی را درخصوص اوکراین مطرح کنند که تمامی طرفین درگیر را راضی نگه دارد.

اولاند ادامه داد: هدف ابتکار عمل مشترک من با مرکل تنها مذاکره نیست بلکه ارائه مدارک و توافقنامه‌ای است که بتواند تمامی طرفین درگیر را راضی کند.

در همین حال اولاند تاکید کرد: فرانسه از ایده پیوستن اوکراین به ناتو حمایت نمی‌کند.

این در حالی است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز امروز در بحبوحه درخواست‌های اوکراین برای کمک تسلیحاتی، وارد کی‌یف شده و قرار با پوروشنکو دیدار کند.

در همین حال سخنگوی کرملین نیز دیدار رهبران روسیه، آلمان و فرانسه را در مسکو با هدف مذاکره درباره انجام اقداماتی در راستای توقف درگیری‌های اوکراین تایید کرد.

رئیس‌جمهوری فرانسه شش دسامبر سال گذشته میلادی به دنبال سفرش به قزاقستان، سفر برنامه‌ریزی نشده‌ای به مسکو داشت. در آن سفر اولاند با پوتین مذاکره کرده بود.

این در حالی است که با وجود توافقنامه آتش‌بس مینسک، درگیری‌ها در شرق اوکراین همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام

کد N712511