توصیه واعظ طبسی به منتقدان مذاکرات:

اجازه دهید زمان طی شود، فرصت برای نقد خواهد بود

انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,امام خميني ره ,دهه فجر,انقلاب اسلامي ايران

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به برخی انتقادها به تیم مذاکره کننده کشورمان، گفت: من به کسانی که قلم به دست گرفته و پیوسته دولت و تیم مذاکره کننده را تضعیف می‌کنند، نصیحت می‌کنم اجازه دهید مقداری زمان از روند مذاکرات بگذرد؛ فرصت برای نقد و متعرض شدن خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، آیت‌الله واعظ طبسی در دیدار با ائمه جماعات خراسان رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع)، اظهار کرد: ما باید در برابر خداوند، امام(ره) و مقام معظم رهبری حس مسئولیت داشته باشیم و با نگاه ایشان، مسایل را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: تصور می‌کنم، در مذاکرات با حفظ مواضع خود و سیاست‌های اصلی مقام معظم رهبری، بدون آن‌که کوچکترین امتیازی در زمینه مسایل اصولی نظام بدهیم، مذاکرات دیر یا زود به ثمر خواهد نشست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «استقرار نظام اسلامی و حکومت دینی بزرگترین اعجاز خدواند بود که به دست بنده صالح خویش آن را تحقق بخشید»، خاطرنشان کرد: در هیچ گوشه‌ای از جهان، نظامی با خصوصیات نظام ما وجود ندارد؛ حتی در کشورهای اسلامی، حتی آن‌هایی که با ما روابط حسنه داشته و ما به این کشورها کمک‌های مالی و نظامی می‌کنیم، خصوصیات نظام اسلامی ما مشاهده نمی‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: این نظام منحصر به کشور ایران بوده و رهبر آن، رهبر تمام امم اسلامی است.

وی با اشاره به شخصیت امام خمینی(ره)، ایشان را دارای فردی عالم و اندیشمند معرفی کرد و گفت: امام اراده، همت و اعتماد به خدا داشت؛ وی علی‌رغم فشارهای سیاسی که وجود داشت، فردی مومن و معتقد به راهی که می‌رفت، بود.

وی اظهار کرد: اما اوباما، رئیس جمهور آمریکا، هنگامی که روی کار آمد، دم از سیاست تغییر می‌زد؛ باید توجه داشت چنین افرادی نمی‌توانند تحولی عمیق در جهان ایجاد کنند؛ چراکه از نیروی ایمان برخوردار نیستند؛ کسی می‌تواند منشا تحول باشد که به خداوند ایمان داشته و خود را حاضر در محضر او می‌بیند؛ کسی می‌تواند تغییر ایجاد کند که علم، فقاهت و همتی بلند دارد؛ امام راحل چنین خصوصیاتی داشت و توانست منشا تحولی بزرگ باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان بزرگ تاکید کرد: تحولاتی که با هدایت امام و مقام معظم رهبری در دنیا صورت گرفت، بی‌سابقه و بسیار جدید بود.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به ائمه جماعات استان خراسان و متولیان و طلاب حوزه‌های علمیه گفت: اگر متمایل به حفظ و استمرار عزت، عظمت و استقلال خویش هستیم، باید خود را به سلاح ایمان، اخلاق، فقاهت، تقوی و معنویت مجهز کنیم. باید با زبان دنیا آشنا شده و سطح اطلاعات، اخلاص و تقوای خویش را بالا بریم و خود را از درون بسازیم.

وی با بیان این‌که «بسیاری از مشکلات امروز ما ناشی از عدم خودسازی است»، تصریح کرد: امروز مسئولیت تربیت نسل نوجوان و جوان بر عهده ماست؛ هزاران شبهه در ذهن این افراد وجود دارد که ما باید آن را برطرف کنیم؛ اگر خودسازی نکنیم، شبهات این گروه تقویت خواهد شد.

واعظ طبسی خاطرنشان کرد: امروز نگاه دنیا به جامعه روحانیت و حوزه‌های علمیه است؛ دنیا عزت ما را می‌بیند و آن را احساس می‌کند؛ چراکه ما توانستیم به غرب نشان دهیم که استقلال داریم و در مسایل سیاسی تحت تاثیر هیچ قدرتی قرار نمی‌گیریم.

وی تاکید کرد: غرب به جهت قدرت برخورد جمهوری اسلامی و رهبری نظام احساس ترس، رعب و وحشت می‌کند؛ توجه داشته باشید که این تحریم‌ها فقط به زیان ما نیست؛ ملت ما اهل تحمل، صبور و بردبار هستند که به مبانی دین اعتقاد دارند؛ تا امروز ما کم تحمل نکرده‌ایم؛ باز هم می‌توانیم تحمل کنیم.

وی اظهار کرد: غرب باید بداند، اگر به آن‌چه که قرار است عمل کند، عمل نکند، قطعا پشیمان خواهد شد؛ ما برای بازگشت به فعالیت هسته‌ای پیشین‌مان تنها به 40 روز زمان نیاز داریم.

واعظ طبسی خاطرنشان کرد: حفظ این قدرت و عزت تنها مرهون این است که ما از درون خود را تقویت کرده و مستقل باشیم؛ باید بدانیم که اگر خدا را یاری کنیم، وعده او حق خواهد بود و محقق می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم بکارگیری فکر، علم و دانش تصریح کرد: نگذاریم حوزه‌های علمیه آلوده به مسایلی که به زیان مصالح ملی، منافع و ارزش‌های نظام است، شوند.

وی ادامه داد: ما در حوزه‌های علمیه بحث فلسفه را داریم؛ طرفداران فلسفه باید مراقب گفتار، کردار، تدریس و تبلیغ خویش باشند؛ همچنین کسانی که با فلسفه مخالف هستند، که البته من در حوزه‌های علمیه این مساله را نمی‌بینم، نیز باید مراقب باشند؛ طرفین باید در این خصوص مراعات یکدیگر را لحاظ کنند.

وی با اشاره به تاکیدات امام خمینی(ره) مبنی بر لزوم حفظ آرامش در حوزه‌های علمیه گفت: امام راحل می‌فرمود «اگر حوزه را حفظ کنید، همه چیز دارید و اگرنه هیچ نخواهید داشت».

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: روحانیت و ائمه جماعات به این مسایل دقت داشته باشند؛ مساجد ما باید مانند گذشته به عنوان یک مرکز فرهنگی آماده مقابله با تهاجم فرهنگی و سم‌پاشی‌های دشمن باشند.

وی یادآور شد: خوشبختانه امروز با قدرت و درایت و همچنین قدرت تحلیل بسیار بالای مقام معظم رهبری ما در جایگاه بسیار والایی قرار گرفته‌ایم؛ باید در حفظ این موقعیت تلاش کرد؛ باید در عمل نیز ارتباط فکری و عاطفی ما با رهبری دیده شود.

وی گفت: بحمدالله حوزه‌های علمیه ما چنین هستند و اساتید این مراکز روابط مستحکمی در حوزه فکری با نظام و مقام معظم رهبری دارند.

تولیت آستان قدس رضوی با ابراز تاسف از برخی موازی‌کاری‌ها در سطح حوزه‌های علمیه، اظهار کرد: گاهی اوقات برخی موازی‌کاری‌ها در حوزه‌های علمیه وجود دارد که به نظر نمی‌رسد در آن اخلاصی باشد؛ چرا باید جمع محدودی شکل گیرد و خود به مسایل عمل کند.

وی ادامه داد: نتیجه این اقدامات همین شایعاتی بود که در خصوص حوزه علمیه مشهد پخش شد؛ کسانی مدعی بودند که در برخورد با کسانی که متعرض حریم تشیع هستند، کم‌کاری شده است؛ چه کسی کم‌کاری کرده است؛ چرا به دروغ مسایلی مطرح می‌کنید که حوزه علمیه متهم شود.

واعظ طبسی با بیان این‌که «ممکن است جریان خاصی در یک منطقه حضور بیشتری داشته باشد» اظهار کرد: این به معنای این‌که این جریان همه جا را گرفته و شیعیان منزوی شده‌اند، نیست؛ ما اطلاع داریم که در سطح مشهد چنین مساله‌ای وجود ندارد.

وی تصریح کرد: برخی می‌روند و کنار گوش آقایان در مشهد و قم می‌نشینند و نگرانی ایجاد می‌کنند تا ایشان مجبور به تذکر شوند.

انتهای پیام

کد N711998