۰
نقش عالمان دینی در تبیین اندیشه‌های امام (ره)

سراج: با معرفی آثار امام(ره)، می‌توان خیلی از فکرها و اندیشه‌ها را درست کرد

  • ۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
امام خميني ره ,دهه فجر,انديشمند

مسئول نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن گفت:‌ نقش عالمان دینی در تبیین اندیشه‌های امام راحل بسیار مهم و کارآمد است و اگر قرار باشد کسی اندیشه‌های این بزرگوار را ترویج بدهد بهترین آن‌ها عالمان دینی و حوزویان هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدابراهیم سراج در گفت‌و‌گو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌با بیان این‌که «ما باید امام و اندیشه‌های نابش را به تمام دنیا و به خصوص جوانان معرفی کنیم» اظهار کرد: ما در تاریخ معاصر شخصیتی علمی و روحانی همچون امام راحل نداشته‌ایم. این شخصیت از تمام جوانب برجسته و سرآمد بود.

وی افزود: امام یک شخصیت بزرگ تاریخی است و در زمینه‌های علمی و دینی نظریه‌های بسیار مثبتی دارد. دانشمندان داخلی و خارجی وقتی اندیشه و سیره امام راحل را مطالعه می‌کنند متوجه تفاوت‌هایش با سایر مردم زمانه می‌شوند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن خاطرنشان کرد: ما اگر بتوانیم روی داده‌های شخصی، علمی، اخلاقی،‌ عرفانی و عبادی امام کار کنیم در حقیقت به پرورش اخلاق صحیح در جامعه و پیشبرد اهداف اسلام و نظام کمک کرده‌ایم. هر کس که تلاش کند که امام را به جامعه معرفی کند در کل به فرد و جامعه کمک کرده است.

سراج یادآور شد: اگر قرار باشد کسی اندیشه‌های این بزرگوار را ترویج بدهد بهترین آن‌ها عالمان دینی و حوزویان هستند که می‌توانند اندیشه‌ها را به صورت علمی تبیین کرده و تحویل مردم بدهند.

وی تصریح کرد: یکی از کارهایی که حوزویان ما می‌توانند انجام دهند معرفی آثار امام است. امام در تألیف کتب دینی فعالیت‌های بسیار زیادی داشته‌اند مثلا کتاب تحریرالوسیله و مکاسب ایشان کتاب‌هایی است که تفسیر آن می‌تواند به راهبرد اندیشه‌های امام (ره) کمک کند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن گفت:‌ مثلا کتاب آداب الصلاة امام که پیرامون نماز است ویژگی‌های برجسته‌ای دارد، همچنین چاپ و نشر نامه‌هایی که امام به افراد خاص نوشته و توصیه‌هایی در باب عرفان داشته است می‌تواند به تبیین اندیشه‌های امام راحل کمک کند.

سراج افزود: امام یکی از اساتید بزرگ فلسفه بود و همواره به فلسفه به عنوان یک علم نگاه می‌کرد. امام در عین مجتهد بودن ادیب نیز بود و درعرصه ادبیات عرب و فارس دیوان‌هایی ارائه داده است که چاپ و نشر آن‌ها می‌تواند به جوانان ما کمک کند تا اندیشه‌های این بزرگوار را بشناسند.

وی یادآور شد: مسلما ما می‌توانیم با معرفی آثار امام خیلی از فکرها و اندیشه‌ها را درست کنیم همچنین سیره امام خمینی (ره) و روش‌های فردی و خانوادگی ایشان یکی دیگر از اصولی است که می‌تواند به تبیین اندیشه‌های امام راحل کمک کند.

سراج گفت: هم عالمان دینی و هم اساتید دانشگاه‌ها می‌توانند در دروس خود به تبیین اندیشه‌های امام بپردازند ولی تمام این راهکارها کافی نیست و باید راهکارهای بیشتری را برای ترویج اندیشه‌های امام(ره) در دستور کار خود قرار دهیم.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.