بیانیه بسیج دانشجویی دانشکده هوافضای امیرکبیر:

انحلال سازمان فضایی موتور پیشرفت این صنعت را از کار می‌اندازد

سیاسی

بسیج دانشجویی دانشکده هوافضای دانشگاه امیرکبیر تاکید کرد: مدیریت یک و نیم سال اخیر سازمان فضایی کشور موجب دلسردی متخصصان و کارشناسان شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر بسیج دانشجویی دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صدور بیانیه ای به تغییرات ایجاد شده در سازمان فضایی کشور انتقاد و این اقدام را عقبگردی در پیشرفت صنعت فضایی ارزیابی کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

یا من له الهواء والفضاء

بار دیگر متخصصان میهن عزیزمان درس تلاش و مجاهدت و اتکا به توان داخلی را مشق نموده و خبر پرتاب موفقیت آمیز ماهواره فجر را که حاصل زحمات گروه فضایی شرکت صاایران و وزارت محترم دفاع بوده است، اعلام نمودند که جا دارد این پیروزی بزرگ و افتخار آمیز را خدمت مقام معظم رهبری، مردم شریف ایران و علی الخصوص جامعه دانشگاهی کشور تبریک عرض کنیم و برای زحمت کشان این عرصه آرزوی توفیق نماییم .

از سویی دیگر همزمان با روز ملی فناوری فضایی، شاهد نگرانی جامعه نخبگانی از تلخ شدن این کام شیرین با تصمیم اخیر دولت در مورد انحلال سازمان فضایی هستیم که در ادامه به نکاتی در این مورد خواهیم پرداخت.

  • شناخت جایگاه و اهمیت دست آورد های فضایی و نیازهای اساسی کشور به حوزه فضایی نظیر تبادلات بانکی، ارتباطات مخابراتی و تلویزیونی و سایر امور و همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری موید این مطلب است که سازمان فضایی باید در سطح عالی مملکتی استقرار یابد و در شرایط فعلی هر جایگاهی پایین تر از سطح معاونت ریاست جمهوری نمی تواند سکان دار امور سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرا در صنعت فضایی باشد و رسیدن کشور به افق مطرح شده در سند چشم انداز بیست ساله را با مخاطره جدی مواجه خواهد نمود .
  • مهم ترین مسئله ای که در ارتباط با سازمان فضایی باید به آن توجه ویژه شود، حفظ انسجام و یکپارچگی آن است. همه می دانیم که در پی تاسیس سازمان فضایی و منسجم و یکپارچه نمودن آن بود که پروژه و طرح های کلان و ملی به ثمر رسید ، اما انحلال این سازمان و از دست دادن هویت مستقل آن عقبگردی بزرگ است که موتور پیشرفت صنعت فضایی را ازکار خواهد انداخت . لازم به ذکر است که سابقا هم اهمیت حفظ یکپارچگی سازمان فضایی از زبان آقای شریعتمداری(سرپرست وقت) هم بیان شده بود.
  •  نکته مهم دیگر این است که انحلال پژوهشگاه فضایی تبعات دیگری از جمله از بین رفتن سیستم استاندارد گذار و تدوین گر اسناد پشتیبان فنی را نیز به همراه خواهد داشت که مرکز ملی فضایی هم به عنوان یک نهاد سیاست گذار نمی تواند متکفل این وظایف باشد . و از سوی دیگر تبدیل سازمان فضایی به زیرمجموعه ای از وزارت اتباطات و اطلاعات, عملا فعالیت های سازمان را به یک قسمت آن که در وزارت ارتباطات امکان پذیر است و مورد نیاز آن وزارت خانه است ، محدود می کند و در صورتی که پژوهشکده های فضانوردی به وزارت علوم و رانشگر فضایی و سامانه های انرژی به وزارت کشاورزی انتقال یابد ضمن از بین بردن یکپارچگی سازمان ، به عنوان یک نهاد پژوهشی محدود اداره شده و فاقد توان عملیات خواهند شد ، در غیر این صورت هم باید شاهد بلاتکلیفی این پژوهشکده های مهم باشیم .
  • بسیج دانشجویی دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام می دارد که تصمیم اخیر دولت در مورد سازمان فضایی را در کنار نحوه تعامل دولت با سازمان فضایی در یک سال و نیم گذشته می بیند. تعاملی که نمود آن خالی بودن کرسی ریاست سازمان و اداره آن توسط سرپرست هایی که علاوه بر نداشتن تخصص فضایی، اعتقادی به اتکا به توان داخلی نداشتند که این مدیریت بی ثبات موجب آن شده است که توفیق چندانی در این مدت در سازمان فضایی نداشته باشیم و این امر خود نه تنها موجب دلسردی متخصصان و کارشناسان این حوزه گردیده است، بلکه متاسفانه این روحیه را به سطح جامعه دانشگاهی تیز کشانده است که با ادامه این روند بیم مهاجرت علمی نخبگان این حوزه را افزایش داده است .

و سوال این جاست که آیا مسئولین نمی دانند کشور های بیگانه (و بعضا در همین همسایگی ما) ، مترصد جذب کارشناسان و نخبگان صنعت فضایی ما هستند ؟!