لاریجانی:

واحدهای تولیدی نیازمند تزریق سرمایه در گردش هستند

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مشکلات مهم در بخش تولید، کمبود سرمایه در گردش است که در این زمینه باید تلاش شود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تأمین شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی امروز در مراسم افتتاح شرکت «عطرین نخ» قم با تبریک ایام دهه فجر گفت: حرکت پویای انقلاب اسلامی باعث رونق و آبادانی در جهات مختلف برای کشور اسلامی شده و این ایام، یادآور مقابله مردم با دیکتاتوری وابسته به بیگانگان بود و نورانیتی که انقلاب اسلامی در قیام با شکوه ملت به وجود آورد، امروز ثمرات آن را در ایران و کشورهای مختلف شاهد هستیم.

وی ادامه داد: باید توجه داشت جریان‌های استکباری پس از انقلاب اسلامی فشار آوردند که گاه ثمرات این انقلاب با شکوه در فضای غبارآلود کمتر دیده شود، اما با فضل الهی مشکلاتی که دشمنان ایجاد کردند باعث شد تا تجربه مردم افزایش و ملت آبدیده‌تر شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بعد از انقلاب در حوزه های سیاسی و فرهنگی و همچنین تولید و آبادانی تجربیات خوبی کسب کرده‌ایم و نباید فراموش کرد که زمانی قبل از انقلاب، برای کار در بخش تولید به بیگانگان وابستگی شدید داشتیم.

لاریجانی اظهار داشت: حرکت انقلاب اسلامی و نصایح امام خمینی(ره) بر روی موضوع استقلال و تولید داخلی تأکید داشت و این موضوعات را یک فضیلت می‌دانست.

وی افزود: اگر تولید به دست خود مردم انجام شود، امر با فضیلتی بوده و تجربه انقلاب نیز نشان داده که جوانان این مرز و بوم در تولیدات پیچیده نیز مسلط شده‌اند؛ در بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه فناوری های نانو به امر تولید داخلی در تمام زمینه ها توجه شد و این نکته مهمی است که در صنعت نانو در دنیا رتبه هفتم را داریم و در منطقه جایگاه اول را داریم.

رئیس مجلس با اشاره به پیشرفت های کشور در صنایع هسته ای گفت: در صنایعی مانند فولاد قبل از انقلاب کار چندان مهمی انجام نشده بود؛ این در حالی است که در حال حاضر حجم زیادی از صادرات غیرنفتی به صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد اختصاص دارد، البته نباید به این موضوعات تنها دلخوش کرد و باید برای پیشرفت مطلوب‌تر جهش داشت.

لاریجانی تأکید کرد: گاهی اشکالاتی در سبک‌های مدیریتی و همچنین مشکلاتی که دشمنان بیرونی ایجاد کرده‌اند، باعث شد بخشی از انرژی کشور صرف دفاع از آرمان های اسلامی و کشور شود.

جهت‌گیری فعالیت‌های دولت باید «خروج از رکود» باشد

وی ادامه داد: سیاست های کلی نظام اسلامی در موضوعاتی مانند تولید، تدوین و ابلاغ شده اما موضوع کنونی که در «اقتصاد مقاومتی» برجسته بوده، رونق بخش تولید است که باید محور قرار گیرد و در این زمینه نباید دچار تفرق ذهنی شویم؛ بنابراین باید امور مختلف را حول محور توسعه بخش تولید ساماندهی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در تولید داخل ضعف‌هایی وجود داشته که به عنوان رکود از آن نام می‌بریم؛ بنابراین باید متناسب با هر بخش دارو تهیه کرد و جهت‌گیری های دولت نیز به نحوی باشد که از وضعیت رکود خارج شویم و فعالیت‌ها نیز حول این محور شکل گیرد.

لاریجانی با تشکر از تلاش های مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان کرد: اینکه بانک صنعت و معدن روی موضوع تقویت بخش تولید اهتمام دارد، مطلوب است اما باید تمام بانک ها به توسعه تولید توجه کنند.

رئیس مجلس گفت: یکی از مشکلات مهم تولید، سرمایه در گردش است به دلیل وضعیتی که در قیمت ارز به وجود آمد، بخش تولید نیاز به سرمایه در گردش دارد که برای انجام این مهم باید از ظرفیت بانک ها استفاده شود؛ البته بانک‌ها نیز مشکلاتی دارند که برخی از آنها ناشی از تصمیمات غیردقیقی بود که اتخاذ شد که این موضوع به افزایش معوقات بانکی منجر شد و همچنین باعث شد که از سرمایه بانک ها به صورت مطلوب استفاده نشود.

وی ادامه داد: برای علاج مشکلات بخش تولید در بودجه سال ۹۳ و قانون برنامه به بانک ها اجازه داده شد که به برخی از کارگاه‌های تولیدی که در زمینه استفاده از تجهیزات بانکی سوء استفاده نکرده اند، بخشودگی در پرداخت بدهی‌هایشان داده شود؛ این مجوزها هم به نفع بانک و هم اقتصاد ملی است، البته خیلی از این اجازه مجلس به دولت، خوب استفاده نشد و در این زمینه عملکرد سلیقه ای انجام شد؛ بنابراین احتیاج به دستورالعمل های مشخص و هماهنگی استانداران و مدیران فرهنگی برای ساماندهی این موضوع است.

 

لاریجانی تصریح کرد: عموم بانک‌ها احتیاج به پمپاژی برای سرمایه دارند تا واحدهای تولیدی را پشتیبانی کنند؛ در مجلس این موضوع مطرح شده که منابعی در اختیار بانک ها برای تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی قرار گیرد که امیدوارم این موضوع از مرحله کمیسیون تلفیق نیز بگذرد.

وی افزود: راه اندازی مطلوب بخش تولید کشور یکی از دغدغه های ما بوده است؛ بنابراین برای انجام این مهم فعالان اقتصادی پیشنهاداتشان را ارائه دهند تا گامی مهم در این زمینه برداشته شود.

ساخت خط ریلی سریع‌السیر تهران، قم، اصفهان؛ گامی برای توسعه قم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه، در خصوص توسعه بخش تولید در استان قم گفت: قم نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در صنعت دارد و در صورت انجام این مهم مشکل بیکاری رفع خواهد شد؛ بنابراین به دلیل محدود کردن بخش کشاورزی استان قم، باید به بخش های توسعه صنعت و همچنین توریسم توجه شود.

لاریجانی با بیان اینکه ۱.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زمینه احداث خط راه آهن سریع‌السیر شده گفت: با توجه به مختصات جغرافیایی استان قم و ارتباط این استان با استان های تهران و استان های صنعتی دیگر، نیاز به توسعه زیرساخت ها وجود دارد که در این زمینه ساخت خط ریلی سریع السیر تهران ـ قم ـ اصفهان یکی از اقدامات مهم بوده که اعتبار آن از فاینانس کشور چین تأمین شده و تا یک ماه آینده کار آن آغاز خواهد شد و به موازات این راه آهن، ساخت خط سریع السیر تهران به مشهد نیز در دستور کار قرار گرفته که نقش مهمی در رشد توریسم و صنعتی بودن استان قم دارد.

وی تصریح کرد: به دلیل بی توجهی های رژیم طاغوت به استان قم، این استان دچار عقب‌افتادگی هایی از گذشته بوده است؛ بعد از انقلاب توجهات سیاسی و فرهنگی به استان قم شد که لازم است در زمینه آبادانی نیز به قم بیشتر توجه شود، البته در چند سال گذشته در این زمینه کارهای خوبی صورت گرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وضعیت آینده ایران مثبت بوده و در سفری که اخیرا داشتم یکی از رهبران کشورهای منطقه اظهار کرد که سرعت آبادانی ایران به مانند موشک بوده است؛ البته شاید قدری اغراق کرد اما این یک واقعیت است که با توجه به منابع انسانی آماده در کشور سرعت پیشرفت ایران خوب است.