سفر اوباما به هند و تلاش پاکستانی‌ها برای روابط نظامی-اقتصادی با روسیه

در شرایطی که آمریکا به دنبال برقراری روابط نزدیکتر با هند است، پاکستان در همسایگی آن به دنبال دوستان جدید است. مقام‌های این کشور امیدوارند دوست خود را در روسیه بیابند و شراکت نوپایی را شکل دهند که نهایتا ائتلاف تاریخی در جنوب آسیا را تغییر دهد.

در شرایطی که آمریکا به دنبال برقراری روابط نزدیکتر با هند است، پاکستان در همسایگی آن به دنبال دوستان جدید است. مقام‌های این کشور امیدوارند دوست خود را در روسیه بیابند و شراکت نوپایی را شکل دهند که نهایتا ائتلاف تاریخی در جنوب آسیا را تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، طی ماه‌های اخیر، ارتش و رهبران سیاسی پاکستان به مسکو نزدیک‌ شده‌اند و در تلاش برای برقراری روابط گرم با کرملین هستند که از زمان جنگ سرد تیره شده است. در ماه نوامبر سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به اسلام آباد سفر کرد و یک سند همکاری نظامی با ژنرال‌های پاکستانی به امضا رساند.

پاکستان هم اکنون امیدوار است که بتواند طرح خرید ده‌ها هلی‌کوپتر Mi-35 روسی را نهایی کند و همکاری ضد تروریستی و ضد مواد مخدر را با روس‌ها افزایش دهد. پاکستانی‌ها همچنین برای جبران کمبود انرژی خود به دنبال حمایت روس‌ها هستند.

این اقدامات در شرایطی انجام می‌شود که رهبران پاکستانی نگران این مساله هستند که اتحاد سنتی آنها دچار فرسایش شود. در بیشتر دوران تاریخ، پاکستان یکی از متحدان آمریکا بوده است، در حالی که روسیه روابط نزدیک‌تری با هند داشت و در جریان جنگ 1971 با پاکستان نیز از دهلی نو حمایت کرد. اما هم اکنون بیشتر نیروهای ناتو در کشور افغانستان مانده‌اند و ارتش پاکستان در تلاش برای مقابله با شبه نظامیان افراطی در مرزهای غربی خود است. مقام‌های اسلام آباد نگران این مساله هستند که منافع منطقه‌ای آمریکا به سمت هند گرایش پیدا کند که همسایه شرقی و یکی از رقبای اصلی پاکستان است.

یکی از مقام‌های ارشد ارتش پاکستان گفت: البته ما نگران هستیم. توازن قدرت به سمت هند در حال گردش است و این خوب نیست و این اقدام با کمک جهان غرب انجام می‌شود. به همین دلیل است که ما به دنبال بازار‌های گوناگون هستیم چرا که برابر ارتش متعارف تنها راه برای برقرای صلح و امنیت است.

تلاش‌های پاکستان برای برقراری روابط دوستانه با مسکو در شرایطی انجام می‌شود که روابط میان غرب و روسیه همچنان رو به وخامت است و ممکن است روسیه به دنبال شریک جدیدی در آسیا باشد. پاکستانی‌ها همچنین نگران این مساله هستند که ارتش هند به سمت تسلط بر رقابت تسلیحات متعارف پیش برود.

این نگرانی‌ها زمانی شدت گرفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با نارندرا مودی، نخست وزیر هند در دهلی نو دیدار کرد. رهبران دو کشور به دنبال تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های انرژی و دفاعی هستند.

انتهای پیام

کد N706120