روزی خونبار در شرق اوکراین/ دبالتسوه در آستانه سقوط

سخنگوی نظامی اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد 13 نظامی اوکراینی در منطقه جدایی طلب شرق اوکراین کشته شدند و به این ترتیب شمار قربانیان طی 24 ساعت گذشته به 19 نفر می رسد.

روزی خونبار در شرق اوکراین/ دبالتسوه در آستانه سقوطسخنگوی نظامی اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد 13 نظامی اوکراینی در منطقه جدایی طلب شرق اوکراین کشته شدند و به این ترتیب شمار قربانیان طی 24 ساعت گذشته به 19 نفر می رسد.

 

 

واحدمرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد: ولودیمیر پولیووی در کنفرانس خبری گفت : «‌ در 24 ساعت گذشته، 13 نظامی کشته و 20 نفر زخمی شدند. »
وی افزود : « اوضاع در منطقه دبالتسو Debaltseve وخیم تر است. »
ارتش اوکراین به ویژه تلاش می کند شورشیان را از شهرهای ووگلگیرسک و سنجاریوکا که به ترتیب در 10 کیلومتری غرب و شمال دبالتسو قرار دارند عقب راند.
این شاهراه راهبردی که دو مرکز جدایی طلب دونتسک و لوگانسک را به هم متصل می کند از چند روز گذشته هدف درگیری های شدید قرار داشته است.
این سخنگو گفت با وجود این جاده ای که دبالتسو و آرتمیوسک  را به هم متصل می کند همچنان « تحت کنترل ارتش اوکراین قرار دارد. »
شمار بسیاری از رسانه های اوکراینی باوجود این جنگ دبالتسو را با حادثه تأسف بار ایلووائیسک در ماه اوت مقایسه می کنند. در این حمله جدایی طلبان نیروهای اوکراینی را محاصره کردند و دست کم 108 نظامی کشته شدند.
گنادی موسکال فرماندار منطقه لوگانسک اعلام کرد علاوه براین سه غیرنظامی بامداد یکشنبه در شهرهای دیگری که در خط جبهه منطقه کیف قرار گرفته اند کشته شدند.
مقامات محلی اعلام کردند در دونتسک-مقر جدایی طلبان- سه غیرنظامی شامگاه شنبه کشته و 19 نفر زخمی شدند.
براثر شلیک توپخانه ای در ماکیئیوکا در حومه شرق دونتسک، یک زن کشته و همسر وی زخمی شد.

 تشدید درگیریها در دبالتسوه و تخلیه ساکنان این شهر توسط دولت اوکراین 

همچنین وب سایت شبکه خبری یورونیوز گزار شداد: درگیریها میان نظامیان اوکراینی و جدایی طلبان هوادار روسیه در نزدیکی شهر دبالتسوه در شرق اوکراین به نحوی است که هر لحظه احتمال سقوط این شهر و کنترل آن بدست جدایی طلبان می رود.

در این میان شهروندان دبالتسوه نگران وضعیت خود هستند، به ویژه اینکه نزدیک به ده روز است که در سرمای زمستان، گاز و الکتریسیته و آب آشامیدنی ندارند.

نخست وزیر اوکراین از وزیر دفاع خواسته است تا هر چه سریعتر موضوع تخلیه این شهروندان انجام گیرد و به مناطق امن انتقال داده شوند.

آرسنی یاتسنیوک در جلسه کابینه گفت: "شب گذشته دستور دادم تا شهروندان دبالتسوه را بسرعت از این شهر خارج کنیم. تاکنون شش اتوبوس دولتی مامور تخلیه شهروندان شده اند. آنها مرتبا زیرآتش هستند. خوشبختانه تاکنون کسی زخمی نشده است."

برخی از اوکراینی های ساکن کی یف، پایتخت اوکراین، دواطلب شده اند تا برای کمک به شهروندان دبالتسوه و حمایت از سربازان اوکراینی به شرق اوکراین بروند. به گفته مقامات ارتش اوکراین، تنها در روز شنبه، نزدیک به پانزده سرباز اوکراینی در درگیریها جانشان را در شرق اوکراین ازدست داده اند.

وزیر دفاع اوکراین بار دیگر تاکید کرد که ارتش روسیه مستقیما در جنگ مقابل کی یف قرار دارد.

26149

کد N705505