صادق خرازی:

قائل به چانه‌زنی سیاسی هستیم

سیاسی

سید صادق خرازی گفت: قائل به چانه‌زنی سیاسی و مخالف حصر هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، رییس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان که در نشست خبری به مناسبت راه اندازی شاخه خراسان حزب ندای ایرانیان در محل دفتر این حزب در مشهد سخن می‌گفت، اظهار کرد: فعالیت ندای ایرانیان در جهت وصل کردن است نه فصل کردن در فضای سیاسی.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: علت حضور من در مشهد راه‌اندازی شاخه خراسان این حزب است و خوشحالم که نخستین شاخه این حزب را در مشهد راه‌اندازی می‌کنیم، زیرا وجود احزاب یکی از اقتضائات مهم زندگی امروز جامعه بشری است.

خرازی اضافه کرد: من مدت کوتاهی در خبرگزاری جمهوری اسلامی مشغول فعالیت بودم ، لذا خود را خبرنگار می‌دانم و معتقدم خبرنگاران و رسانه‌ها در جهان امروز نقش به سزایی داشته و دارند و منشاء بسیاری از تحولات اجتماعی و سیاسی نیز رسانه‌ها بوده‌اند و همواره نیز در کنار حاکمیت و مردم به خوبی به ایفای نقش پرداخته‌اند که مثال بارز آن دفاع مقدس است.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص موضع این حزب در خصوص فتنه 88 عنوان کرد: وقایع سال 88 پیچیده، تلخ و دردناک هستند و من بر این باور هستم که هر دو طرف این درگیری دچار بحران و مشکل شدند؛ ولی ما آن دوران را سپری کردیم و باید به آینده فکر کنیم و علل و عواملی که می‌تواند آینده ما را تحت تاثیر قرار دهد را با هشیاری شناسایی کنیم تا دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

رییس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان در خصوص موضع این مجموعه در خصوص ولایت فقیه نیز خاطرنشان کرد: ولایت فقیه میراث امام راحل(ره) و شهیدان ماست؛ کسانی که برای استقلال، آزادی و منافع ملی ما بسیار کوشیدند و سرچشمه فضایل و مهربانی ملت ما به شمار می‌رفتند.

وی افزود: ولایت فقیه امروز دیگر تنها موضوعی برای ارائه در مدارس علمیه نیست، بلکه تبدیل به یک پارادایم جدی در شبستان حکومت دینی شده است و کسی که می‌خواهد در ایران کار سیاسی کند نمی‌تواند بگوید که قانون اساسی را قبول دارم یا خیر، بلکه قبول داشتن قانون قدم اول ما در این مسیر است و ما نیز در بستر قانون خود را مکلف به اطاعت از ولایت فقیه می‌دانیم.

خرازی اضافه کرد: ولایت یکی از مهمترین ارکان اعتقادی مسلمانان و به ویژه شیعیان است که رمز اعلای امت و امامت به شمار می‌رود و هنگامی که ما از تمسک به ولایت امیرالمونین(ع) سخن می‌گوییم وارد منظومه‌ای از تفکر شده‌ایم که توانسته خود را در جامعه و قلمرو فکری ما جا بیندازد.

سفیر اسبق ایران در فرانسه اظهار کرد: یکی از زیبایی‌های واژه ولایت در سرزمین ما استحکام ولایت به معنای واقعی در تجلی ثبات امنیت، پیشرفت، عدالت و آزادی است که این دیدگاه ما نسبت به موضوع ولایت است.

رییس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان در ادامه عنوان کرد: ما با جهانی از واقعیت‌ها زندگی می‌کنیم و در جهانی که هر روز پدیده جدید شکل می‌گیرد باید بپذیریم که کار تشکیلاتی از ضروریات زندگی اجتماعی ماست و ما «ندا» را به این جهت راه انداختیم که بگوییم نسل دوم کسانی هستیم که اصلاحات را به راه انداختند و قصد نداریم عملکرد پدران را نفی کنیم.

وی ادامه داد: ما بنا داریم فعالیت خود را بر سه محور استوار کنیم نخست این‌که در چارچوب قانون فعالیت کنیم، دوم این‌که وحدت و میثاق ملی را نمایش بدهیم و سوم این‌که بتوانیم گام‌های موثری را برای آینده سیاسی ایران برداریم.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل تصریح کرد: از هر حزبی که مجوز فعالیت بگیرد استقبال می‌کنیم و اساسا قائل به فعالیت گسترده احزاب در شبستان سیاسی ایران هستیم.

خرازی گفت: در انتخابات مجلس هم وحدت خواهیم کرد و هم لیست خودمان را ارائه می‌کنیم.

رییس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان در خصوص مساله حصر نیز عنوان کرد: ما مخالف هرگونه حصر هستیم و امیدواریم این مشکل هرچه زودتر حل بشود و ما معتقدیم در جامعه ما می‌توان مشکلات را از طریق منطق حل کرد.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل ادامه داد: زیبنده نیست که در نظام ما دو تن از چهره‌های سابقه‌دار در انقلاب و همچنین عده دیگری در زندان باشند و ما امیدواریم با همکاری هر دو طرف شاهد گشایش در امور باشیم.

وی تصریح کرد: ما همواره در مسیر اصلاح طلبی حرکت خواهیم کرد و به دنبال دور شدن از مسیر اصلاحات نیستیم و کسانی که ما را به این مساله متهم می‌کنند باید بگویند که بر چه اساسی چنین حرف‌هایی را مطرح می‌کنند.

خرازی در خصوص اقداماتش در خصوص رفع محدودیت‌های سید محمد خاتمی نیز گفت: ما در حوزه سیاست داخلی معتقد به چانه‌زنی هستیم و از هرکسی که کاری از دستش برای حل مشکلات کشور بر بیاید نیز استفاده می‌کنیم تا ان شالله در جهت تلطیف فضا حرکت کنیم.

رییس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان اظهار کرد: ندای ایرانیان بنا دارد که در حوزه سیاست خارجی فعال باشد و فعالان ایرانی خارج از کشور را نیز جذب کند که کار حساسی است و نباید در این خصوص شتاب‌زده عمل کرد.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل با انتقاد از سیاست خارجی دولت قبل گفت: آن‌ها به گونه‌ای عمل کردند که گویی آمریکای لاتین را کشف کردند و هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل کردند این در حالی است که با توجه به اهمیت آمریکای لاتین باید توجه داشته باشیم که اولویت ما در منطقه هند و چین و روسیه و ژاپن هستند.

سفیر سابق ایران در فرانشه عنوان کرد: ما از انجام کار حزبی در کشور هیچ ابایی نداریم و معتقدیم اپوزیسیون بودن هنر نیست و ما نظام را از خودمان می‌دانیم و مخلص نظام هستیم و هر کاری که در این مسیر از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم.

وی در خصوص حضور چندباره‌اش در رسانه ملی تصریح کرد: من هیچگاه با نظام قهر نبوده‌ام و نظام نیز هیچگاه با من قهر نبوده و در طی سالیان اخیر بارها از من دعوت شده بود که در تلویزیون حضور پیدا کنم که به دلیل مشکلات جسمی نتوانسته بودم دعوت آن‌ها را اجابت کنم.

خرازی در خصوص فشارهای اخیر به تیم مذاکره کننده و ظریف گفت: در شرایط مذاکره گاهی لازم می‌شود که طرفین با هم قدم بزنند که این موضوع ملاحضات مختلفی دارد و در شرایطی که تیم مذاکره کننده به شدت نیاز به تمرکز دارد به عنوان کسی که 38 هزار مذاکره سیاسی انجام داده است می‌گویم فشار به آقای روحانی و ظریف خدمت به منافع ملی نیست و حقیقتا دیپلمات‌های ما مظلوم هستند.

رییس شورای مرکزی موقت حزب ندای ایرانیان در خصوص عضویت این حزب در شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب نیز گفت: هم شورا با ما صحبت کرده و هم ما تقاضا داده‌ایم و از آن‌جا که ما با جناب آقای خاتمی هم فکر و هم نظر هستیم و به وجود ایشان افتخار می‌کنیم نباید مشکل خاصی در این زمینه وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: آقای خاتمی شخصیت کم نظیر و بی‌بدیلی است و ما تاوان این نظر خود را پرداخته و می‌پردازیم.

این دیپلمات سابق کشورمان در ادامه اظهار کرد: ما منابع مالی حزب را از محل حق عضویت اعضا تامین کرده‌ایم و برای آینده نیز برنامه‌هایی داریم که بتوانیم هزینه‌های خود را تامین کنیم و به هیچ عنوان دنبال انجام کار اقتصادی در حزب نیستیم.

خرازی ابراز امیدواری کرد: در کنگره رسمی این حزب در 7 و 8 اسفند ماه سال جاری در تهران اخبار خوبی از فعالیت این حزب منتشر شود.

انتهای پیام

کد N704709