اشرف غنی: طرح نظارتی شوراهای ولایتی تا سه هفته تدوین شود

سیاسی

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به اداره مستقل ارگانهای محلی این کشور دستور داده تا طرح نظارتی شورای ولایتی را دو تا سه هفته دیگر تدوین کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به این نهاد وظیفه داده تا طرح چگونگی نظارت شوراهای‌ولایتی از فعالیت‌های واحدهای دولتی در ولایات را تدوین نماید.

غنی به این نهاد گفته که بعد از گنجانیدن طرح نظارت در قانون شوراهای‌ولایتی، این قانون را برای تصویب دوباره به شورای ملی افغانستان خواهد فرستاد.

متین بیک، سرپرست اداره مستقل ارگان‌های محلی گفته است که در گذشته نقش نظارتی شوراهای‌ولایتی تعریف واضح نداشت و در طرح جدید، نقش نظارتی شوراهای ولایتی تلاش می‌شود تا روند پاسخ دهی نهادهای دولتی به مردم نهادینه و از آن به عنوان اصل شفافیت استفاده شود.

بیگ از نمایندگان شورای ولایتی افغانستان خواسته که دفاتر خود را دوباره بازگشایی کرده و به صورت عادی به کارهای خود ادامه دهند.

مجلس نمایندگان افغانستان روز چهارشنبه گذشته در نشست علنی خود نقش نظارتی شوراهای‌ولایتی را، در طرح تعدیل شده قانون شوراهای‌ولایتی به اکثریت آرا رد نمود. بعد از این تصویب بیشتر شوراهای‌ولایتی به اعتراض دفاتر خویش را در کابل و سایر ولایت‌های افغانستان بست.

اعضای شوراهای ولایتی هشدار داده بود که در گام نخست دفاترشان را برای یک هفته باز نخواهند کرد و اگر حکومت و پارلمان به این مساله توجهی نکند در این مورد تصمیم جدی‌تری خواهند گرفت.

در ماده ۱۳۹ قانون اساسی افغانستان آمده است که شورای ولایتی در تأمین اهداف توسعه‌ای دولت و بهبود امور ولایت به نحوی که در قوانین تصریح می‌گردد، سهم گرفته و درمسایل مربوط به ولایت مشورت می‌دهد.

شورای ولایتی وظایف خود را با همکاری اداره محلی اجرا می‌نماید.