امروز صورت گرفت؛

موافقت مجلس با یک‌فوریت طرح تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان

مجلس

تمام کشورهای دنیا به فکر تامین هزینه‌های کارمند در دوران بازنشستگی هستند، اما با بخشنامه مذکور از این پس شاهد تجمع بازنشستگان در مقابل مجلس خواهیم بود.

نمایندگان مردم در خانه ملت با یک‌فوریت استفساریه ماده 59 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه ملی جمهوری اسلامی که درخصوص تعیین‌تکلیف حقوق بازنشستگان است، موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 12 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی با دوفوریت استفساریه ماده 59 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه ملی جمهوری اسلامی مخالفت و سپس یک فوریت این استفساریه را با 150 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 213 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

براساس این گزارش عبدالرضا مصری درخصوص استفساریه ماده 59 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون بخشنامه‌ای از طرف معاونت راهبردی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری صادر شده که متاسفانه این بخشنامه باعث کاهش حداقل 20 درصدی حقوق بازنشستگان در زمان اتمام کار می‌شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: این بخشنامه تضییع حقوق کسانی است که سال‌ها برابر قانون تامین اجتماعی حق بیمه پرداخت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: همچنین این بخشنامه مغایر قانون تامین اجتماعی و ماده 59 قانون برنامه است.

مصری ادامه داد: همچنین این بخشنامه با اصل 73 قانون اساسی مغایرت دارد، چرا که براساس این اصل تفسیر قانون تنها برعهده مجلس است.

وی همچنین بخشنامه مذکور را مغایر با ماده 113 قانون خدمات کشوری عنوان کرد و گفت: کسانی که پس از بخشنامه صادره بازنشسته شده‌اند، به ازای یک میلیون تومان حقوق، 200 تا 300 هزار تومان کسر از حقوق خواهند داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: تمام کشورهای دنیا به فکر تامین هزینه‌های کارمند در دوران بازنشستگی هستند، اما با بخشنامه مذکور از این پس شاهد تجمع بازنشستگان در مقابل مجلس خواهیم بود.

مصری در ادامه متن استفساریه را بدین شرح قرائت کرد:

برادران عزیز آیا صدر ماده 59 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره آن درخصوص کسری کسور بازنشستگی از فوق‌العاده اضافه‌کاری کارکنان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری تابعه صندوق تامین اجتماعی یا در دوران اجرای برنامه پنجم توسعه واجب‌الاجرا نموده است یا خیر؟

وی تصریح کرد: از عسگری‌آزاد دعوت کردیم که با حضور در کمیسیون اجتماعی مجلس در این‌خصوص توضیحاتی را ارائه کند و بیش از 150 درخواست از سراسر کشور به کمیسیون رسیده و خواهشمندیم نمایندگان این بخشنامه را لغو کنند.

کد N704255