صالحی: آمادگی داریم یک کنوانسیون ایمنی منطقه ای ایجاد کنیم

علی‌اکبر صالحی,آژانس بین المللی انرژی اتمی

معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی گفت: آمادگی داریم یک کنوانسیون ایمنی منطقه ای ایجاد کنیم که ناظر بر فعالیت های نیروگاهی کشورهای اطراف باشد به گونه ای که این فعالیت ها در چارچوب یک کنوانسیون منطقه ای ایمنی تحت نظارت و کنترل دائمی باشد.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، علی اکبر صالحی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان حفاظت محیط زیست، امضای این یادداشت تفاهم را ناظر بر همکاری و هم افزایی میان دو سازمان در امور مربوط به محیط زیست از منظر مسایل منابع پرتوی و تاسیسات هسته ای خواند و تمامی فعالیت های هسته ای داخل و اطراف کشور را شامل این تفاهم نامه دانست.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه یادداشت تفاهم یازده بند دارد و بند سوم آن به ده قسمت تقسیم شده و زمینه های همکاری در آنها ذکر شده است، اظهار داشت: سازمان انرژی اتمی ایران وظیفه دارد مسایل محیط زیستی نظیر خاک، آب و هوا را از نظر مسایل پرتوی پایش کند.

صالحی گفت: این امر برای ما در چارچوب قانون حفاظت در برابر اشعه الزام آور است تا ملت عزیز را در برابر فعالیت های پرتوی مصون بداریم و آگاهی های لازم را در شرایطی که ضرورت دارد به اطلاع مردم برسانیم.

او ادامه داد: از طرف دیگر محیط زیست نیز در رابطه با عمومیات محیط زیست مسوولیت دارد تا در جاهایی که به طور اختصاصی به سازمان دیگری مربوط می شود، تبادل نظر و همکاری داشته باشد و مکمل یکدیگر باشند.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در منطقه و خلیج فارس سازمان محیط زیست آبی تحت عنوان راپمی را داریم که مربوط به خلیج فارس است و کشورهای حوزه خلیج فارس در آن عضو هستند و جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک عضو فعال در این سازمان حضور دارد.

صالحی با بیان اینکه امیدواریم پایش رادیواکولوژی در ارتباط با سایر همسایگان کشور برقرار باشد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از کشورهایی است که تعداد قابل توجهی همسایه دارد و این نعمت الهی است.

او ادامه داد: علاقه مند هستیم که با کمک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت امور خارجه با کشورهای اطراف وارد گفتگو شویم تا در سرحدات کشور پایش رادیواکولوژی داشته باشیم و بتوانیم تبادل اطلاعات کنیم تا برای روز مبادا اگر حادثه ای رخ دهد بتوانیم آثار سوء آن را تا حد ممکن به حداقل برسانیم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ملت عزیز ما عنایت دارند کشورهای همسایه بخصوص در حوزه خلیج فارس وارد عرصه فعالیت های صلح آمیز هسته ای شده اند و برای مثال امارات در حال ساخت 4 نیروگاه اتمی است و کشورهای دیگری هم برای ساخت نیروگاه اتمی اعلام آمادگی کرده اند.

صالحی گفت: ما چند بار آمادگی کشورمان را اعلام کرده ایم و باز هم اعلام می کنیم آمادگی داریم یک کنوانسیون ایمنی منطقه ای ایجاد کنیم که ناظر بر فعالیت های نیروگاهی کشورهای اطراف باشد به گونه ای که این فعالیت ها در چارچوب یک کنوانسیون منطقه ای ایمنی تحت نظارت و کنترل دائمی باشد.

او ادامه داد: البته در دنیا و مناطق مختلف کنوانسیون ها و معاهداتی از این قبیل هست و در حال اجراست و ما نیز آمادگی داریم.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: در مجموع سازمان انرژی اتمی و سازمان حفاظت محیط زیست از امروز به بعد بیش از گذشته توجه خود را به گسترش و تعمیق پایش و نظارن بر فعالیت های پرتوی کشور خواهند داشت تا با دقت، عمق و وسعت بیشتر نسبت به این مسئله حساسیت بیشتری نشان دهیم و خدمات نظارتی مان را گسترش دهیم.

صالحی گفت: ما کشور بزرگی داریم و همسایگان زیادی داریم و ضرورتاً هم افزایی دو سازمان را می طلبد تا کارمان را بهتر پیش ببریم.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم با بیان اینکه برای تدوین تفاهم نامه چندین ماه کار کارشناسی بین دو سازمان صورت گرفت، از اینکه امضای تفاهم نامه در آستانه دهه مبارک فجر و روز 12 بهمن صورت می گیرد ابراز مسرت کرد.

 

 

23231

 

کد N704180