پیوستن صدها شبه نظامی طالبان پاکستان به داعش

پاكستان,داعش

به گفته سه تن از فرماندهان شبه نظامیان طالبان، صدها تن از شبه نظامیان این گروه به شاخه جدید داعش در پاکستان پیوسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری ان بی سی، یکی از فرماندهان گروه طالبان اعلام کرد، 10 ماه حملات دولت پاکستان به مناطقی که زمانی تحت کنترل طالبان بود، موجب شده است که بسیاری از شبه نظامیان جذب داعش شوند.

مفتی حسن سواتی که مدعی است که معاون گروه داعش در پاکستان است، می‌گوید: عملیات نظامی ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی کمک بسیاری به ما کرده است. صدها تن از شبه نظامیان از گروه‌هایشان جدا شده و به ما پیوسته‌اند. ما در ابتدا برای اداره این سازمان با مشکلات مالی رو به رو بودیم اما هم اکنون منابع کافی در اختیار داریم. حسن سواتی که پیشتر شاخه طالبان پاکستان در پیشاور را رهبری می‌کرد، در میان گروهی از شبه نظامیان مخالف مذاکرات صلح با دولت پاکستان بود.

طبق گفته سواتی، شاخه جدید القاعده از سوی حافظ سعید خان از بلوچستان پاکستان رهبری می‌شود.

حافظ سعید خان یکی از رهبران سابق تحریک طالبان پاکستان بود. سواتی و خان جزو شش مقام ارشد تحریک طالبان پاکستان بودند که اکتبر گذشته به شاخه جدید داعش پیوستند. شبکه خبری ان بی سی با چهار فرمانده طالبان افغانستان و دو فرمانده تحریک طالبان پاکستان مصاحبه کرده است که هیچ کدام از آنها نخواستند نامشان فاش شود. سواتی مدعی شد که 10 هزار شبه نظامی در سراسر مرز افغانستان - پاکستان به داعش پیوسته‌اند و کمپ‌های آموزشی در سراسر این منطقه برقرار شده است.

با این حال وی هیچ مدرکی که بتواند ادعایش را ثابت کند، ارائه نکرد. شماری از اعضای طالبان افغانستان و پاکستان اذعان کرده‌اند که داعش نیروهای زیادی را جذب کرده است اما تعداد آنها به صدها تن می‌رسد نه هزاران تن. به گفته دو تن از فرماندهان، بیشتر افراد جذب شده سابقا عضو تحریک طالبان پاکستان بوده‌اند.

انتهای پیام

کد N704130