کری: آمریکا منافع هنگفتی در برقراری روابط با کوبا دارد

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به روابط هاوانا - واشنگتن تاکید کرد، ایالات متحده "منابع هنگفتی" در مناسبات جدید با کوبا دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با همتایان خود از کانادا و مکزیک گفت: ما باور داریم که تلاش برای برقراری روابط حسنه فرصتی است برای مردم کوبا تا سطح زندگی خود را ارتقا دهند و بتوانند در انتخاب‌های زندگیشان مشارکت کنند.

هفته گذشته یک هیات آمریکایی عالی رتبه مذاکرات دو روزه‌ای را در هاوانا با مقام‌های کوبایی برگزار کرد که این اقدام طی چندین دهه گذشته بی‌سابقه بود. در دسامبر 2014 ، باراک اوباما، ریس جمهوری آمریکا از طرح خود برای احیای روابط دیپلماتیک با این کشور حوزه کارائیب پس از بیش از 50 سال تیرگی مناسبات خبر داد.

جان کری گفت: پس از پنج دهه تحریم‌های اقتصادی علیه کوبا زمان آن فرا رسیده است که چیز جدیدی را امتحان کنیم. دولت اوباما همچنان بر مقام‌های کوبایی برای برقراری دموکراسی، حفاظت از حقوق بشر و مسائل جامعه مدنی فشار خواهد آورد. دولت آمریکا گفته است که برای رسیدن به آن هدف از تسهیل شرایط سفربه آمریکا و صادرات به کوبا حمایت می‌کند. در عوض، کوبا گفته است که از اقدامات آمریکا استقبال می‌کند اما هیچ قصدی برای تغییر سیستم حکومتی‌اش ندارد.

جان برد، وزیر خارجه کانادا و حوزه آنتونیو میده، وزیر خارجه مکزیک برای مذاکرات درباره مسائل آمریکای شمالی، تغییرات جوی، تجارت، از بین بردن تروریسم جهانی به جان کری در بوستون پیوستند و مذاکراتی در این رابطه انجام شد.

وزیر خارجه کانادا از تلاش‌های دولت اوباما برای برقراری مذاکرات با کوبا استقبال کرد و گفت: دولت کانادا از اتخاذ سیاست‌های مناسب در قبال مردم و دولت کوبا حمایت می‌کند.

جان کری و جان برد همچنین در خصوص مبارزه با شبه نظامیان داعش گفت‌وگو کردند و وزیر خارجه کانادا آنها را "فرقه مرگ" توصیف کرد.

انتهای پیام

کد N703802