بررسی همکاری های ایران و روسیه در حوزه محصولات پتروشیمی

سیاسی

مسئولان شرکت های ایرانی حاضر در نمایشگاه اینترپلاستیکا مسکو در جلسه روز گذشته سفارت ایران شرکت و شرایط بازار روسیه در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی کشور بحث و بررسی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بنا به دعوت سفارت کشورمان در مسکو مسئولان شرکت های ایرانی حاضر در نمایشگاه اینترپلاستیکا  در جلسه روز گذشته در محل سفارت ایران شرکت کردند. در این جلسه مسئولان شرکت های ایرانی که عمدتا از شرکت های بنام در حوزه صادرات محصولات پتروشیمی بودند، هر یک ارزیابی مثبت خود را از نمایشگاه مزبور و شرایط بازار روسیه در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی کشور ارائه داده و دیدگاه های خود را در مورد ارتقاء بیشتر روابط تجاری با روسیه مطرح کردند.

شرکت کنندگان معتقد بودند که شرایط بازار روسیه برای صدور محصولات پتروشیمی کشورمان بسیار مساعد است و باید در جهت شناسایی توانمندیهای ایران در روسیه تلاش بیشتری شود تا این حضور با موفقیت بیشتری توام شود.

در  ادامه  سنایی سفیر ایران در مسکو ضمن بیان وضعیت جاری و روند روبه رشد روابط ایران و روسیه در تمام ابعاد، اظهار داشت: سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو ارتقاء روابط اقتصادی – تجاری با روسیه را همانند توسعه روابط سیاسی و فرهنگی با این کشور بسیار با اهمیت می داند. دولت آقای روحانی نیز توجه ویژه ای به توسعه روابط با روسیه دارد و سفارت نیز تمام تلاش خود را در جهت ارتقاء توان شرکتهای ایرانی برای حضور در بازار روسیه بکار برده  و خواهد برد. در این راستا با اقدامات و پیگیری های بسیار موفق شدیم در سال ۲۰۱۴ از روند نزولی در حجم روابط تجاری دو کشور جلوگیری کنیم که این حرکت نوید خوبی برای ارتقاء روابط در سالهای آتی است.

وی همچنین در خاتمه اقدام انجام شده و یا در دست اقدام سفارت جهت حضور قویتر شرکت های ایرانی در بازار روسیه و نیز انتقال دانش فنی این کشور به ایران و همچنین اقدامات سفارت در امر تسهیلات در اخذ روادید تجار و نیز حل مسائل بانکی و مالی آنان را بیان کرد.

در این نمایشگاه ۸ شرکت ایرانی (متشکل از ۳۲ نفر) به نام های آریاسان تجارت- پلی نار- پلی پروپیلن جم – پتروشیمی جم- پتروشیمی تبریز- پتروشیمی قاعد بصیر- شرکت سیرجان گستر- پویاپلیمر، در چهار غرفه بطور گسترده به معرفی محصولات و توانمندی های خود در امر صادرات محصولات پتروشیمی پرداختند.

توانمندی های عرضه شده در  خصوص صادرات موادی نظیر پلی پروپیلن-  رزین – پلاستیک- پلی اتیلن – پلی استایلن- بوتادی ان- ای و بی اف  بود.

در طول این نمایشگاه شرکت های مزبور موفق شدند ۱۶ یادداشت تفاهم همکاری منعقد کنند.

 شرکت های مزبور ضمن اظهار رضایت کامل از حضور خود در نمایشگاه معتقد بودند که این نمایشگاه توانست در معرفی محصولات پتروشیمی ایران و شناخت توانمندی های کشورمان در زمینه پتروشیمی ننقش موثری ایفا کند.