حکم عاملان کشتار سربرنیتسا در دادگاه جنایات جنگی تایید شد

سیاسی

فاجعه سربرنیتسا چند ماه پیش از پایان جنگ بوسنی و زمانی اتفاق افتاد که ۲۰ هزار پناهجو برای فرار از دست نیروهای صرب به سربرنیتسا گریختند.

قاضی دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مربوط به یوگسلاوی سابق، محکومیت پنج نفر از عوامل کشتار سربرنیتسا را تائید کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، این افراد پیش از این خواستار تجدید نظر در حکم خود از جمله در زمینه نسل‌کشی شده بودند.

همچنین مجازات چهار نفر از این افراد که از مقام‌های نظامی رده بالای صرب بوسنی در سال ۱۹۹۵ بوده‌اند، تائید شده است.

آنها پیش از این و در پی اعلام احکا‌‌م‌شان در دادگاه سال ۲۰۱۰ میلادی، خواستار تجدید نظر در برخی زمینه‌ها از جمله نسل‌کشی شده بودند.

در سال ۱۹۹۵ میلادی، حدود هشت هزار نفر از مردان و پسران بوسنیایی در طول سه روز در سربرنیتسا کشته شدند.

دو نفر از محکومان ـ «وویادین پوپویچ» و «لیوبیسا بئارا» ـ ازجمله معدود افرادی هستند که در رابطه با نسل‌کشی گناهکار شناخته شده‌ و به حبس ابد محکوم شدند.

علت محکومیت آنها ارتکاب قتل عمد گروهی از مردم به دلایل قومیتی عنوان شده است.

هم‌زمان اعلام شد که «دراگو نیکولیچ» به ۳۵ سال زندان و «وینکو پاندرویچ» به ۱۳ سال حبس محکوم شده‌اند. حکم ۱۹ سال حبس نفر پنجم، «رادیووکه میلتیچ» نیز به ۱۸ سال کاهش یافت.

فاجعه سربرنیتسا چند ماه پیش از پایان جنگ بوسنی و زمانی اتفاق افتاد که ۲۰ هزار پناهجو برای فرار از دست نیروهای صرب به سربرنیتسا گریختند.

این منطقه تحت حفاظت سربازان هلندی سازمان ملل متحد قرار داشت اما مورد هجوم نیروهای شبه‌نظامی به رهبری «راتکو ملادیچ» فرمانده نظامی صرب‌های بوسنی قرار گرفت. پس از آن بود که گزارش‌ها درباره وقوع جنایات منتشر شد.

برخی از متهمان تحت دستور مستقیم ژنرال ملادیچ کار می‌کردند که خود او هم‌اکنون به اتهام نسل‌کشی در دادگاه لاهه محاکمه می‌شود.

 

کد N701785