علم‌الهدی: دستپاچه وحدت نشویم

حزب موتلفه اسلامي

آیت‌الله علم الهدی، گفت: مساله همگرایی و وحدت نیروهای متدین و مخلص و اصولگرا ضرورت دارد اما دستپاچه شدن برای وحدت، تخلیص را کنار می زند.

به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی،امام جمعه مشهد و عضومجلس خبرگان رهبری که در اجلاس دبیران استانها و شهرستانهای حزب موتلفه اسلامی در مشهد مقدس سخن می‌گفت، با اشاره به نحوه پیدایش حزب موتلفه اسلامی اظهار داشت: با نگاهی اجمالی به نقطه پیدایش نهاد مقدس و جریان ارزشی موتلفه اسلامی در عرصه نظام و رفتار سیاسی در جامعه دینی و با تامل در موقعیت زمانی و اقتضاء شرایطی که نهاد مقدس موتلفه اسلامی در آن به وجود آمد و ظهور پیدا کرد، این حقیقت روشن می شود که مبدا پیدایش این نهاد در شرایط آن روز غربت اسلام و ولایت و امام(ره) در تکلیف محوری بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه تنها بیان تاریخ کافی نیست بلکه باید تاریخ را تحلیل کرد افزود: در حزب موتلفه اسلامی آنچه مایه روشنایی و امید به تداوم در آینده است پیدایش جریان جوانان موتلفه اسلامی است و پیشکسوتان و بزرگان این حزب به آن اهمیت می دهند.

علم الهدی تصریح کرد: آنچه تن رقبای سیاسی موتلفه اسلامی را می لرزاند و آنها را شدیدا مضطرب می کند پیدایش نهاد جوانان موتلفه است که تضمین کننده آینده حرکت و تدام بخش این نهاد مقدس است.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: جوانان موتلفه اسلامی به شکل دقیق در جریان تحلیل تاریخ موتلفه و مبداء پیدایش این نهاد قرار گیرند تا بفهمند چه راهی را باید ادامه دهند.

وی افزود: حزب موتلفه اسلامی تنها یک تشکل در کنار سایر تشکل های سیاسی اصولگرای موجود نیست بلکه آئینه تمام نمای هر جریان مومن و متدین و حزب اللهی و ولایی است که قامت خود را در این آئینه می بیند و حرکات و فعالیت های سیاسی، اجتماعی خود را با مولفه هایی که در این آئینه می‌بیند تطبیق می‌کند و این واقعیت حزب موتلفه اسلامی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه موتلفه اسلامی را اگر تنها یک حزب بدانیم تعبیری غیر منصفانه است، گفت: ماهیت حزب موتلفه اسلامی همواره بر تکلیف محوری است.

وی افزود: در ۵۰ سال پیش و در زمانی که برخی دوستان در همیاری مرحوم عسگر اولادی که اسوه ایثار و تقوا بود موتلفه را تشکیل دادند آیا انگیزه ای غیر از تکلیف محوری وجود داشته است؟ فعالیت سیاسی در زمانی که فقط شهادت و خون دادن و فرو رفتن در خطرها بوده و امیدی به نجات نبوده، ورود در این عرصه به دلیل تکلیف محوری است.

علم الهدی تاکید کرد: جوانان حزب موتلفه اسلامی باید راهبرد روشن تکلیف محوری موتلفه اسلامی را نصب العین خود قرار دهند.

وی در ادامه مشارکت جریان های سیاسی را با دو هدف تکلیف محوری و قدرت محوری عنوان کرد و اظهار داشت: جریان قدرت محور و تکلیف محور در مقابل هم قرار دارند که باید مولفه های فعالیت هر کدام از این دو جریان را شناخت.

امام جمعه مشهد نداشتن آفت در انگیزه را اولین مولفه جریان قدرت محور دانست و بیان داشت: آنهایی که در جریان قدرت محور هستند می خواهند تنها به قدرت برسند و حرکات و افعال خود را برای رسیدن به قدرت انجام می دهند و به همین دلیل برای انگیزه آنها آفتی به وجود نمی آید.

وی افزود: جریان قدرت محور از هر ابزاری برای رسیدن به مقصودش استفاده می کند و هر استفاده ابزاری برای رسیدن به قدرت از نظر آنها مباح است و همه چیز را توجیه می کنند و این همان ماکیاولی است که می گوید هدف وسیله را توجیه می کند.

الله علم الهدی سومین مولفه جریان قدرت محور را معادله و معامله دانست و افزود: جریان قدرت محور می سنجد در تداوم کارش داشته‌های خود را می سنجد و ببیند آیا ارزش دارد که معامله ای انجام دهد و یا باید عقب نشینی کند. جریان قدرت محور در حرکاتش خود سودایی را نشان می دهد.

وی افزود: جریان قدرت محور قابل استحاله نیست یعنی چیزی وجود ندارد که بخواهد استحاله شود بلکه تا مرز رسیدن به قدرت در جای خود باقی می ماند و قابل تخلیص نیست و خلوص برای او معنا ندارد.

امام جمعه مشهد در خصوص مولفه های جریان تکلیف محور نیز گفت: در جریان تکلیف محور آفت انگیزه وجود دارد یعنی فرد فکر کند که تکلیفش اندازه حرکتش نیست و ابزار مبارزه او مشروط به مشروعیت است و حاضر نیست از افراد ضد ارزشی استفاده کند.

وی افزود: آنهایی که تکلیف محور هستند در معادله خود معامله نکرده و ما به ازای کار خود را حساب نمی کنند. همچنین آفت انسجام و همگرایی در جریان تکلیف محور تردید در ایمان است. اگر انسان های تکلیف محور در ایمان یکدیگر تردید کنند انسجامشان به هم می خورد.

علم الهدی با تاکید بر اینکه تخلیص امری ضروری در تکلیف‌محورها است اظهار داشت: اگر تخلیص در تکلیف محوری نباشد باعث استحاله می شود، این مساله باید به عنوان راهبردی در موتلفه اسلامی باشد.

وی افزود: مساله همگرایی و وحدت نیروهای متدین و مخلص و اصولگرا ضرورت دارد اما دستپاچه شدن برای وحدت تخلیص را کنار می زند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: حتی اصولگرایانی که تنها شعار شما را می گویند نباید با دستپاچگی با آنها همگرا شد. وحدت نیروهای متعبد و مومن و اصولگرا بسیار مهم است اما نباید ضرورت وحدت، تخلیص را به حاشیه ببرد.

وی افزود: اگر تکلیف محور هستیم و مولفه های تکلیف محوری را داریم مساله تخلیص بسیار مهم است.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: تاثیر جریان های غیر خالص نسبت به قدرت‌محورها در ریزش‌ها بیشتر بوده است. عده‌ای بوده‌اند که به نام دین و ولایی بودن دست در دست شما گذاشته و خودشان را جا زدند اما بعدها در مقابل شما ایستادند.

علم الهدی تاکید کرد: باید به دنبال وحدت بود و جریان های همسو را باید جذب کرد و از اختلاف سلیقه پرهیز شود اما حواس ما باید جمع باشد که دستپاچه وحدت نشویم.

وی افزود: تخلیص یک اصل است و وحدت و همگرایی در شعاع این تخلیص قرار می گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تاسیس نهاد جوانان حزب موتلفه اسلامی بسیار مهم است که در حال حاضر ایجاد شده و تضمین کننده و تداوم بخش حرکت موتلفه است.

علم الهدی تاکید کرد: موتلفه اسلامی همواره به دلیل تکلیف محوری مورد تائید و اعتماد روحانیت بوده و جوانان این حزب باید این محوریت را حفظ کنند.

انتهای پیام

کد N701369