عارف در کنگره حزب مردم سالاری مطرح کرد:

اصلاح طلبان سهم خواهی را کنار بگذارند/ با وزن کشی دعواها شروع می شود

سیاسی

رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان اینکه هدف ما باید پیروزی تفکر اصلاح طلبی در انتخابات سال آینده باشد گفت: برای یک بار هم که شده سهم خواهی را کنار بگذاریم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا عارف امروز در سیزدهمین کنگره حزب مردم سالاری که در مجتمع آدینه تهران برگزار شد با بیان اینکه ما روند کلی حرکت دولت را مثبت قلمداد می‌کنیم و بدون هیچ گونه چشمداشتی به عهدمان با این دولت پایبندیم اظهار داشت: امیدواریم دولت نیز به وعده های خود در رابطه با مسائل مختلف بویژه مسائل اقتصادی و امور اقوام مختلف جامه عمل بپوشاند.

وی توجه کامل به ارزشهای اسلامی و نیز نقش و حضور مردم به عنوان صاحبان انقلاب را دو ویژگی مهم انقلاب اسلامی خواند و اظهار داشت: نمود این مسئله در فصل سوم قانون اساسی آمده است، اما هنوز نتوانسته ایم برخی از اصول مطرح در فصل سوم قانون اساسی را اجرا کنیم.

عارف احزاب را نماد نقش مردم در حکومت‌ها خواند و با بیان اینکه هنوز سازوکار حاکمیت احزاب را در کشور نداریم گفت: بخشی از این مشکل به دلیل تنگ نظری ها و مشکلات اجرایی و برخی دیگر به دلیل مشکلات وجودی خود احزاب است که در آنها تفکر از بالا به پائین حاکم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر ضرورت تقویت نظام تحزب بوسیله احزاب در چارچوب ضوابط گفت: کادرسازی در احزاب، آموزش و جذب جوانان و رفع شکاف حزبی موجود بین نسل اول انقلاب و نسل سوم ضروری است.

احزاب نقش خود را در اجرای اسناد بالادستی نظام ایفا کنند

عارف در ادامه اظهار داشت: امروز تلاش دشمن و ضد انقلاب استفاده از شرایط فضای مجازی برای ترسیم چهره غیر واقعی از دهه ۵۰ و زمینه های پیروزی انقلاب است و این نیز ناشی از کم کاری ما است؛ در این شرایط دغدغه همه گروههای سیاسی شده است حذف همدیگر که این با ارزشهای اسلامی سازگاری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه احزاب باید نقش خود را در رابطه با اجرای اسناد بالادستی نظام و سیاست های کلی و نیز تدوین برنامه ششم توسعه ایفا کنند عنوان کرد: آنچه که امروز برای پروژه سال آینده نیاز داریم، حرکت جبهه ای در رابطه با احزاب اصلاح طلب است؛ باید جبهه اصلاحات را مرکب از همه احزاب اصلاح طلب و در جهت هم افزایی و با حفظ جایگاه حقوقی تمام احزاب در نظر بگیریم.

انتخابات سال آینده در انتخابات ۱۳۹۶ و ۱۴۰۰ تاثیرگذار است

معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه نگاه کاهش یا حذف در رابطه با قدرت، در تفکر اصلاح طلبی نمی گنجد تصریح کرد: مهمترین مسئله امروز ما انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی است؛ نتیجه انتخابات سال آینده در انتخابات ۹۶ و نیز در انتخابات ۱۴۰۰ تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین هیچ راهی جز همدلی نداریم.

عارف با انتقاد از سخنان مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری که موضوع حرکت مستقل این حزب در انتخابات مجلس را مطرح کرده بود تاکید کرد: از ایشان می خواهم بحث استقلال را فعلا به هیچ عنوان مطرح نکنند؛ برای سال آینده باید پیروزی تفکر اصلاح طلبی را دنبال کنیم نه سهم خواهی.

وی افزود: برای یک بار هم که شده سهم خواهی را کنار بگذاریم و وزن کشی نکنیم چرا که در وزن کشی ها دعوا شروع می شود.

هدفگذاری برای مشارکت حداقل ۷۵ درصدی مردم در انتخابات سال آینده

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم گفت: یک سرمایه ارزشمند ۷۳ درصدی خلق شده است تا آثار آن را بر روی مسائل داخلی و خارجی می بینیم؛ وظیفه ما حفظ این سرمایه و ارتقای آن است بویژه اینکه آین ۲۷ درصدی را که به میدان نیامدند به میدان بیاوریم؛ برای این کار باید کف مشارکت مردم را بر روی ۷۵ درصد بگذاریم.

عارف با بیان اینکه اختلاف سلیقه را یک ارزش می دانیم و نه یک تهدید خاطرنشان کرد: ارزش بودن اختلاف سلیقه به شرطی است که برادری همدیگر را بپذیریم و قبول کنیم که یک هدف داریم؛ اگر خلاف رویکرد هم افزایی حرکت کنیم باید در اصلاح طلب بودن خود شک کنیم و اما اگر شعار اصلاح طلبی سر می دهیم، باید بدنبال اجماع باشیم و در کل کشور با یک لیست جلو بیاییم.

این چهره اصلاح طلب با بیان اینکه من پیش از این پیشنهاد ائتلاف نسبی را مطرح کرده ام ادامه داد: هنوز هم معتقدم که می توانیم این ائتلاف را با رقبا داشته باشیم؛ خیلی ارزشمند است که در مجلس حدود ۴۰ نماینده مشترک داشته باشیم که اینها لولای تفاهم هر دو گروه هستند.

عارف در پایان تاکید کرد: قدری دست از تعصب تشکیلاتی و حزبی برداریم و تعصب جبهه ای را در دستور قرار دهیم.