ری‌شهری:

الگوسازی سبک زندگی نیازمند پژوهش‌های تخصصی است

سبك زندگي,حضرت عبدالعظيم حسني

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، تاکید کرد: برای رسیدن به هدف الگوسازی برای سبک زندگی، باید پژوهش‌های تخصصی انجام شود.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، تاکید کرد: برای رسیدن به هدف الگوسازی برای سبک زندگی، باید پژوهش‌های تخصصی انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری در همایش علمی پژوهشی سبک زندگی اهل بیت(ع) گفت: مقام معظم رهبری اصرار فراوانی بر لزوم ارایه الگوی اسلامی پیشرفت دارند و این همایش در همین راستا گام بر می‌دارد.

وی افزود: برای رسیدن به هدف الگوسازی برای سبک زندگی، باید در سه مرحله فعالیت‌های علمی و تخصصی انجام شود.

مدیر موسسه دارالحدیث با اشاره به انتشار سیره سبک زندگی پیامبر اکرم(ص) این موسسه اشاره کرد و گفت: این کتب در هفت جلد در موسسه دارالحدیث منتشر می‌شود زیرا پیامبر امام الائمه هستند.

وی مرحله اول را اثبات سیره اهل بیت(ع) دانست و تصریح کرد: بازشناسی سیره نگاری از تاریخ نگاری در این بین اهمیت بسیار دارد.

ری شهری خاطرنشان کرد: آنچه به اهل بیت(ع) نسبت‌های رفتاری داده شده است سند ندارد و بیشتر در منابع تاریخی است؛ پس در اینجا که اکثر این مباحث بیشتر در حوزه وثوق صدوری جای می‌گیرد باید تتبعات بیشتر در این حوزه سامان یابد.

ری‌شهری گفت: مرحله دوم چگونگی تحلیل و فهم دقیق سیره اهل بیت(ع) است زیرا در این عرصه قرائنی است که به ما برای فهم صحیح و تحلیل دقیق سیره اهل بیت(ع) کمک می‌کنند.

وی افزود: این موارد شامل گردآوری خانواده حدیث، عرضه رفتار بر قرآن، سجنش اصول حاکم بر رفتار اهل بیت(ع)، هماهنگی با عقل و فطرت، زمان و مکان سیره، سنجش رفتار و گفتار اهل بیت(ع) و در نظر گرفتن سایر قرائن است.

رئیس موسسه درالحدیث در بیان مرحله سوم این عرصه گفت: این مرحله شامل مرحله الگوی سازی است زیرا بسیار مهم است که بدانیم چگونه می‌توان از زندگی و رفتار اهل بیت(ع) در عرصه‌های مختلف الگوسازی کرد که الگوسازی پیشرفت ریشه در این مرحله دارد.

وی با بیان این‌که «الگویی که احصا می‌شود باید متناسب با شرایط امروز باشد» گفت: به عنوان مثال باید ببینیم آیا همان شرایطی که امام علی(ع) یا پیامبر(ع) در تعامل با مردم داشتند امروز نیز برای یک رهبر جامعه امکان پذیر هست یا خیر.

انتهای پیام

کد N699935