رهبر کره‌شمالی ماه مه به روسیه می‌رود

روسيه,کره شمالی

سخنگوی کرملین اعلام کرد، رهبر کره‌شمالی قرار است تا در ماه مه در اولین سفر خارجی خود از زمان به قدرت رسیدن در سال 2011 به روسیه سفر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اطلاعیه دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در حالی منتشر شد که روابط بین روسیه و کره‌شمالی حتی با وجود منزوی ماندن پیونگ‌یانگ و سرد شدن روابط این کشور با متحد قدیمی‌اش چین، رو به بهبود و در حال تقویت شدن است.

در بیانیه پسکوف که در آژانس خبری اینترفاکس منتشر شده، آمده است: سفر رهبر کره‌شمالی به روسیه تایید شده و ما در حال آماده شدن برای استقبال از وی هستیم.

با این حال مقامات کره‌شمالی تاکنون این سفر را که برای 9 مه برنامه‌ریزی شده، تایید نکرده‌اند. روسیه نهم ماه مه را به عنوان هفتادمین سالگرد شکست آلمان نازی جشن می‌گیرد.

درهمین حال تایید تمام اخبار و سفر کیم جونگ اون به کره‌شمالی در حقیقت به این معنی خواهد بود که دو کشور اهمیت زیادی برای یکدیگر پیدا کرده‌اند.

این در حالی است که کره‌شمالی برای مبارزه با تلاش‌های جاری در شورای امنیت سازمان ملل برای ارجاع پرونده حقوق بشری این کشور به دادگاه بین‌المللی کیفری به کمک روسیه و چین نیاز دارد. همچنین با وجود اینکه چین مهمترین سرمایه‌گذار در کره‌شمالی است، روسیه نیز در بازار اقتصادی ضعیف این کشور سرمایه‌گذاری کرده است. همزمان روسیه در پی بدتر شدن روابطش با غرب و به ویژه آمریکا، آسیا را برای پیدا کردن شرکا و دوستان سیاسی جست‌وجو می‌کند.

این سفر همچنین می‌تواند تصویر روشن‌تری را از کیم جونگ اون که سفرهای جهانی بسیار محدودی را تجربه کرده، به جهانیان ارائه دهد. پیش از این رهبر کره‌شمالی تنها در سال 2012 با مقامات حزب چین ملاقات داشته و پس از آن دیدار نیز برجسته‌ترین شخص خارجی که با او ملاقات کرده دنیس رادمن، ستاره سابق بسکتبال آمریکا بوده است.

در همین حال مقامات روسی اعلام کرده‌اند، حدود 20 تن از رهبران جهان برای شرکت در جشن ماه مه ابراز توافق کرده‌اند. با این حال باراک اوباما و پارک گئون های، روسای جمهور آمریکا و کره‌ جنوبی تاکنون درباره شرکت در این مراسم اظهار نظر نکرده‌اند.

انتهای پیام

کد N699923