وزرای خارجه چین، روسیه و هند دوم فوریه دیدار می‌کنند

وزرای امور خارجه چین، روسیه و هند دوم فوریه (13 بهمن) در نشست سه‌ جانبه‌ای در پکن شرکت خواهند کرد. وزرای خارجه هند و چین همچنین در دومین نشست عالی رسانه‌ای چین و هند شرکت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، "سرگئی لاوروف،" وزیر امور خارجه روسیه و "سوشما سوارج"، همتای هندی وی نیز مذاکرات دو جانبه‌ای را در حاشیه نشست سه‌جانبه مهم روزهای آتی در پکن برگزار خواهند کرد.

وزارت امور خارجه هند اعلام کرد، وزرای امور خارجه هند، چین و روسیه دوم فوریه در سیزدهمین نشست وزرای خارجه چین، هند و روسیه شرکت می‌کنند. وزیر امور خارجه هند مذاکراتی را با یانگ یی، وزیر امور خارجه چین خواهند داشت که شامل مذاکرات دوجانبه، منطقه‌ای و مسائل جهانی می‌شود.

روسیه، چین و هند از اعضای شکل‌دهنده گروه بریکس هستند. بریکس (BRICS) نام گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور است که از به هم پیوستن حروف اول نام انگلیسی کشورهای عضو برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده‌ است. در ابتدا نام این گروه بریک نام داشت اما پس از پیوستن آفریقای جنوبی، به بریکس تغییر نام یافت. هرچند اعضای گروه بریکس همگی به غیر از روسیه در رده کشورهای در حال توسعه یا اقتصادهای در حال ظهور هستند اما عموما به واسطهٔ اقتصادهایی با رشد پرشتاب، فراگیر و نفوذ تأثیرگذار بر امور جهانی و منطقه‌ای از دیگر کشورها متمایز می‌شوند.

مسکو و دهلی‌نو تلاش می‌کنند که از پول ملی خود برای مبادلات دوجانبه استفاده کنند تا وابستگی خود را به دلار کاهش دهند. در اواخر سال 2014 روسیه و چین توافق کردند تا برای گذار از بحران‌های اقتصادی جهان بیشتر مبادلات خود را با روبل و یوآن انجام دهند.

انتهای پیام

کد N698807