هاشمی رفسنجانی:دوره برخورد شعاری با مسایل گذشته است

اکبر هاشمی رفسنجانی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به زیرساخت ها را مهم و شرط آن را حمایت از برنامه های دولت و پرهیز از مزاحمت های شعاری دانست و گفت: دوره برخورد شعاری با مسایل کشور گذشته است و باید با عقلانیت به آینده کشور بیندیشیم.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار استاندار، مدیران و مسوولان استان مازندران افزود: بهترین سرمایه، آگاهی مردم است که الحمدلله این سرمایه در کشور وجود دارد.

وی با تاکید بر تجربیات اجرایی خود برای شمال کشور و نقش آن ها در توسعه کشور، گفت: ظرفیت های شمال کشور به گونه ای است که اگر به آن ها توجه شود، می تواند علاوه بر تحول همه جانبه در استان های شمالی موجب پیشرفت کشور نیز گردد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسعه و راه سازی را رگ حیاتی پیشرفت کشور دانست و بر اهمیت آن به منظور تسهیل در حمل ونقل و دسترسی آسان تر به استان های شمالی کشور تاکید کرد و گفت: در دوران دولت سازندگی، برای گسترش راه ها و بزرگراه ها برنامه های زیادی داشتیم که به دلیل عدم پیگیری در دولت های بعد، متاسفانه هنوز به سرانجام مناسب نرسیده است.

هاشمی رفسنجانی از طرح مطالعاتی ایجاد خط آهن با تونلی از زیر ارتفاعات البرز به مازندران خبر داد و گفت: اگر طرح ایجاد خطوط قطارهای سریع السیر در این مسیر عملیاتی شود، می توان طول سفر و مسافت شمال به مرکز کشور را کم کرد که علاوه بر صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی باعث رونق هر چه بیشتر گردشگری خواهد شد.

در این دیدار که در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام شد، هاشمی رفسنجانی در ادامه به طرح احداث بزرگراه شرقی ـ غربی در طول ساحل دریای خزر اشاره کرد و گفت: می توان از مواد ساختمانی کف دریا برداشت و این بزرگراه را که چشم اندازی بسیار زیبا بین کوه و جنگل دارد، احداث کرد.

وی با ابراز نگرانی از مشکل تدریجی آب در کشور، به هدر رفتن نزولات جوی و آب رودخانه های فصلی در کشور اشاره کرد و گفت: طرحی برای احداث کانال سراسری آب از غرب تا شرق استان های شمالی کشور داشتیم که اگر اجرایی می شد، کشاورزان مشکل خشکسالی، سیل و غرق آبی نداشتند، چون آب های رودهای جاری از ارتفاعات البرز در آن کانال وارد و در هر منطقه به اندازه نیاز برداشت می شد و علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب، می توانست دشت های وسیع گرگان را نیز زیر کشت ببرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نقش بزرگراه ها در حمل ونقل کالاها و جذب گردشگر بویژه توریست و آماده سازی بسترهای این کار تا ترکیه و پس از آن تا اروپا، گفت: شمال ایران و به خصوص مازندران همه جاذبه های طبیعی را برای توسعه صنعت توریسم و جذب گردشگران خارجی دارد و تحولی در افزایش اشتغال و رونق اقتصادی منطقه ایجاد می کند.

هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: اگر با نگاه علمی و آینده نگری مدیریتی، آن بزرگراه و این کانال را اجرایی کنید، مطمئن باشید مازندران محل رجوع سرمایه گذاران داخلی و خارجی خواهد شد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجیه مردم و مسوولان استان های شمالی کشور نسبت به مواهب دو طرح احداث بزرگراه و کانال سراسری آب را خدمت بزرگ به استان های گلستان، مازندران و گیلان دانست و گفت: اگر طرح زمان دوران سازندگی ادامه می یافت، امروز می توانستیم آن منطقه را با توجه به آب و هوای مناسب، دریا و جنگل، قطب گردشگری کنیم، چون همه کسانی که مناطق مشابه دنیا را دیده اند، بر امتیازات منحصر به فرد شمال کشور تاکید می کنند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به مشکل انباشت زباله ها که اخیرا برای بیشتر شهرهای شمالی کشور مشکل ساز و باعث آلودگی محیط زیست شده، گفت: دنیا این تهدید را تبدیل به فرصتی برای تولید انرژی کرده و در ایران هم سرمایه علمی و نیروی انسانی این کار وجود دارد.

وی یادآور شد: برای اولین بار دانشگاه آزاد اسلامی طرح تولید انرژی از زباله ها را در راستای توسعه دانش محور در دستور کار خود قرار داده است که به عنوان نمونه اجرای تفاهم نامه این طرح در آمل منعقد شده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری ایثارگری های مردم مازندران در دوران دفاع مقدس و تاکید بر حق آنان برای برخورداری از زندگی مناسب، گفت: باید زمینه های زندگی بهتر را برای مردم آن منطقه فراهم کنیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان این نکته که به سواحل خزر در کشورهای همسایه رفته ام، گفت: ساکنان مناطق ساحلی خزر در دیگر کشورها می گویند، بهشت دریای خزر سهم ایران شده است.

 

2929

کد N698738