آغاز مذاکرات مخالفان با هیات دولت سوریه در مسکو

مخالفان سوریه در دومین روز گردهمایی مسکو توافق کردند که بیانیه ژنو اساس حل و فصل بحران سوریه باشد. در همین راستا، امروز (چهارشنبه) مذاکرات مخالفان سوریه با هیات دولت سوریه در مسکو آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه الوطن سوریه، همزمان با ادامه نشست‌های مشورتی مخالفان و نظام سوریه در مسکو، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در جلسه هماهنگی کابینه تاکید کرد: در حال حاضر تحولی در موضع غرب به نفع کشور و مردم سوریه صورت گرفته است و غرب ماهیت جنگ تروریستی را که سوریه در معرض آن قرار گرفته و خطرات سرایت تروریسم به کشورهایشان را درک می‌کند.

معلم خاطرنشان کرد: هدف نشست‌های مسکو دست‌یابی به توافقی برای برگزاری مذاکرات سوری- سوری بدون مداخله یا دیکته‌های بیگانگان است و تقویت اقتصاد ملی و پیروزی‌های ارتش شجاع ما بر پایداری سوریه در مقابله با چالش‌هایی که با آن مواجهیم، می‌افزاید.

در همین حال، نشست‌های مشورتی مسکو برای حل بحران سوریه برای دومین روز متوالی ادامه دارد و محمود مرعی، رئیس هیات کار مخالفان اعلام کرد که شرکت‌کنندگان در گردهمایی مسکو به دستور کار و پیش‌نویسی در گفت‌وگو با هیات نظام سوریه دست یافتند و در این پیش‌نویس اوضاع انسانی کاملاً جدا از اوضاع سیاسی است.

مرعی این پیش‌نویس را غیر نهایی دانست و اعلام کرد که در آن بر لزوم ورود کمک‌های غذایی و پزشکی به مناطق درگیر، توقف درگیری‌ها، آزادی بازداشت‌شدگان سیاسی و ربوده‌شدگان و مقابله با مداخله بیگانگان و تلاش برای رفع تحریم‌ها از سوریه تاکید شده است.

در این پیش‌نویس آمده است که بیانیه ژنو اساس راهکار سیاسی است و باید با تروریسم مقابله شود.

مرعی اعلام کرد که اختلافی میان شرکت‌کنندگان در این گردهمایی درخصوص این مساله رخ داد که تسلیحات تنها در انحصار نظام باشد، چرا که کردها مخالفت خود را با این مساله اعلام کردند که سلاح تنها در انحصار دولت باشد و اعلام کردند که می‌خواهند سلاح در اختیار داشته تا با آن از خودشان دفاع کنند؛ این در حالی بود که سایر شرکت‌کنندگان بر سر این مساله توافق کرده بودند.

صفوان عکاش، دبیر اول هیات هماهنگی مخالفان سوریه نیز اعلام کرد: در دیدارها، دیدگاه‌های شرکت‌کنندگان به هم نزدیک بود و پیش‌نویس تبادل افکار و دستور کاری نیز تدوین شده است.

وی در خصوص متن این پیش‌نویس اظهاراتی ایراد نکرد، اما ابراز امیدواری کرد که اوضاع بهتر شود.

عکاش گفت: ما امروز ساعت 10 بار دیگر به پای میز مذاکره می‌رویم.

همچنین حسن عبدالعظیم، رئیس هیات هماهنگی و هیثم مناع دیگر رهبر برجسته در این هیات در دومین نشست مخالفان حضور نیافتند.

هیات نظام سوریه نیز به ریاست بشار جعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل است.

در همین راستا، فیصل محمد عبدالرحمن، رئیس شورای قبایل سوریه اعلام کرد: شرکت‌کنندگان در گردهمایی سوریه به این نتیجه رسیده‌اند که بحران سوریه را تنها به صورت سیاسی می‌توان حل کرد.

وی همچنین خوش‌بینی خود را نسبت به ثمربخش بودن دیدارهای مسکو اعلام کرد.

انتهای پیام

کد N698233