پس از شلیک گلوله به سمت هواپیمای اماراتی صورت گرفت؛

تدابیر امنیتی در اطراف فرودگاه بغداد / ابوظبی سفیر عراق را احضار کرد

عراق

وزارت حمل و نقل عراق پس از حادثه شلیک گلوله به سمت یک هواپیمای اماراتی در فرودگاه بغداد، از یک هواپیمای وابسته به خطوط هوایی عراق خواست تا به منظور نظارت بر اوضاع، در اطراف این فرودگاه پرواز شناسایی صورت دهد.

وزارت حمل و نقل عراق پس از حادثه شلیک گلوله به سمت یک هواپیمای اماراتی در فرودگاه بغداد، از یک هواپیمای وابسته به خطوط هوایی عراق خواست تا به منظور نظارت بر اوضاع، در اطراف این فرودگاه پرواز شناسایی صورت دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، باقر جبر الزبیدی، وزیر حمل‌ و نقل عراق اعلام کرد، هدف از پرواز این هواپیما در اطراف فرودگاه این است تا به همه جهان و کشورهای خارجی اطمینان دهیم که خطوط هوایی عراق در امنیت کامل است.

وزیر حمل‌ و نقل عراق با اشاره به تصادفی بودن حادثه شلیک به هواپیمای اماراتی اظهار کرد: اطلاعات نشان می‌دهد که شلیک گلوله از سوی یک سلاح کلاشنیکف بوده اما با توجه به بعد مسافتی شلیک به این هواپیما، به نظر می‌رسد که شلیک از سمت یک سلاح اتوماتیک صورت گرفته است.

عدنان الجبوری، سخنگوی رسانه‌ای وزیر حمل‌ و نقل نیز اعلام کرد که این حادثه تصادفی بوده است چراکه فرودگاه بغداد در امنیت کامل بوده و حفاظت آن بر عهده یک شرکت خارجی است و منبع این تیراندازی در خارج از فرودگاه بوده است.

وی تصریح کرد: پس از این حادثه وزارت حمل‌ و نقل به منظور حفظ جان مسافران و امنیت هواپیماها، اقدامات امنیتی شدیدی اتخاذ کرده است.

وی درخصوص تاثیر این حادثه بر روند پروازها اعلام کرد: برخی از شرکت‌ها پروازهای خود را تنها برای یک روز به حالت تعلیق درآوردند اما از امروز پروازهای زیادی از سراسر جهان از جمله ترکیه آغاز شده است.

از سوی دیگر رئیس کمیته امنیتی عراق نیز اعلام کرد که این حادثه در داخل فرودگاه اتفاق افتاده و اقدامات امنیتی اتخاذ شده در فرودگاه کافی و مناسب نیست.

این در حالی است مدیر رسانه‌ای فرودگاه بغداد نیز اظهار کرد: هواپیمای اماراتی در حال فرود آمدن به فرودگاه بود و از سمت خارج فرودگاه به آن شلیک شد.

از سوی دیگر، یک مسوول امنیتی عراقی که خواست نامش فاش نشود، اظهار کرد: شلیک گلوله از سمت منطقه ابوغریب صورت گرفته و احتمالاً برخی افراد مسلح برای اثبات حضور خود این اقدام را صورت دادند و یا اینکه این هواپیما از مسیر تعیین شده خود خارج شده که با این حادثه روبه‌رو شده است.

با وجود اتخاذ اقدامات امنیتی در اطراف فرودگاه بغداد، امارات ضمن احضار سفیر عراق در ابوظبی از حادثه پیش آمده ابراز نگرانی کرد و خواهان انجام تحقیقات گسترده در این خصوص شد.

وزارت خارجه امارات از مقامات عراقی خواست تا برای شناسایی عاملان این حادثه تحقیقات کافی را انجام دهند و برای ضمانت اجرای توافق‌های بین‌المللی درخصوص امنیت هواپیماها و شهروندان تمام تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

در همین راستا شرکت‌های هواپیمایی امارات پروازهای خود به سمت بغداد را به حالت تعلیق درآوردند و برخی دیگر از آنها همچنان پروازهای خود را به سمت جنوب و شمال عراق ادامه می‌دهند.

شهروندان عراقی نیز اعلام کردند که به منظور اقدامات امنیتی شدید از ورود بسیاری از مسافران به فرودگاه بغداد جلوگیری شده است.

سخنگوی شرکت هواپیمایی امارات اعلام کرد: هواپیما به سلامت فرود آمده و تمام مسافران در سلامت کامل وارد فرودگاه شدند.

شرکت هواپیمایی امارات اعلام کرد که پروازهای این شرکت به سمت اربیل و بصره و سلیمانیه عراق مانند قبل همچنان ادامه دارد و امیدوار است که هرچه سریعتر پروازهای امارات به سمت بغداد از سر گرفته شود.

انتهای پیام

کد N698091