حسن کیا:

پیروزی در بلژیک نشانگر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت حقوقی کشور است

وكيل دادگستري

یک وکیل دادگستری گفت: موفقیت در پرونده بلژیک و موارد مشابه که موجب استیفای حقوق ملی و سربلندی و غرور مردم بزرگ ایران می‌شود، یادآور لزوم تقویت و استفاده بیشتر از ظرفیت حقوقی کشور در جهت حفظ منافع ملی‌مان است.

یک وکیل دادگستری گفت: موفقیت در پرونده بلژیک و موارد مشابه که موجب استیفای حقوق ملی و سربلندی و غرور مردم بزرگ ایران می‌شود، یادآور لزوم تقویت و استفاده بیشتر از ظرفیت حقوقی کشور در جهت حفظ منافع ملی‌مان است.

حسن کیا در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره اظهار کرد: کارزار سنگین و طولانی حقوقی ایران در خصوص اموال فرهنگی خارج شده از کشور پس از حدود 35 سال مبارزه و پیگیری حقوقی به بار نشست و دادگاه استیناف لیژ بلژیک حکم به استرداد این اموال فرهنگی ارزشمند به کشورمان را صادر کرد.

وی تصریح کرد: مطالعه روند این پرونده تا حصول نتیجه مطلوب بیش از هرچیز نقش گفتمان حقوقی موثر در استیفای حقوق ملی را آشکار می‌کند.

این وکیل دادگستری با بیان این‌که «سوابق درخشان دیگری هم در این رابطه وجود دارد» گفت: دعوای حقوقی ایران علیه بریتانیا و خلع ید این کشور قدرتمند در آن زمان از ذخایر نفتی ایران با یک تیم حقوقی قدرتمند که در راس آن مرحوم دکتر مصدق و مرحوم دکتر فاطمی قرار داشتند انجام شد، به طوری که با پیروزی در دادگاه لاهه یک موفقیت ملی بزرگ را برای کشورمان رقم زدند.

کیا ادامه داد: این نمونه‌های درخشان که آخرین آنها رای دادگاه بلژیک است نشانگر این است که تقویت گفتمان حقوقی در سطح بین‌الملل و استفاده و مدد از وکلا و حقوقدانان برجسته می‌تواند موجب استیفای حقوق ملی کشورمان در سرتاسر جهان شود.

این وکیل دادگستری اظهار کرد: نکته تاریخی جالب این است که این موفقیت‌ها در زمان دو رئیس دولتی صورت گرفته است که هر دو نیز حقوقدان و به خوبی بر اهمیت این امر واقف بوده‌اند.

کیا گفت: نقش وکلا و حقوقدانان محدود به همین دعاوی نشده و در تمام اختلافات مالی، فرهنگی و سیاسی کشورمان با کشورهای مختلف می‌تواند نقشی پررنگ داشته باشد.

وی ادامه داد: شاید یکی از مهمترین این مسائل، اختلافات ما با قدرت‌های جهان بر سر برنامه هسته‌ای‌مان باشد و همینطور تحریم‌ها که پیامد آن است. ما شاهد بوده‌ایم با شکایت برخی از نهادها یا اشخاص تحریم شده احکامی مبنی بر رفع تحریم آنها از دادگاه‌های مختلف جهان صادر شده است و این خود نشان دهنده قدرت فراوان مانورهای حقوقی در سطح بین‌الملل است، ولی متاسفانه از این ظرفیت عظیم آنچنان که باید و شاید نه در سطح داخلی و نه در سطح بین الملل استفاده نمی‌شود.

این وکیل دادگستری اظهار کرد: در سطح داخلی برخلاف اکثر کشورهای دنیا، تعداد نمایندگان مجلس که دانش آموخته حقوق یا علوم سیاسی باشند اندک است در صورتی که امر قانونگذاری متخصصین حقوقی را می‌طلبد. این امر تا جایی پیشرفته که حتی در تدوین لایحه جامع وکالت که مربوط به وکلا است، نیز کمتر اقبالی به نظرات خود وکلا نشان داده می‌شود در حالی که یک کانون وکلای قدرتمند و مستقل می‌تواند در خدمت منافع کلان ملی در سطح بین‌الملل باشد.

وی گفت: موفقیت در پرونده بلژیک و موارد مشابه که موجب استیفای حقوق حقه ملی و نیز سربلندی و غرور مردم بزرگ ایران می‌شود یادآور لزوم تقویت و استفاده بیشتر از ظرفیت حقوقی کشورمان در جهت حفظ منافع ملی‌مان است.

انتهای پیام

کد N697699