پورمختار: مفاسد اداری و اقتصادی دشمن بارز حقوق شهروندی است

محمدعلی پورمختار,فساد اقتصادی مبارزه با مفاسد اقتصادی,حقوق شهروندی

ایرنا نوشت:

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت: مفاسد اداری و اقتصادی از دشمنان بارز حقوق شهروندی است و در این زمینه هر تصمیم ناعادلانه و غیرقانونی فساد اقتصادی است.

محمدعلی پورمختار عصر سه شنبه در همایش حقوق شهروندی و حق دفاع در هتل فردوسی تهران با بیان این که به صورت انتزاعی و مجرد نمی توانیم به حقوق شهروندی نگاه کنیم، افزود: مفاسد اقتصادی و اداری را باید دشمنان بارز حقوق شهروندی بدانیم و در این زمینه هر تصمیم ناعادلانه و غیرقانونی که در دستگاه اجرایی صورت بگیرد از منظر ما فساد اقتصادی است.

وی ادامه داد: دشمنان حقوق شهروندی ممکن است گاهی در قالب دوست و حمایت از اجرای حقوق و با شعار حقوق شهروندی اعمالی را مرتکب شوند که آثار آن بر خلاف اهداف و آموزه های حقوق شهروندی باشد.

پورمختار تاکید کرد: در این راستا گام های موثری باید از سوی مراجع مسوول برداشته شود.

وی ادامه داد: از اتحادیه ها و اصناف می خواهیم چرایی و علت این موضوع را بررسی کنند و ما در مجلس و در کمیسیون اصل 90 آماده ایم تا از این دیدگاه ها استفاده و با آنها همکاری کنیم.

رییس کمیسیون اصل 90 با بیان این که در دفاع ارکان حقوق شهروندی تردیدی نداریم، گفت: اما این امر باید ناظر به صنف وکلا و ارتباطی که آنها با پرونده های خود دارند ، باشد.

وی ادامه داد: اعتقاد دارم کانون ها و اتحادیه های وکلا باید خارج از حیطه قوه قضاییه نسبت به این موضوع اهتمام ویژه ای داشته باشند.

به گفته وی غیر از قوه قضاییه سایر نهادها نیز در امر حقوق شهروندی باید نقش داشته باشند تا قوانین مناسبی در مجلس وضع شود.

پورمختار بسیاری از نارضایتی ها و شکایت های مطرح شده را به لحاظ عدم اجازه در دفاع از حقوق صاحبان حق دانست و گفت: حقوق شهروندی که دفاع از حق یکی از فصل های اساسی آن است باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

45503

کد N697549