درخواست آیت‌الله صافی از شورای مدیریت حوزه علمیه قم

مرجع تقليد,مراجع تقليد,حوزه علميه,آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی گفت: از شورای محترم مدیریت حوزه درخواست دارم که کتاب‌های «شرح باب حادی عشر و شرح تجرید» را دوباره کتاب‌های درسی حوزه قرار دهند.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی گفت: از شورای محترم مدیریت حوزه درخواست دارم که کتاب‌های «شرح باب حادی عشر و شرح تجرید» را دوباره کتاب‌های درسی حوزه قرار دهند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار با اساتید علم کلام حوزه علمیه، اظهار کرد: با توجّه به خدمات عالمان دین و فقهای بزرگ در طول تاریخ و دفاع آنان از کیان تشیّع و هویت اسلامی اساس تشکیل و تأسیس حوزه‌های علمی، فراگیری حقایق و مفاهیم قرآن کریم و مبانی محکم دینی از طریق روایات اهل بیت علیهم السلام توسط طلاب می‌باشد. محور تمام دروس حوزه‌ها از اول تا به امروز، قرآن کریم و روایات بوده و هست.

وی در ادامه با اشاره به دو رکن اصیل قرآن و روایات افزود: آشنایی با علوم قرآن و علوم حدیث همیشه در حوزه‌های علمیه برای مجتهدین و فقها و طلاب، هدف و مقصد اصلی بوده و تمام سعی و تلاش آنها با تحمّل مشکلات زیاد و مشقت‌های طاقت فرسا، برای آموختن و یاد دادن این دو رکن اصیل بود، چون باور داشتند هر چه بخواهند در قرآن و روایات وجود دارد و تمام اشکالات و شبهات اعتقادی را می‌توان با شناخت دقیق از آنها جواب داد.

آیت‌الله صافی با اشاره به این‌که «در زمان‌های گذشته طلاب و علما، کتاب‌های کلامی را می‌خواندند و از نظر عقاید اسلامی از کتب دیگر بی‌نیاز می‌شدند» تصریح کرد: یکی از آن کتاب‌ها، شرح باب حادی عشر و دیگری کتاب شرح تجرید بود که از کتاب‌های درسی حوزه‌ها بودند و اکثر آقایان اهل علم آنها را با دقّت می‌خواندند ولی متأسفانه الان این کتاب‌ها در حوزه کمتر خوانده می‌شوند.

این مرجع تقلید گفت: حقیر از شورای محترم مدیریت حوزه درخواست دارم که این دو کتاب را دوباره کتاب‌های درسی حوزه قرار دهند و طلاب عزیز را ترغیب و تشویق نمایند تا آنها را خوانده و از آنها امتحان بگیرند. بحمدالله تعالی حوزه‌های ما کارهای خوب و مفید زیادی انجام می‌دهند و انتظار همه این است که بیشتر باید زحمت کشید و در این زمان حساس، به اسلام و مکتب خدمت نمود.

این استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به خدمات علمای سلف و با ذکر خاطراتی از مجاهدت‌های آنان افزود: مرحوم آیت‌الله العظمی حائری و آیت‌الله العظمی آقای بروجردی اعلی الله مقامهما همیشه توصیه می‌کردند که طلاب عزیز با احادیث بیشتر آشنا باشند و از کتاب‌های حدیثی بیشتر استفاده نمایند. حیف است امروز به بعضی دروس اهمیت زیادی بدهیم ولی کتاب‌های روائی ما مهجور باشد.

وی در پایان این دیدار گفت: صاحب اصلی حوزه‌ها وجود مبارک حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و ارواح العالمین له الفدا می‌باشند و آن حضرت از ما خیلی انتظار دارند. ان‌شاءالله تعالی بتوانیم مقاصد عالیه اسلام را همیشه در نظر داشته باشیم و موجبات خوشنودی آن وجود مقدّس را فراهم کنیم.

انتهای پیام

کد N694674

خواندنی از سراسر وب