قائم مقام وزیرخارجه در دیدار نایب‌رئیس مجلس آلمان:

توهین به مقدسات مسلمانان نتیجه‌ای جز ترویج افراط گرایی ندارد

سیاست خارجی

نایب رئیس پالمان آلمان با بیان اینکه اقدامات داعش و گروه‌های تکفیری هیچ ربطی به اسلام ندارد، تأکید کرد که درمورد واقعیت اسلام و تعالیم آن باید روشنگری صورت گیرد.

خانم کلاودیا روت، عضو حزب سبز‌ها و نایب‌رئیس مجلس آلمان که در رأس یک هیأت پارلمانی به ایران سفر کرده، عصر امروز با مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در تهران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایلنا، مرتضی سرمدی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از افزایش تبادل هیأت‌های پارلمانی بین دو کشور، افزایش تبادلات پارلمانی بین ایران و آلمان را در راستای ایفای نقش و مسئولیت ملت‌ها در کمک به افزایش درک متقابل و گسترش روابط مهم ارزیابی کرد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر ضرورت متوقف ساختن حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه‌های تروریستی تأکید کرده، اظهار داشت: متأسفانه برخی کشورهای غربی و منطقه، زمانی متوجه این خطر شدند که دامنه آن به نقاط مختلف منطقه و جهان سرایت کرده بود؛ و اکنون لازم است برخی از سیاست‌ها که به افزایش شعله‌های تروریزم منجر شد، تغییر یابد.

قائم مقام وزیر امور خارجه همچنین خاطرنشان ساخت: برخورد دوگانه با موضوع آزادی بیان و سوء استفاده از آن برای توهین به مقدسات مذهبی مسلمانان و ایجاد موج اسلام هراسی، غیرقابل قبول است و نتیجه ای جز ترویج بیشتر افراط گرایی ندارد.

کلاودیا روت نیز در این دیدار با اشاره به نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران در منطقه و سابقه تعامل مثبت آن با مشکلات منطقه ازجمله پذیرش میلیونی آوارگان افغانی و کمک به مقابله با تروریزم در عراق، برای تقویت روابط پارلمانی و استفاده از ظرفیتهای موجود بین دو کشور اعلام آمادگی کرد و نسبت به موفقیت مذاکرات هسته ای ابراز امیدواری نمود.

وی ضمن تأیید ضرورت تمرکز بر راه حل سیاسی برای بحران سوریه، مشارکت، همکاری و ایفای نقش فعال قدرتهای منطقه ای برای حل مشکلات منطقه را موردتأکید قرار داد.

نایب رئیس پالمان آلمان با بیان اینکه اقدامات داعش و گروه‌های تکفیری هیچ ربطی به اسلام ندارد، تأکید کرد که درمورد واقعیت اسلام و تعالیم آن باید روشنگری صورت گیرد.

 

کد N693564