وزیر خارجه کرواسی در دیدار با ظریف:

موضع شفاف و زمان‌بندی روشن برای لغو تحریم‌ها لازم است

سیاست خارجی

تصمیم و علاقه وافی از هر دو طرف برای رسیدن به توافق وجود دارد و از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز یک موضع مشخص مبنی بر اینکه ایران حق دارد از انرژی هسته‌ای صلح آمیز استفاده کند

وزیر امور خارجه کرواسی با بیان اینکه این کشور٬ به دنبال همکاری‌های اقتصادی با ایران است٬ خاطرنشان کرد: البته ما از همکاری‌ها در خصوص افراط خشونت و تروریسم هم غافل نیستیم

به گزارش خبرنگار ایلنا٬ وسنا پوسیچ٬ وزیر امور خارجه کرواسی در نشست مشترک خبری خود با محمدجواد ظریف که ظهر امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد٬ ضمن ابراز خرسندی در خصوص حضورش در تهران گفت: در دیدار امروزم با آقای ظریف تبادل نظرهای مثبتی داشیم و البته این اولین جلسه‌مان نبود و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیز ملاقات طولانی داشتیم که این نشان می‌دهد رایزنی‌ها بسیار جالب و جدی بوده است.

وی در خصوص مذاکراتش با ظریف اظهار داشت: در دیدار امروز درباره روابط بین دو کشور صحبت شد و همچنین تبادل نظرهایی در باره ایران با اتحادیه اروپا و مذاکرات هسته‌ای هم صورت گرفت. معتقدیم مذاکرات مذاکرات مهمی است و در زمان حساسی قرار گرفته و شانس موفقیت در آن وجود دارد.

معاون نخست وزیر کرواسی ادامه داد: تصمیم و علاقه وافی از هر دو طرف برای رسیدن به توافق وجود دارد و از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز یک موضع مشخص مبنی بر اینکه ایران حق دارد از انرژی هسته‌ای صلح آمیز استفاده کند وجود دارد هر چند که این استفاده الزامات خاص و شفافی دارد تا نظامی نباشد همچنین نیاز است یک موضع شفاف و زمان‌بندی روشن هم درباره برداشتن تحریم‌ها وجود داشته باشد.

پوسیچ تاکید کرد: هنگامی که توافق حاصل شود٬ همگان عواقب آن را شاهد خواهند بود.

وزیر امور خارجه کرواسی با بیان اینکه این کشور به دنبال همکاری‌های اقتصادی با ایران است خاطر نشان کرد: البته ما از همکاری‌ها در خصوص افراط خشونت و تروریسم هم غافل نیستیم و می‌خواهیم با ایران در این باره نیز همکاری داشته باشیم چرا که اعتقاد داریم یک رابطه مستقیم بین افراط، خشونت و تروریسم با مسائل اقتصادی وجود دارد و با رونق اقتصادی افراط و تروریسم هم کاهش می‌یابد.

وی با اشاره به بی‌ثباتی‌های کرواسی و منطقه بالکان در طول دو دهه اخیر عنوان کرد: ما توانسته‌ایم ثبات را به کرواسی بازگردانیم و امیدواریم همکاری‌هایمان نیز منجر به برقراری و یافتن عوامل ثبات زا و ابتکار برای یافتن آن‌ها در منطقه شود.

کد N692709