عراقچی: وارد جزییات شدیم/فضای مذاکرات سازنده بود

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,سیدعباس عراقچی

معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: مذاکرات دو روزه زوریخ سازنده بود و طرفین مذاکره کننده در این دو روز وارد جزییات شدند.

سید عباس عراقچی در زوریخ افزود: احساس کردیم از فرصت اجلاس داووس و نیز با توجه به حضور هیئت های کشورهای مختلف می توان برای ادامه گفت وگو ها استفاده کرد.

وی با بیان این که در کنار برنامه های وزیر امور خارجه در حاشیه اجلاس داووس ما هم چند دیدار داشتیم، افزود: از دیروز دیدارهایی با هیات امریکایی و خانم اشمیت نماینده اتحادیه اروپا به صورت دوجانبه و سه جانبه برگزار کردیم. ضمن این که در این مدت کارشناسان دو طرف نیز نشست هایی را برگزار کردند.

معاون وزیر امور خارجه اظهار کرد: در این دیدارها درباره موضوعات مختلف به ویژه موضوعات مهمی چون غنی سازی و تحریم ها که جزییات مفصل و پیچیده ای دارد ، وارد بحث شده ایم.

*تصمیم گیری درباره کلیات و اصل موضوع

عراقچی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: ورود به جزییات به معنی حصول توافق قطعی نیست و ما در موقعیتی هستیم که جزییات و کلیات باید با هم بررسی شوند. همه جزییات باید روشن شود و طرفین در موقعیتی قرار بگیرند که بتوانند درباره کلیات و اصل موضوع تصمیم گیری کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان افزود: عصر امروز هم مذاکرات در سطح معاونان و کارشناسان ادامه خواهد داشت و همه طرف ها جدی هستند.

وی با بیان اینکه مذاکرات شکل جدی و مستقیم به خود گرفته است گفت: امیدواریم بتوانیم به تدریج دیدگاه ها را به هم نزدیک کنیم، البته اختلافات وجود دارد و این طبیعی است.

عراقچی با اشاره به اینکه مذاکرات به قدری پیچیده است که نمی شود به سرعت به نتیجه رسید و موضوع را حل و فصل کرد اظهار داشت: با این حال تلاش ها ادامه دارد و جدیت در طرف مقابل نیز دیده می شود.

*فضای مذاکرات سازنده است

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که فضای مذاکرات سازنده است و بحث های مفیدی شکل گرفته،گفت: با این حال هر دو طرف نگرانی و اختلاف نظر هایی دارند که جدی است، اما تلاش بر این است که همه این ها را به یک تفاهم مشترک نزدیک کرد.

عراقچی درباره مذاکرات آخر هفته با اروپایی ها نیز گفت: امیدواریم مباحثی که با امریکایی ها مطرح شدبصورت جزیی تر با اروپایی ها مطرح کنیم، البته با کارشناسان روسیه و چین هم در حال تنظیم قرار ملاقات هستیم.

وی افزود: البته ارتباطات ما با این دو کشور نزدیک تر است به طوری که هفته گذشته به غیر از گفت و گو با هیئت روسی در ژنو که در قالب پنج به علاوه یک و دو جانبه انجام شد هیئتی هم از سازمان انرژی اتمی ایران برای ادامه بحث ها به روسیه رفت.

*مشورت ها با روسیه و چین

معاون وزیر خارجه با تاکید بر اینکه رفت و امد و مشورت ها با روسیه و چین دایمی است و از نزدیک درباره همه موضوعات مشورت می کنیم گفت: در فاصله گفت و گو با اروپایی ها برنامه ای هم برای دیدار با هیئت های این دو کشور تنظیم خواهیم کرد.

عراقچی همچنین گفت، اجلاس امنیتی مونیخ که ماه اینده میلادی در آلمان برگزار می شود، فرصتی است تا وزرای کشورهای پنج به علاوه یک باهم نشستی برگزار کنند، البته این نشست قطعی نیست اما همه روی اصل قرار ملاقات توافق دارند. هرچه به زمان اجلاس نزدیک تر می شویم قرارها جدی تر خواهد شد.

تیم مذاکره کننده ایران به ریاست عراقچی عصر شنبه به دو روز مذاکره فشرده با تیم آمریکایی پایان دادند.سرپرستی تیم مذاکره کننده آمریکا را وندی شرمن به عهده داشت.

مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، داوود محمد نیا مشاور وزیر خارجه، محمد امیری مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی و نیز پژمان رحیمیان از سازمان انرژی اتمی سایر اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی در زوریخ بودند.

هیئت ایرانی زوریخ را به مقصد تهران ترک کرد.

2929

کد N692395