چرا زاکانی معاون اول احمدی نژاد را مورد حمایت اصلاح طلب ها می داند؟

علیرضا زاکانی,محمد رضا رحیمی

شعبه 11 دیوان عالی کشور محمدرضا رحیمی معاون اول دولت دهم را به پنج سال و 91 روز حبس محکوم کرد.

سيد صادق روحاني: خبر حکم قطعي محمدرضا رحيمي معاون اول دولت محمود احمدي نژاد ؛ در ميان اخبار مهم هفته گذشته مانند درگذشت ملک عبدالله پادشاه عربستان يا شهادت جمعي از فرماندهان حزب الله و جهاد مغنيه، اگرچه گم نشد اما آنقدرها هم شوکه کننده نبود. با اين وجود به نظر مي رسد براي برخي اين خبر، مهمترين خبر هفته گذشته بود.

از روزي که حکم رحيمي صادر شده است، برخي چهره هاي تندرو مجلس و نيز برخي خبرگزاري ها اقدام به انتشار گزارش ها و مصاحبه هايي کرده اند که نافي ارتباط رحيمي با اصولگرايان تندروست. در اين ميان اظهارات محمدرضا زاکاني نماينده مجلس و دبيرکل جمعيت رهپويان يک گام جلوتر از ساير اظهارات مشابه بود. زاکاني در مصاحبه اي مدعي شده بود که حاميان محمدرضا رحيمي اصلاح طلب ها و کارگزاراني ها بوده اند.

زاکاني درباره نحوه رسيدن زاکاني به رياست ديوان محاسبات مي گويد: در مجلس هفتم منتخب کمیسیون برنامه و بودجه برای ریاست دیوان محاسبات آقایان رحیمی و فرهاد رهبر بودند و طبق آیین نامه می بایست به صحن مجلس معرفی ‌شوند و با رای گیری ریاست دیوان معلوم شود. به همین منظور مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان تشکیل جلسه داد و آقای نادران و بنده در این جلسه در مخالفت با آقای رحیمی صحبت کردیم لذا ایشان چون رای کافی بین اصولگرایان نداشت خارج از مجلس سراغ آقای کروبی رفت و در هماهنگی با کروبی، اصلاح‌طلبان هم در صحن علنی مجلس به آقای رحیمی رای دادند و او در برابر فرهاد رهبر رای بیشتری آورد و رئیس دیوان محاسبات شد.

زاکاني از اين مسئله نتيجه مي گيرد که رحيمي مورد حمايت اصلاح طلبان بوده و هست. اما زاکاني درباره آن روي اين مسئله حرفي نمي زند. او از اين نمي گويد که بر فرض حمايت اصلاح طلبان مجلس هفتم از رحيمي، در مجموع کل نمايندگان اصلاح طلب آن مجلس در حدي نبود که حمايت يا عدم حمايتشان تاثيري در تصميم گيري هاي جمعي داشته باشد. بنابر اين مجلس هفتم و اکثريت آن که محمدرضا زاکاني هم عضو آن بوده است، بايد خود مسئوليت انتخاب محمدرضا رحيمي را به رياست ديوان محاسبات بپذيرند.

از سوي ديگر بايد اين سوال را پرسيد که حتي اگر بپذيريم که رحيمي با حمايت اصلاح طلب ها رشد کرده است، چرا دولت تندروي محمود احمدي نژاد و حاميانشان که آقاي زاکاني و جمعيت رهپويان از جمله آن ها مي باشند او را به عنوان معاون اول برگزيده اند؟ بايد پرسيد که رحيمي چه خدمتي کرده بود که از دست رئيس دولت نشان درجه يک خدمت گرفته است. احمدي نژاد حتي يکبار در دفاع از رحيمي گفته بود که اگر ثابت شود که رحیمی حتی یک ریال هم اختلاس کرده من به تلویزیون آمده و ضمن عذرخواهی اعلام می کنم که شایستگی این سمت را ندارم.(ايــنــجــا)

حالا به نظر مي رسد دليل اين همه اظهارات درباره حمايت اصلاح طلبان را در سابقه برخورد برخي از اصولگرايان با حلقه اطرافيان احمدي نژاد دنبال کرد. نظير برخوردي که اين روزها با محمدرضا رحيمي مي شود، پيش از اين با مشايي و بقايي نيز شده است. پيش از اين نيز برخي از حاميان احمدي نژاد که ديگر نمي توانستند از فعاليت هاي او حمايت کنند، مشايي و بقايي را مسبب انحراف در دولت اصولگراي احمدي نژاد عنوان مي کردند.

2929

 

 

کد N691374