در دیدار معاون فرهنگی قوه قضائیه انجام شد

تاکید آیت‌الله صافی بر اجرای عدالت واقعی از سوی دستگاه قضا

مرجع تقليد,مراجع تقليد,قوه قضاييه,آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در توصیه‌هایی به مسئولان قضایی گفت: مردم، جایگاه قضاوت بر اساس عدالت را بسیار مهمّ می‌دانند، مردم نمی‌خواهند در موارد جزئی، خلافکار مجازات شود و در موارد کلان و بزرگ، هیچ عملی برای اجرای عدالت انجام نگیرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار حجت‌الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اهمیت مسأله قضاوت اظهار کرد: یکی از مطالبی که همه حکومت‌ها باید به آن توجّه داشته باشند تا نظامشان مرتّب و بر سیر صحیح باشد، مسأله قضاست؛ آن هم قضاوت بر اساس احکام خداوند و دستورات پیامبر و اهل البیت علیهم السلام. چنین قضاوتی است که باعث می‌شود نظام‌ها پایدار باشد و هر حکومت و نظامی که قضاوت آن بر خلاف تعالیم نورانی اسلام باشد، پایدار نخواهد بود.

وی اصول قضایی اسلام را بی نظیر خواند و افزود: اصول قضایی اسلام بالاترین اصول قضایی است که حتّی برخی حقوقدانان بزرگ دنیا به آن اعتراف کرده‌اند. الحمدالله ما در این امر از مراجعه به دیگران بی‌نیازیم و تعالیم غنیّ اسلام در امر قضاوت بی نظیر است.

آیت‌الله صافی با اشاره به اهتمام علمای سلف به امر قضا گفت: در گذشته با این که حکومت اسلامی نبود، علمای بزرگ خودشان در شهر خودشان قضاوت می‌کردند و حکومت و مردم تسلیم حکم آنها می‌شدند، مثلاً مرحوم آقای والد ما در گلپایگان امر قضاوت را بر عهده داشتند و مردم و حاکم آنجا مطیع حکم ایشان بودند. همچنین علمای ما زحمات بسیاری در تدوین کتب قضا و استخراج فروع مختلف آن از آیات و روایات متحمّل شده‌اند که لازم است قدر آن را بدانیم و باید حوزه‌های علمیه در حفظ آثار آن بزرگواران و مطالعه کتب قضا و فروعات آن اهتمام بیشتری داشته باشند.

این مرجع تقلید در ادامه، ضمن اشاره به لزوم افزایش مایه علمی متصدّیان قضاوت بیان کرد: امر قضاوت بسیار دشوار است، واقعاً ورود به این کار خوف دارد و بنده هم از ورود به این امر مهمّ خوف دارم. اگر بخواهیم عدالت واقعی بر مبنای آیات قرآن و دستورات اسلام را اجرا کنیم، باید در زمینه افزایش مایه علمی و فقهی متصدّیان قضاوت توجه بیشتری داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از توصیه‌های خود، با اشاره به قضیه‌ای تاریخی در صدر اسلام، درباره جایگاه قضاوت در بین مردم افزود: مردم، جایگاه قضاوت بر اساس عدالت را بسیار مهمّ می‌دانند. مردم از شما می‌خواهند که قضاوت‌ها همان طور باشد که پیامبر و امیرالمؤمنین علیهما السلام طبق آن عمل می‌کردند. کسانی که متصدّی امر قضا هستند باید عالم به سیره آن بزرگواران باشند تا اعتماد مردم هم به قوه قضا بیشتر شود و الّا خطراتش بسیار است. مردم نمی‌خواهند در موارد جزئی، خلافکار مجازات شود و در موارد کلان و بزرگ، هیچ عملی برای اجرای عدالت انجام نگیرد.

آیت‌الله صافی در پایان این دیدار، با آرزوی توفیق برای حاضران جلسه، عزّت و عظمت جامعه اسلامی را از خداوند متعال مسألت کرد.

انتهای پیام

کد N689853